Азеотропна суміш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фазова діаграма азеотропної суміші з температурою кипління, нижчій за температуру кипіння низькокиплячого компонента

Азеотро́пна су́міш — суміш рідин, яка кипить при сталій температурі і не змінює складу при перегонці.

Загальний опис[ред.ред. код]

Розчин, що за даного тиску переганяється нероздiльно при постiйнiй температурi та при цьому має однаковий склад рiдкої та парової фаз. Такий розчин не може бути розділений дистиляцією. Пр., етанол — вода.

Спочатку азеотропні суміші розглядались як хімічні сполуки, але Д. П. Коновалов довів помилковість такого погляду.

Існують азеотропні суміші, що киплять при температурі, нижчій за температуру кипіння низькокиплячого компонента, і азеотропні суміші, що киплять при температурі, вищій за температуру кипіння висококиплячого компонента. Утворення азеотропних сумішей робить неможливим одержання деяких 100%-них кислот (азотної, соляної) та абсолютного спирту перегонкою їхніх водних розчинів.

При зміні тиску змінюється не тільки температура кипіння, але й склад азеотропної суміші, цим вони відрізняються від чистих рідин.

Азеотропні суміші здатні утворювати рідини з обмеженою взаємною розчинністю. Оскільки умова кипіння такої суміші — рівність суми парціальних тисків компонент (близьких до тисків парів кожної компоненти при даній температурі) зовнішньому тиску, то їх температури кипіння завжди нижчі температур кипіння обох компонент , що використовується в азеотропній сушці.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.