Азійська частина Росії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Складена Юлієм Шокальським карта Азійської частини Російської імперії в ЕСБЕ

Азі́йська части́на Росі́ї — частина Росії, що географічно належить до Азії.

Площа та населення

[ред. | ред. код]

Площа макрорегіону близько 13,1 млн км², що становить близько 77 % території нинішньої Росії. За даними російського перепису населення 2002 року на території УФО, СФО і ДФО в цілому проживало близько 39,13 млн осіб, тобто 27 % від загального населення РФ[1].

У середньому густота населення тут помітно нижча, ніж у європейської частини країни, і одна з найменших у світі — 1,9 жителя на 1 км² (середня по РФ — 8,3). За даними всеросійського перепису 2010 року населення на території УФО, СФО і ДФО в цілому складало 37,63 млн осіб[2].

Найбільші міста (з населенням понад 500 тис. осіб): Новосибірськ, Єкатеринбург, Челябінськ, Омськ, Красноярськ, Тюмень, Владивосток, Хабаровськ, Іркутськ, Новокузнецьк, Барнаул, Кемерово, Томськ. Азійську частину Росії нині складають чотири економічних райони країни — Уральський (частково), Західно-Сибірський, Східно-Сибірський і Далекосхідний.

Історія

[ред. | ред. код]
Сибірський федеральний округ Сибір в географічному сенсі Азійська частина РФ

Російська імперія

[ред. | ред. код]

Історично до Азійської частини Росії належали всі землі, що знаходяться за межами традиційного східнослов'янського ареалу розселення, завойовані з середини XVI століття, після того, як Московське князівство, завоювавши Казанське й Астраханське ханства та розширившись за Волгу, перейменувалось на Російське царство[3].

Подальша військова експансія Росії призвела до включення в її склад нових великих земель. Згідно Енциклопедичного словника Брокгауза та Ефрона, Азійська Росія на початок XX століття складалася з Сибіру (з Далеким Сходом), середньоазійських володінь (нинішні Казахстан і Середня Азія) і частина Кавказького краю імперії (нинішнє Закавказзя). Таке трактування було прийняте і деякими зарубіжними джерелами — наприклад, до Азійської Росії відносили бакинські нафтопромисли.

При СРСР

[ред. | ред. код]

З утворенням після Жовтневого перевороту РРФСР, а пізніше в результаті кількох воєн 1917—1922 рр. Радянського Союзу, а також підвищенням закавказьких[4] і середньоазійських республік і автономій до статусу союзних республік, поняття Азійської Росії втратило колишнє значення й поступилося місцем новому — Азійська частина СРСР. Зокрема, таке формулювання використовується у Великій радянській енциклопедії[5] і радянській профільній літературі. При цьому під Азійсько частиною Росії стала матися на увазі лише частина території РРФСР, що знаходиться в Азії.

Сучасність

[ред. | ред. код]

Цей сенс зберігається[6] і після розпаду Союзу в 1991 році, коли в його середньоазійському і Закавказькому регіонах утворилися незалежні держави, а РРФСР стала Російською Федерацією. Сучасні джерела[6] пишуть цей термін з малої, або з великої літери, тим самим підтверджуючи його чи то географічний, чи політичний характер.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Вишневский, А (15 серпня 2000). Replacement Migration: Is is a solution for Russia? (PDF). United Nations Population Division, Department of Economic and Social Affairs. с. 6. Архів оригіналу (PDF) за 14 травня 2011.
  2. Предварительные итоги переписи 2010 г. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 21 квітня 2016.
  3. Русское государство в XVI — начале XVII в. Архів оригіналу за 23 травня 2006. Процитовано 21 квітня 2016.
  4. З політичних та економічних мотивів, закавказькі республіки також відносили і до європейської частини країни.
  5. Див., наприклад, статтю[недоступне посилання з червня 2019] в БСЭ.
  6. а б Див., наприклад, статтю [Архівовано 28 квітня 2016 у Wayback Machine.] про Росію в енциклопедії «Кругосвет»

Література

[ред. | ред. код]