Александр (син Ірода Великого)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Александр (бл. 35 р до н. е. — 7 р. до н. е. Севастія) — син Ірода Великого та його другої дружини Маріамни. Його молодший брат Арістобул також був від цього шлюбу. Обидва брати довший час були спадкоємцями трону Ірода Великого. У 7 р до н. е. обоє страчені через державну зраду.

Походження[ред. | ред. код]

По батьківській лінії Маріамна була внучкою Арістобула ІІ, останнього незалежного царя династії Хасмонеїв перед тим, як Юдея стала провінцією Римської імперії. По материнській лінії Маріамна була внучкою Гіркана ІІ, первосвященика[1]. ЇЇ бабусею була цариця Юдеї — Саломея Александра. Із шлюбу з Іродом Маріамна народила п'ятеро дітей: Александр, Арістобул, дочка Салампсо, дочка Кіпра, та третій син, що помер рано, ім'я якого невідоме. У 29 р. до н. е. Маріамну, їх матір, через звинувачення у зраді страчено і ця подія залишила глибокий слід у долі братів.

Освіта у Римі[ред. | ред. код]

У 22 році до н. е. Арістобул та Александр послані у Рим здобувати освіту. Вони спочатку проживали і виховувалися у домі римлянина, державного діяча Полліона. Пізніше їх переселили у помешкання Палацу імператора Августа. Перебування у Римі тривало близько 5 років.

Спадкоємці[ред. | ред. код]

Після свого повернення у Юдею 17 р. до н. е. Арістобул та Александр були привітно зустрінуті населенням. Через своє хасмонейське походження та привабливий вигляд обидва брати мали прихильне ставлення до себе та сподівання у поверненні хасмонеїв на трон. Однак при царському дворі до них було насторожливе ставлення через їх відкрите бажання помсти за свою страчену матір. Особливо цим були стривожені сестра Ірода Великого — Саломея, та їхній брат Ферорас. По поверненню з Рима одружився з Глафірою — дочкою царя Каппадокії Архелая. У цьому шлюбі народжені діти: Тигран та Александр та донька, ім'я якої не збереглося.

Страта[ред. | ред. код]

Інтриги, розіграні лакедомійцем Евриклом, та старшим сином Ірода Великого Антипатром, що переконали Ірода Великого у змові двох синів проти нього — привели до фатальних наслідків. Обидва брати за дозволом імператора Октавіана Августа мали постати перед судом у Бейруті. Проте вони не змогли взяти участь у суді. За вироком суду обидва брати були повішені у Севастії[2] — місті де 30 років до того Ірод Великий і Маріамна святкували весілля.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]