Алексєєвський Микола Євгенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алексєєвський Микола Євгенович
Народився10 (23) травня 1912
Петропавловськ, Акмолінська область, Російська імперія[1]
Помер23 вересня 1993(1993-09-23) (81 рік)
ПохованняТроєкуровське кладовище
Країна СРСР
 Росія
Діяльністьфізик
Alma materСанкт-Петербурзький державний політехнічний університет Петра Великого
Галузьфізика
ЗакладІнститут фізичних проблем імені П. Л. Капиці РАН
Науковий ступіньдоктор фізико-математичних наук
ВчителіКапиця Петро Леонідович
Аспіранти, докторантиШоголев Ігор Фомичd
Брандт Микола Борисовичd
ЧленствоАкадемія наук СРСР
Нагороди
орден Трудового Червоного Прапора
Державна премія СРСР

Микола Євгенович Алексєєвський (10 (23) травня 1912, Петропавловськ — 23 вересня 1993) — радянський фізик — експериментатор, член-кореспондент Академії наук СРСР (1960).[2]

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився у Петропавловську.

Закінчив Ленінградський політехнічний інститут (1936). У 1936—1941 роках працював у Харківському фізико-технічному інституті.

З 1942 працював в Інституті фізичних проблем АН СРСР (старший науковий співробітник, завідувач лабораторії).

Похований на Троєкурівському цвинтарі[3] .

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Роботи присвячені фізиці низьких температур. У 1936—1938 роках спільно з Л. В. Шубниковим і В. І. Хоткевичем вивчав руйнування надпровідності металів і сплавів при одночасному впливі струму, що протікає, і зовнішнього магнітного поля, виявив особливості цього руйнування, отримав (у 1936 році) перший експериментальний доказ щодо природи руйнування надпровідності струмом. Провів дослідження надпровідних властивостей чистих металів та металевих сплавів. Вивчаючи кінетику надпровідних переходів, встановив, що руйнування надпровідності струмом пов'язане з виникненням проміжного стану та перехід у цей стан відбувається нерівноважним чином. Досліджував вплив гідростатичного тиску та пружних одновісних деформацій на надпровідні властивості металів та сплавів. Здійснив цикл робіт з вивчення гальваномагнітних властивостей чистих металів у сильних магнітних полях за низьких температур (Державна премія СРСР, 1967). Виявив надпровідність у ряду сплавів з ненадпровідних компонентів та досліджував їх властивості (премія імені Н. Д. Папалексі, 1951). досліджував властивості багатокомпонентних сплавів та сполук як у нормальному, так і у надпровідному стані.

Роботи

[ред. | ред. код]

Нагороди

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Алексеевский Николай Евгеньевич // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  2. Ю.М. Ранюк. Алексєєвський Микола Євгенович. Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн] / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін. НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001.
  3. Могила Н. Е. Алексеевского. Архів оригіналу за 7 червня 2017. Процитовано 31 березня 2017.

Література

[ред. | ред. код]