Алерголог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лікар-алерголог

Історія[ред. | ред. код]

Завдання та обов'язки[ред. | ред. код]

Повинен знати[ред. | ред. код]

 • чинне законодавство про охорону здоров'я та нормативні акти, що регламентують діяльність органів управління і закладів охорони здоров'я, організацію алергологічної допомоги;
 • основи права в медицині;
 • права, обов'язки та відповідальність лікаря-алерголога;
 • основи клінічної імунології та алергології;
 • алергени, їх властивості, способи поширення та стандартизацію;
 • профілактику, клініку, діагностику, диференційну діагностику алергічних захворювань та псевдоалергічних реакцій;
 • сучасну класифікацію алергічних захворювань;
 • специфічну імунотерапію та принципи неспецифічної терапії;
 • дослідження в алергології;
 • питання втрати працездатності;
 • роботу лікарсько-консультативної та медико-соціальної експертної комісій;
 • організацію диспансеризації;
 • правила оформлення медичної документації;
 • сучасні методи діагностики та лікування, що застосовуються в суміжних галузях;
 • передові інформаційні та Інтернет технології;
 • сучасну наукову літературу та науково-практичну періодику за фахом, методи її аналізу та узагальнення.

Кваліфікаційні вимоги[ред. | ред. код]

Лікар-алерголог вищої кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальність «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 10 років.
Лікар-алерголог I кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 7 років.
Лікар-алерголог II кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 5 років.
Лікар-алерголог
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Алергології». Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.

Лікар-алерголог дитячий — Кваліфікаційні вимоги[ред. | ред. код]

Лікар-алерголог дитячий вищої кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Педіатрія». Проходження інтернатури за спеціальністю «Педіатрія» та наступною спеціалізацією з «Дитячої алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж робити за фахом понад 10 років.
Лікар-алерголог дитячий I кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Педіатрія». Проходження інтернатури за спеціальністю «Педіатрія» з наступною спеціалізацією з «Дитячої алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 7 років.
Лікар-алерголог дитячий II кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Педіатрія». Проходження інтернатури за спеціальністю «Педіатрія» з наступною спеціалізацією з «Дитячої алергології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 5 років.
Лікар-алерголог дитячий
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Педіатрія». Проходження інтернатури за спеціальністю «Педіатрія» з наступною спеціалізацією з «Дитячої алергології». Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров'я. [Архівовано 6 листопада 2009 у Wayback Machine.] — Видавник: Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство праці та соціальної політики України_б/н; прийнятий: 01-01-2004; чинний.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Про подальший розвиток алергології в Україні– Наказ МОЗ України № 122; прийнятий: 09-03-2004; чинний.
 2. Ситуація й проблеми алергології України (за матеріалами діяльності алергологічної служби у 2007 році) _Б.М. ПУХЛИК– Новини медицини та фармації.
 3. Асоціація алергологів України (ААУ)
 4. Кваліфікаційна характеристика фахівця лікаря-алерголога[недоступне посилання з червня 2019] — на сайті Алергічні хвороби.
 5. Алергологія в Україні: проблеми та перспективи [Архівовано 31 січня 2010 у Wayback Machine.] — на сайті медичної газети «Здоров'я України».