Альбрехт VI (ерцгерцог Австрії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альбрехт VI
Народився18 грудня 1418
Відень, Герцогство Австрія[1]
Помер2 грудня 1463[1] (44 роки)
Відень, Священна Римська імперія[1]
·чума
ПохованняСобор Святого Стефана
Країна Священна Римська імперія
Діяльністьсуверен
Знання мовнімецька[2]
РідГабсбурги[1]
БатькоЕрнст Залізний[1]
МатиКімбурга Мазовецька[1]
Брати, сестриФрідріх III[1], Catherine of Austriad і Маргарита Австрійська
У шлюбі зMechthild of the Palatinated

Альбрехт VI (нім. Albrecht VI.; 12 грудня 1418 — 2 грудня 1463, Відень) — ерцгерцог Австрійський з 2 грудня 1462 (претендент серпень 1458 — грудень 1462). Із династії Габсбургів, співправитель імператора Фрідріха III. Перший правитель Австрії, який офіційно мав титул ерцгерцога.

Біографія

[ред. | ред. код]

Альбрехт VI був молодшим сином Эрнста Залізного, герцога Внутрішньої Австрії, та Цимбурги Мазовецької, доньки Земовіта IV, князя Плоцького і Куявського з династії П'ястів та Романовичів (королів Русі).

Старший брат Альбрехта Фрідріх V став після смерті батька в 1424 р. правителем Штирії, Каринтії та Крайни, а в 1457 р. успадкував і герцогство Австрію. Альбрехт VI, однак, не отримав ніякої частини спадкових володінь. Це призвело до конфлікту з Фрідріхом V, який до того часу був імператором Священної Римської імперії (під іменем Фрідріха III). В 1446 р. Альбрехт VI добився свого визнання як опікуна малолітнього правителя Тіроля та Передньої Австрії герцога Сигізмунда Габсбурга.

У 1458 р., після смерті герцога Ладислава Постума, Альбрехт VI висунув претензії на деякі володіння, які були захоплені Фрідріхом ІІІ, і підняв повстання проти свого брата. Йому вдалось отримати перемогу і змусити Фрідріха погодитись на розділ габсбургських земель: Альбрехт отримав «Австрію вище річки Енс», територія якої отримала назва Верхня Австрія. Тим не менш конфлікти між братами не завершилась. В 1462 р. війська Альбрехта VI оточили Фрідріха III у Відні. В результаті до володінь Альбрехта була приєднана і Нижня Австрія. Однак в грудні Альбрехт VI пішов з життя. Дітей він не мав. Його володіння повернув собі Фрідріх III, який таким способом об'єднав всі, крім Тіроля, австрійські землі під владою одного монарха.

Альбрехт VI був першим австрійським монархом, який законними методам отримав титул ерцгерцога. Це стало можливим після утвердження імператором Фрідріхом III в 1453 р. «Privilegium Maius», що представляв особливі права та привілеї правителям Австрії і підняв статус Австрії вище більшості німецьких князівств.

Шлюб та діти

[ред. | ред. код]

Дітей Альбрехт VI не мав.

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Митрофанов, П. Історія Австрії з найдавніших часів до 1792 р. — М., 2003 (рос.)
  • Прістер, Е. Коротка історія Австрії. — М., 1952 (рос.)
  • Шимов, Я. Австро-Угорська імперія. — М., 2003 (рос.)