Ернст Залізний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ернст Залізний
Ernst der Eiserne
Ернст Залізний
Ернст Залізний
герцог
Початок правління: 1402
Кінець правління: 1424

Попередник: Вільгельм

Дата народження: 1377(1377)
Місце народження: Брук-ан-дер-Мур
Країна: Австрії
Дата смерті: 10 червня 1424(1424-06-10)
Місце смерті: Брук-ан-дер-Мур
Поховання Rein Abbeyd
Дружина: Кімбурга Мазовецька
Династія: Габсбурги
Батько: Леопольд III
Мати: Вірідіс Вісконті
Нагороди:
лицар Єрусалимського Ордена Святого Гробу Господнього

Ернст Залізний (нім. Ernst der Eiserne; 1377(1377), Брук-ан-дер-Мур — 10 червня 1424, там само) — герцог Внутрішньої Австрії у 1402—1424 роках з Леопольдинської лінії династії Габсбургів. Ернст був третім сином австрійського герцога Леопольда III й Вірідіс Вісконті, дочки Бернабо Вісконті, правителя Мілана.

Біографія[ред. | ред. код]

Після загибелі батька у битві під Земпахом 1386 року Ернст перебував під опікою свого дядька Альбрехта III, герцога Австрії, а у 1401 році супроводжував німецького короля Рупрехта в його кампаніях в Італії. У 1402 році Ернста визнали його старші брати Вільгельм та Леопольд IV як герцога Штирії.

По смерті старшого брата, герцога Вільгельма, у 1406 році решта синів Леопольда III розділили між собою спадкові володіння: старший Леопольд IV отримав Передню Австрію, Каринтію, Крайну й опіку над юним герцогом Австрії Альбрехтом V; Ернст — Штирію, а молодший Фрідріх IV — Тіроль. Однак вже наступного року спалахнув конфлікт між Ернстом та Леопольдом IV за контроль над Віднем. У цій сутичці Ернста підтримала міська верхівка та гільдії купців австрійської столиці, тоді як за Леопольда IV стояли цехи. Незважаючи на певні успіхи у війні проти Леопольда, у 1409 році Ернст був змушений поступитись старшому брату й відмовитись від претензій на Відень.

Після смерті Леопольда IV у 1411 році Ернст, як старший роду, став главою Габсбурзького дому. Землі Австрійської монархії були знову розділені: Альбрехту V залишено власне Австрію, Фрідріх IV у додаток до Тіролю отримав Передню Австрію, а Ернст став правителем Штирії, Каринтії, Крайни, а також Трієста й ленів у Фриулі та Істрії (все разом — Внутрішня Австрія). Цей розподіл поклав початок формуванню Штирійської (нащадки Ернста) й Тірольської (нащадки Фрідріха IV) гілок дому Габсбургів.

Ернст Залізний був останнім правителем Каринтії, що коронувався 1414 року за стародавнім словенським звичаєм на Госпосвітському полі. Він також першим з Габсбургів став використовувати титул ерцгерцога, який був запроваджений Рудольфом IV 1358 року, але з того часу не застосовувався через опір імператорів Священної Римської імперії.

З 1412 року Ернст перебував у безперервному конфлікті з імператором Сигізмундом. Коли у 1417 році імператор позбавив його брата Фрідріха IV володінь, Ернст спочатку спробував сам закріпитись у Тіролі, але потім, домовившись із братом, очолив австрійсько-тірольські війська, що дали відсіч спробам імператора захопити владу у володіннях Фрідріха.

Від Ернста Залізного ведуть своє походження всі наступні імператори Священної Римської та Австрійської імперій з династії Габсбургів.

Сім'я[ред. | ред. код]

Дружини[ред. | ред. код]

Діти[ред. | ред. код]

  • Від першої дружини не було:
  • Від другої дружини:

Література[ред. | ред. код]

(рос.)

  • Митрофанов, П. Історія Австрії з найдавніших часів до 1792 р. — М., 2003
  • Шимов, Я. Австро-Угорська імперія — М., 2003


 Попередник 
Вільгельм
герцог Штирії 
14021424
Співправитель: Вільгельм (до 1406)
Наступник
Фрідріх V
герцог Каринтії та Крайни
14111424