Куявія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Куя́вія, Куябія, Куяба (араб. كويابةkūyāba[1]) — ранньофеодальне державне утворення східних слов'ян у VII—IX століттях. Згадується у працях арабських і перських географів аль-Балхі, аль-Істахрі, Ібн-Хаукаля IX—X століть поряд із Артанією і Славією. Більшість істориків вважають Куябію політичним об'єднанням східних слов'ян у Середньому Придніпров'ї з центром у Києві.

Головним джерелом відомостей про союзи східнослов'янських племен є «Повість минулих літ». Хронологічна й територіальна невиразність її оповідей про розселення східних слов'ян стала однією з основних причин того, що вже довгий час у науці точаться суперечки стосовно повідомлень арабських і перських географів 9-10 ст. — аль Балхі, аль Істахрі, Ібн-Хаукаля та ін. про три державні групи русів: Куявію, Славію та Артанію з головними містами — відповідно Куявою (Куябою), Славією та Артою (Арсою). Відомості східних авторів, звичайно, надто загальні в хронологічному плані і малоконкретні в географічному, хибують на помилки й вигадки. Але в багатьох випадках їхні свідчення є унікальними. Крім того, названі праці базуються, як правило, на творах попередників 8, 7 і навіть 6 ст. Тому цими скупими відомостями не можна нехтувати. Чи не всі дослідники сходяться на тому, що Куявія і Куява — Київська земля з Києвом. Під назвою «Куяба» Київ з давніх-давен був відомий у багатьох арабських, а також візантійських і західноєвропейських джерелах. Славію звичайно прив'язують до землі ільменських словен, головним містом яких у 9 ст. став Новгород. Але не так давно академік Борис Рибаков висловив припущення, що м. Славією може бути Переяслав, розташований неподалік Києва. Рішуче розійшлися думки вчених стосовно Артанії. Різні історики бачили в Арті то Рязань, Тмуторокань, Чернігів, Білоозеро, Ростов Ярославський.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. M. Th. Houtsma, ред. (1993). E. J. Brill's first encyclopaedia of Islam: 1913-1936. Leiden: Brill. с. 1182. ISBN 90-04-09792-9. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]