Алюмінати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Алюміна́ти — (рос. алюминаты, англ. aluminate, нім. Aluminate) -

Отримання[ред.ред. код]

Алюмінати отримуються за наступними реакціями:

  • Al (ОН)3 + NaOH = Na [Al(OH)4] (тетрагідроксоалюмінат натрію)
  • Al (ОН)3 + 3NaOH = Na3 [Al(OH)6] (гексагідроксоалюмінат натрію)
Іон тетрагідроксоалюмінату

Алюмінати отримують також при розчиненні металічного алюмінію (або Al2O3) в лугах:

2Al + 2NaOH + 6Н2О = 2Na[Al(OH)4] + ЗН2

Хімічні властивості[ред.ред. код]

Іон [Al(ОН)4] існує у водних розчинах. Алюмінати лужних металів добре розчиняються у воді, їх водні розчини внаслідок гідролізу стійкі лише при надлишку лугу. При стопленні Al2O3 з оксидами металів утворюються безводні алюмінати, які формально можна розглядати як похідні метаалюмінієвої кислоти HAlO2, наприклад, метаалюмінат кальцію Са (AlO2) 2 може бути отриманий шляхом сплавлення Al2O3 з СаО.

Поширення у природі[ред.ред. код]

У природі трапляються алюмінати магнію, кальцію MgAl2O4, CaAl2O4, мінерал хризоберил (алюмінат берилію BeAl2O4) та у вигляді мінералу шпінелі.

Застосування[ред.ред. код]

Штучні алюмінати з додаванням активаторів РЗЕ (рідкісноземельних елементів) є люмінофорами з тривалим післясвіченням і з великим накопичення енергії активації. Ці сполуки є формульними та структурними аналогами природного мінералу шпінелі — MgAl2O4. Ефективна люмінесценція в алюмінаті забезпечується введенням в їх кристалічну решітку активаторів у вигляді рідкісноземельних елементів, зокрема двовалентного європію в концентрації Eu+2 від 1.10−2 до 8 ат.%. Виготовлення і рецептура алюмінатних люмінофорів також як і виготовлення цинк сульфідних люмінофорів носить тоннажний промисловий характер і знаходить досить широке застосування в світловому маркуванні та декоративній діяльності. Алюмінати натрію застосовуються у текстильній промисловості як протрава при фарбуванні тканин; А. калію — основна складова частина швидкотужавіючого цементу; алюмінати рідкісноземельних елементів — компоненти електрокераміки. Інша назва — алюмініати.

Розрізняють: алюмінат свинцевий (плюмбогуміт), алюмінат хлористий (помилкова назва хлоралюмініту).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Алюмінати(нім.)

Література[ред.ред. код]