Ампел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ампе́л (грец. ἄμπελος) — юнак з давньогрецького сказання (міфу), з ім'ям якого пов'язана назва виноградної рослини — ампелос.

Згідно з міфом, Ампел забрався на дерево в'яза і, зриваючи кетяги, що звисають з виноградних ліан, впав, розбившись на смерть. Діоніс помістив його душу на небо серед зірок. Виникла нова зірка отримала назву Віндеміатрікс (Виноградниця). Її можна легко знайти в сузір'ї Діви, вона відмічена на будь-якій карті зоряного неба. У деяких оповідях цю зірку називають Віндемітор (Складальник винограду), в інших — Зіркою виноградаря.

У Італії знайдена скульптурна група Діоніса і Ампела, де Ампел зображений зростаючим з виноградного куща. Вона знаходиться в Британському музеї Лондона і є виготовленою в Римі копією грецької скульптури 3 століття до н. е., що не збереглася до наших днів. Грецький поет Нонн Панополітанський (5 століття н. е.) написав поему «Діонісіака», присвячену пригодам Діоніса. У ній розповідається про перетворення Ампела на виноградну лозу. Цей варіант міфу відноситься до грецьких оповідей 3 століття до н. е.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]