Діва (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діва
Діва
Латинська назва Virgo
Род. відмінок Virginis
Скорочення Vir
Пряме піднесення 13h m
межі від 11h 31m до 15h 05m
Схилення 10° '
межі від -22° ' до 15° '
Площа 1294 кв.град. (2)
Зорі 3 яскравіше 3m
54 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Спіка 0,98m
Метеорні потоки Віргініди, Мю Віргініди
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +68° i −75°
Ввечері найкраще спостерігати протягом квітня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване

Ді́ва (лат. Virgo) — зодіакальне сузір'я, що лежить між Левом і Терезами. У сузір'ї Діви в сучасну епоху розташована точка осіннього рівнодення. Це одне з найбільших сузір'їв на небі. Його легко знайти на зоряному небі завдяки найяскравішій зірці Спіці.

Історія[ред. | ред. код]

Стародавнє сузір'я. Включене в каталог зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». Греки бачили в цьому сузір'ї найрізноманітніших богинь і героїнь. Однак, найрозповсюдженіша версія, що це Деметра, дочка Кроноса і Реї, богиня плодючості і землеробства, мати Персефони. На зображеннях Діва тримає колос, який за розташуванням відповідає зірці Спіка. Інша яскрава зоря сузір'я — Віндеміатрікс, (Vindemiatrix — лат. «виноробниця»). Вважали, що це — перетворений на зірку юнак Ампел, коханий Діоніса, бога плодоносних сил землі та виноробства. Див. також ампелографія.

Згідно з Аратом, це богиня Діке, яка втекла від людей на небо.

Зорі[ред. | ред. код]

Найяскравіша зірка — Спіка (α Діви), що на латині означає «колос», — масивна спектральна подвійна 1,0 зоряної величини, що демонструє затемнення з періодом 4 доби. Зірка Порріма (γ Діви), що означає «богиня пророцтв», — одна з найближчих до нас подвійних зірок (відстань 32 світлових роки) з дуже витягнутою орбітою і періодом 171 рік. Блиск кожного з її компонентів 3,45 зоряної величини, а разом 2,7; максимальна відстань між ними близько 6'' була у 1929, але до 2007 вона зменшиться до 0,5'' і зірка буде видима як одиночна.

Сузір'я Діви із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

На відстані близько 42 млн. св. років знаходиться скупчення галактик Coma-Virgo (Волосся Вероніки — Діва), що складається з більш ніж 3000 членів, серед яких еліптичні галактики М49, М59, M60, М84, М86, М87 (у якої з ядра вилітає струмінь) і М89; пересічена спіраль М58, яскрава спіраль M90, повернута до нас ребром спіраль M85 і велика, розгорнута долілиць спіраль М61. Майже з ребра видно галактику Сомбреро M104, що названа так через потужну темну пилову лінію, яка проходить вздовж екваторіальної площини. Вона розташована близько 10° на захід від Спіки. В сузір'ї Діви розташований надяскравий квазар 3С 273 (12-та видима зоряна величина), найвіддаленіший об'єкт, що доступний аматорському телескопу (червоне зміщення 0,158; відстань 3 млрд світлових років).

Спостереження[ред. | ред. код]

Сонце перебуває в сузір'ї Діви з 16 вересня до 30 жовтня.

Найкращі умови для спостережень у квітні — травні.

Література[ред. | ред. код]

Діва // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 134. — ISBN 966-613-263-X.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Діва


Сузір'я Зодіаку

Овен Aries symbol.png | Телець Taurus symbol.png | Близнята Gemini symbol.png | Рак Cancer symbol.png | Лев Leo.svg | Діва Virgo symbol.png | Терези Libra symbol.png | Скорпіон Scorpio symbol.png | Стрілець Sagittarius symbol.png | Козоріг Capricorn symbol.png | Водолій Aquarius.svg | Риби Pisces symbol.png
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.


88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеон ЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка