Український католицький університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з УКУ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Український католицький університет
УКУ
UkrainianCatholicUniversitylogo.png
Володимир Гройсман відвідав Український католицький університет 04.jpg
49°49′22″ пн. ш. 24°02′14″ сх. д. / 49.82299900002777804° пн. ш. 24.03749600002777953° сх. д. / 49.82299900002777804; 24.03749600002777953Координати: 49°49′22″ пн. ш. 24°02′14″ сх. д. / 49.82299900002777804° пн. ш. 24.03749600002777953° сх. д. / 49.82299900002777804; 24.03749600002777953
Тип приватний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Львів, УкраїнаЛьвів
Засновано 22 лютого 2002 (1928),
Засновник Андрей (Шептицький)
Президент Владика Борис Гудзяк
Ректор о. д-р Богдан Прах
Співробітників 105 осіб
Членство у
 • Міжнародна федерація католицьких університетів[1] і Асоціації бізнес‑шкіл Центральної та Східної Європи
 • Складається з Бібліотека Українського католицького університету, Український католицький університет імені святого Климента, Львівська бізнес-школа УКУ, Школа журналістики УКУ, Київський центр УКУd, Українська католицька освітня фундація – СШАd, Українська католицька освітня фундація – Канадаd, Український інститут в Лондоніd, Філія УКУ в Аргентиніd[2] і Видавництво Українського Католицького Університетуd
  Випускники Категорія:Випускники Українського католицького університету
  Штаб-квартира Львів
  Адреса 79011, м. Львів, вул. Свєнціцького, 17
  Сайт ucu.edu.ua
  Map
  CMNS: Український католицький університет у Вікісховищі

  Український католицький університет — приватний науковий та навчальний богословський заклад у Львові.

  Засновником сучасного УКУ є Фонд св. Климентія, кінцевим бенефіціаром якого є вл. Борис Гудзяк, а засновниками також Ганна Козак та Мирослав Маринович.[3] Водночас університет вважається спадкоємцем Греко-Католицької Богословської Академії, яку було засновано у 1928 році з ініціативи та благословення митрополита Андрея Шептицького на основі Духовної Семінарії.

  Після закриття Академії у квітні 1945 року, її місію та функції перейняв на себе Український Католицький Університет ім. св. Климента в Римі, організований та очолений у 1963 році Митрополитом Йосифом Сліпим. 1994 року діяльність згаданої Академії було відновлено під назвою «Львівська Богословська Академія» (ЛБА), а влітку 2002 року Академію було реорганізовано в Український католицький університет.

  1998 року тоді ще ЛБА здобула міжнародну акредитацію. Першим ректором відновленої ЛБА був о. Михайло Димид. У 2000 році його наступником став о. Борис Ґудзяк, якого у 2002 році рішенням Фонду св. Климентія було призначено на посаду першого ректора УКУ. З 2013 року ректором є о. д-р Богдан Прах, владика Борис Ґудзяк — президентом.

  Передісторія[ред. | ред. код]

  Передумови заснування[ред. | ред. код]

  Протягом історії богословське навчання прибирало різні форми; наприклад, упродовж перших віків християнства його вираженням була усна традиція Літургії. Аж у середньовіччі на Заході виникли школи й університети, де почало вивчатися богослов'я як наука.

  У відповідь на виклик протестантської Реформації та католицької Контрреформації постали перші українські богословські навчальні заклади, зокрема в Острозі та Львові, які суттєво вплинули на релігійно-культурне відродження України наприкінці XVI ст. Після Берестейської Унії в умовах церковного поділу та міжконфесійної конфронтації склалися різні умови для розвитку освіти та богослов'я в обидвох гілках Київської Церкви.

  Для Православної Церкви XVII століття цей поділ виявився надзвичайно плідним, зокрема завдяки реформам Петра Могили та діяльності його дітища — Києво-Могилянської Академії. Богословський синтез між Сходом і Заходом, загальна відкритість до «вільних наук», готовність впроваджувати богослов'я в культуру, а культуру — в богослов'я, сприяли тому, що Академія стала інтелектуальним центром усього східного християнства.

  Спроби Греко-католицької церкви розвинути власне шкільництво в цей період не увінчалися успіхом — і лише поодинокі духовні особи змогли навчатися в католицьких університетах та папських колегіях. За умов посттридентського уніформізму та постійної нестачі національних інтелектуальних сил виникла традиція покладатися на чужі навчальні та наукові установи, на чужі сили й уми, традиція, яка міцно та надовго вкоренилася в Церкві та плодами якої стали латинізація й культурна полонізація.

  Австрійський період[ред. | ред. код]

  Зміни відбулися щойно наприкінці XVIII століття, коли за сприяння австрійської влади було засновано Греко-католицьку генеральну семінарію у Відні (1774), яку 1783 року було перенесено до Львова. Протягом півтора століття семінаристи навчалися на філософському й богословському факультетах Львівського університету, хоч і в цьому навчальному закладі не було змоги відродити й плекати традиції київського християнства.

  У XX столітті організація богословської освіти Української греко-католицької церкви зазнала відчутних змін. Митрополит Андрей Шептицький вже у 1905 р. на сесії Австрійського парламенту вимагав заснувати український університет. Лихоліття Першої світової війни і несприятливі політичні обставини того часу не дозволили швидко реалізувати цей намір.

  Спонукою до активізації розбудови української вищої школи в Галичині були дії польських властей. Так у 1918 р. в руслі загальної політики полонізації у Львівському університеті було закрито українські кафедри та звільнено професорів-українців. Таємний український університет, який став тимчасовим пристановищем для українських професорів і студентів, було насильно ліквідовано у 1925 році. У цьому контексті митрополит Андрей Шептицький виступив з ініціативою створення вищої богословської школи.

  Історія[ред. | ред. код]

  Заснування (1928—1939)[ред. | ред. код]

  22 лютого 1928 року митрополит Шептицький видав декрет про заснування у Львові Греко-католицької богословської академії, а вже 6 жовтня 1929 року, відбулося її урочисте відкриття. Першим ректором призначено о. д-ра Йосифа Сліпого. Об'єднавши довкола себе провідні кола західноукраїнської інтелігенції, Академія відразу ж стала центром богословських і філософських наук. На теренах тодішньої Польщі це був єдиний вищий український навчальний заклад. За 10 років існування Академія значно розрослась: відкрили філософський факультет, нові кафедри, професорський склад збільшився до 40 осіб, розвинули видавничу справу, сформували бібліотеку. Наприкінці 1931 року в Академії створили музей, який очолив д-р Михайло Драґан. Від самого заснування Богословська Академія намагалася впроваджувати східні перспективи, проводити інкультурацію богослов'я, хоча межі для подібних ініціатив у Католицькій Церкві, включно аж до II Ватиканського Собору, були доволі вузькі.

  Період Другої світової війни (1939—1945)[ред. | ред. код]

  Після приходу в Галичину радянських військ у вересні 1939 року Академію було закрито, а студентів репресовано. Внаслідок німецького бомбардування 15 вересня 1939 зруйновано академічну Церкву Святого Духа і бібліотеку. Під час німецької окупації в Академії, хоч і з невеликим професорським складом, відновилося навчання. Із 500 студентів, які навчалися у 19411944 роках, лише 60 отримали абсолюторії. Після повторної радянської окупації навесні 1945 року Богословську Академію було остаточно закрито. Значна кількість випускників та професорів Академії (у тому числі багатолітній ректор, а після смерті митрополита Андрея Глава УГКЦ Йосиф Сліпий) опинилися в сибірському ГУЛАГу або на еміграції.

  Однак Церква вижила в катакомбах: таємно вели свою душпастирську працю єпископи і священики, діяли монастирі, підпільно вчилися семінаристи. Професорами і духовними наставниками в цих обставинах виступали переважно колишні викладачі й випускники Академії.

  В еміграції (1945—1992)[ред. | ред. код]

  Складною була ситуація з богословською освітою для греко-католиків, які опинилися в еміграції. Через відсутність своїх шкіл вони знову змушені були «позичати» знання там, де обговорювалися сторонні проблеми. У 1963 році після 18 років ув'язнень і таборів до Риму приїхав глава УГКЦ Йосиф Сліпий. Один із перших його декретів стосувався заснування Українського католицького університету; трохи згодом Патріарх заснував Колегію Святої Софії. Студенти УКУ та Колегії Св. Софії під духовною опікою Патріарха Йосифа думали про те, що Церква потребує свого богослов'я, свого підходу до богословствування, потребує мати свою науково-навчальну інституцію. Вже у 70—80-х роках українські семінаристи, що навчалися в Римі, замислювалися над перспективою створення українського католицького богословського факультету, розробляли відповідні навчальні програми, які відповідали б потребам нашої Церкви. Згодом завдяки їхнім зусиллям почалося відновлення Львівської богословської академії.

  Відновлення та реорганізація[ред. | ред. код]

  У 1992 році з благословення Глави УГКЦ Верховного Архиєпископа Мирослава Івана Кардинала Любачівського було створено комісію у справі відновлення Богословської Академії. У 1994 році Львівський Синод єпископів проголосував за відновлення ЛБА. У вересні того ж року Академію було офіційно відкрито. Після відкриття Академії в 1994 році, прийому студентів та перших двох років навчання керівництво ЛБА розпочало працю над її акредитацією. 1998 року Академія здобула визнання Конгрегації Католицької Освіти. Диплом бакалавра богослов'я, який отримали перші випускники Академії в 1999 році, визнають усі католицькі та багато некатолицьких навчальних закладів світу. З 1999 діє науково-дослідний підрозділ Інститут літургійних наук.

  28 червні 2002 року Академію було реорганізовано в Український католицький університет. 2003 року в УКУ з'явилося власне видавництво.

  Сучасність[ред. | ред. код]

  Влітку 1999 року в Академії відбулися урочистості з нагоди вручення дипломів першим двадцятьом вісьмом випускникам. Вперше в українській вищій богословській школі науковий ступінь бакалавра отримали миряни, вперше в Україні дипломованими богословами стали жінки, вперше виданий українським богословським закладом диплом мав міжнародне визнання.

  З 2004 року при УКУ діє Інститут екуменічних студій, що має автономний статус та провадить дослідницьку та освітню роботу у сфері міжконфесійних та міжрелігійних відносин.[4] На базі інституту діють очна та дистанційна програми екуменічних наук.[5]

  У 2007 році Український Католицький Університет отримав ліцензії Міністерства освіти України для здійснення підготовки фахівців за спеціальностями «Богослов'я (Теологія)» та «Історія» (освітньо-кваліфікаційний рівень — бакалавр, спеціаліст, магістр), а також «Соціальна педагогіка» (освітньо-кваліфікаційний рівень — бакалавр).

  На території університету розташовано секретаріат міжнародного християнського руху «Віра і світло» в Україні.

  30 червня 2015 року Державна акредитаційна комісія Міністерства освіти і науки України прийняла рішення надати ліцензію Українському католицькому університету на підготування бакалаврів за напрямом 6.050101 «Комп'ютерні науки» галузі знань 0501 «Інформатика та обчислювальна техніка».[джерело?]

  Випускники програми CS@UCU матимуть диплом державного зразка із кваліфікацією «Фахівець з інформаційних технологій».[джерело?]

  «Лекція Свободи» пам'яті Олександра Кривенка[ред. | ред. код]

  «Лекція Свободи» пам'яті Олександра Кривенка — щорічна публічна лекція в Українському католицькому університеті на згадку про журналіста Сашка Кривенка. Її неформально організовують товариші Кривенка щороку близько до дати його уродин (13 травня).

  Тема лекції — про свободу в широкому сенсі та особистому розумінні лектора. Структура акції: слово-спогад про О. Кривенка, слово-презентація лектора, сама лекція. Традиційно одночасно з лекцією вручається премія імені Кривенка «За поступ у журналістиці» — найкращому українському публіцистові.

  Лектори:

  Студентське містечко[ред. | ред. код]

  Центр Андрея Шептицького
  Всередині Центру Андрея Шептицького

  Ідея створення студентського містечка новітнього зразка з'явилась 1999 р., коли УКУ придбав незавершене приміщення театру Прикарпатського військового округу, включно з площею 4 гектари, поблизу Стрийського парку[7]. Вже в червні 2001 р. папа Іван Павло II разом із блаженнішим Любомиром Гузаром та єпископами УГКЦ, освятили наріжний камінь майбутнього містечка[7]. Після тривалої перерви 5 вересня 2010 відбулося закладення капсули під будівництво студентського містечка УКУ. Освячення здійснювали тодішній глава УГКЦ Патріарх Любомир Гузар, та владика Борис Ґудзяк разом із єпископами УГКЦ[7].

  Проектом Колегіуму займалась американська фірма KMW (Kallmann McKinnell & Wood Architects), яку обрали з-поміж 15 фірм учасників тендеру. Адаптацією проекту займалась українська фірма УДГ (Укр. дизайн-груп)[8]. Будівельним ген-підрядництвом займалась львівська будівельна фірма «ТВД». Будівництво розпочалося в серпні 2010 та завершилось у вересні 2012. Загальна площа Колегіуму становить 7500 м. кв., за розмірами, як середнє футбольне поле.

  26 серпня 2012 року у місті Львові відкрито Колегіум ім. патріарха Йосипа Сліпого на базі студентського академічного містечка Українського Католицького Університету. Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) та владика Борис (Ґудзяк) у співслужінні з єпископами та священиками УГКЦ провели чин освячення новозбудованого Колегіуму[9].

  На базі колегіуму мешкає близько 200 студентів, троє викладачів та декілька працівників разом із сім'ями, також троє сестер редемптористок, які творять особливу університетську спільноту та домашню атмосферу в цьому приміщенні. У колегіумі функціонує спеціальне житло для людей з особливими потребами зі спільноти «L'Arche» («Ковчег»)[10]. Також Колегіум налічує близько ста житлових кімнат. Значну частину приміщень займатимуть різні майстерні та гуртки, приміщення для хору, кінозал, спортзал, кімнати для студентського самоврядування та пральня.

  Факультети[ред. | ред. код]

  • Філософсько-богословський факультет
  • Гуманітарний факультет
  • Факультет наук про здоров'я
  • Факультет суспільних наук
  • Факультет прикладних наук
  • Львівська бізнес-школа УКУ

  Фундації та філії[ред. | ред. код]

  • Україна Київський центр
  • Україна Школа управління Українського Католицького Університету
  • США Українська католицька освітня фундація — США
  • Італія Інститут св. Климента Папи в Римі
  • Велика Британія Український інститут у Лондоні
  • Канада Українська католицька освітня фундація — Канада
  • Аргентина Філія УКУ в Аргентині

  Відомі особи[ред. | ред. код]

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://international.ucu.edu.ua/international-profile/networks-and-associations/
  2. https://ucu.edu.ua/about/
  3. БО "ФОНД СВ.КЛИМЕНТІЯ" Україна, 79011, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ СВЄНЦІЦЬКОГО, будинок 17 Гудзяк Борис-Андрій Олександрович. opendatabot.ua (укр.). Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
  4. Про нас — Інститут екуменічних студій. Архів оригіналу за 12 травня 2011. Процитовано 20 квітня 2011. 
  5. Навчальні програми — Інститут екуменічних студій. Архів оригіналу за 12 травня 2011. Процитовано 20 квітня 2011. 
  6. ЛЕКЦІЯ СВОБОДИ СВЯТОСЛАВА ВАКАРЧУКА. Архів оригіналу за 24 жовтня 2019. Процитовано 24 жовтня 2019. 
  7. а б в Архівована копія. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 24 січня 2013. 
  8. http://risu.org.ua/article_print.php?id=37765&name=theology&_lang=ua&[недоступне посилання]
  9. Освятили колегіум. Архів оригіналу за 30 квітня 2013. Процитовано 24 січня 2013. 
  10. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 квітня 2013. Процитовано 24 січня 2013. 

  Посилання[ред. | ред. код]