Антонишин Василь Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антонишин Василь Іванович
Народився 12 січня 1933(1933-01-12)
Батятичі, Кам'янка-Бузький район, Львівська область, Україна
Помер 23 серпня 1999(1999-08-23) (66 років)
Діяльність винахідник
Alma mater Національний університет «Львівська політехніка»
Ступінь доктор технічних наук

Василь Іванович Антонишин (нар. 12 січня 1933(19330112), с. Батятичі, тепер Кам'янка-Бузький район, Львівська обл. — 23 серпня 1999) — український учений, фахівець у галузі нафтопереробки. Доктор технічних наук (1984), професор (з 1987) кафедри хімічної технології переробки нафти та газу Національного університету «Львівська політехніка». Нагороджений знаком «Винахідник СРСР».

Життєпис[ред. | ред. код]

1950 року закінчив середню школу. У 1955 р. закінчив нафтовий факультет Львівського політехнічного інституту (спеціальність «Хімічна технологія переробки нафти та газу») і був направлений на роботу на екстракційний завод Бориславського рудоуправління, де до 1958 р. працював інженером. З 1968 — старший інженер-технолог Управління нафтової і хімічної промисловості Станіславського раднаргоспу.

Протягом 1961—1964 рр. навчався в аспірантурі при кафедрі технології переробки нафти та газу ЛПІ (науковий керівник — проф. Б. С. Гриненко), після закінчення якої працював асистентом на цій кафедрі.

1967 року захистив кандидатську дисертацію. Того ж року почав викладати один з основних курсів — «Термічні та термокаталітичні процеси переробки нафти і газу» — для студентів спеціальності «Хімічна технологія переробки нафти та газу» факультету технології органічних речовин Львівського політехнічного інституту. Керував курсовим і дипломним проектуванням. 1970 р. став доцентом кафедри хімічної технології переробки нафти та газу.

1984 року здобув учений ступінь доктора технічних наук. З 1987 — професор кафедри хімічної технології переробки нафти та газу Львівської політехніки.

Під його керівництвом і безпосередньо з його участю на кафедрі створено новий науковий напрям та наукову школу хімічної переробки високомолекулярних сполук нафти. Керівник групи науковців у проблемній науково-дослідній лабораторії та НДС-12, де розроблено процеси одержання сульфокатіонітів, бензолпо лікарбонових кислот, адгезійних присадок до нафтових бітумів, оксидаційне очищення нафтових фракцій та утилізації кислих гудронів (сірчанокислих відходів нафтопереробки)

Керівник і науковий консультант п'ятьох аспірантів, які захистили кандидатські дисертації. Автор понад 150 наукових праць та навчально<методичних посібників, зокрема й 28 авторських свідоцтв на винаходи.

Василь Антонишин брав участь у багатьох наукових та науково-технічних конференціях, присвячених проблемам переробки нафти і газу, нафтохімії й утилізації нафтових відходів, у Києві, Мінську, Ташкенті, Москві, Тобольську, Баку, Львові, Санкт-Петербурзі. Був членом НТШ.

Помер у серпні 1999 року.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Буцко М. І. Антонишин Василь Іванович // Відомі вчені Державного університету «Львівська політехніка» 1844—1994: біограф. довідник — Львів : Вид-во Держ. Ун-ту «Львівська політехніка», 1994. — С. 154—155.

Посилання[ред. | ред. код]