Апробація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Апробація (лат. approbatio — «схвалення», «визнання»):

  • Апробація в римсько-католицькому канонічному праві — акт, який надається єпископу для засвідчення його фактичного церковного служіння.
  • Апробація — попередня, передексплуатаційна перевірка в дії теоретично обґрунтованих технічних, наукових, фінансово-економічних програм (проектів) та оцінка ефективності їх практичної реалізації.
  • Апробація — методи оцінки (схвалення) певних проектів ноу-хау.
  • Апробація — перевірка на практиці, в реальних умовах теоретично побудованих методів.
  • Апробація — офіційне схвалення, затвердження чого-небудь після випробування, перевірки[1].
  • Апробація — визначення сортових якостей посівів із метою вибору найкращого з них для насіння[1].

Зсув значення[ред.ред. код]

Внаслідок народноетимологічного зближення слова «апробація» з етимологічно близьким «проба» (що походить через нім. Probe від лат. probo)[2], воно стало вживатися у сенсі «опробування», «випробування». Але ще наприкінці XIX — на початку XX ст., за свідченням Бориса Грінченка, навіть у селі це слово вживали у значенні «схвалення»: «рос. дореф. Проба, одобреніе: Я привезу вам дров на апробацію» (записано зі слів жителя села Голубичі)[3]; тут термін «проба» теж вжито у значенні «клеймо, печатка»: «ставити пробу»[4].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Апробація // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 4: Н — П / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін.; Ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 2003. — 656 с. ISBN 966-00-0590-3.
  3. Апробація // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка — К.: Кіевская старина, 1907-1909
  4. ЭСБЕ. Проба и пробирное дело, определение лигатуры в драгоценных металлах, а также знаки, налагаемые особыми контрольными учреждениями на изделия из них с назначением гарантировать для частных лиц определенное законом содержание благородных металлов в изделиях из сплавов.


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.