Аптека-музей в Рашівці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аптека-музей в Рашівці Pictogram infobox palace.png
Музей-аптека в Рашівці.jpg
Тип музей
Розташування Україна Україна, село Рашівка Полтавської області
Адреса вул. Кириченка, 1а
Засновано 1901

Апте́ка-музе́й в Ра́шівці — діюча аптека-музей, розміщується в старовинному цегляному будинку в центрі села Рашівка Полтавської області. В музеї представлено більше, ніж сотня експонатів, які розповідають про історію розвитку аптекарської справи в селі.

Історія[ред. | ред. код]

В Рашівці продажем ліків офіційно стали займатися з 1901 року. В цей час почав свою діяльність сільський лікар Иванъ Никитичъ Чикинъ. З його появою, хворим більше не потрібно було їхати до лікарні в село Веприк за 30 км, як це було раніше. Окрім Рашівської, лікар обслуговував також Сарську і Лютенську волості, що складали 7-й округ лікарняно-медичних дільниць Гадяцького повіту.

Поряд з лікарем почала роботу сільська аптека. Першим її завідувачем став військово-медичний чиновник н.ч. Евгеній Давидовичъ Зеленскій. На той час було три ступені фармацевтичних чиновників: аптекарський помічник, провізор і аптекар. З 1903 року в Рашівці аптекою завідував помічник провізора Минаше Неухов. Кельвассеръ. Сам же провізор Арій Евсеевичъ Плоцкій працював в м. Веприк. В наступні дореволюційні роки завідувачі аптекою змінювались кожні кілька років разом з лікарями. В 1904 році лікарем працював Григ. Григор. Глинскій, завідуючим аптекою - помічник провізора Григорій Позинъ. З 1906 року лікар - Мария Николаевна Лющина. Зав. аптекою - помічник провізора Аврамъ Казаковъ. З 1909-го лікар - Никол. Фед. Грабилиъ, який квартирував в Рашівці при лікарні. Зав. аптекою - помічник провізора Аврамъ Казаковъ. В 1915 - 1916 роках лікар - Никол. Фед. Грабилиъ, який також квартирував в Рашівці при лікарні. Зав. аптекою - аптекарський помічник Бор. Лейбов. Хаимбергъ.

Становлення воєнного комунізму та радянської влади загальмували розвиток медицини та вільної торгівлі в Рашівці в 1917-1920 рр, призвели до еміграції та примусового виселення, а то й навмисного знищення рашівчан. В 1920 році в Гадячі діяли спеціальні медичні загони, які об’їжджали села для надання медичної допомоги населенню. Також в цей час у Гадячі відкрито фабрику по виготовленню медичних та дезінфекційних препаратів. З утворенням Радянського Союзу почали діяти аптекоуправління. Рашівська аптека відносилася до відомства Полтавського аптекоуправління. Першим її завідуючим з жовтня 1925 року став Ф. М. Коваленко. Протягом десятиріччя по 1935 рік аптека розміщувалася в будинку по вул. Миру, де зараз функціонує кафе «ВладіАнна».

Під час німецької окупації Рашівки з 1941 по 1945 рік робота сільської аптеки не припинялася. Аптека діяла в одному з будинків нинішнього психоневрологічного будинку-інтернату (вул. Миру, 30). Безперебійну роботу аптеки підтримувала Левадна Марія Павлівна. Після війни з 1945 по 1948 рік аптекою у Рашівці завідував Ботвина Яків Андрійович. Крім сільської рашівської аптеки він також керував діяльністю 5-ти аптечних пунктів: в селах Харківці, Лисівка, Мала Обухівка, Млини, а також в Солдатовому та Круглому хуторах.

В післявоєнний період розбудови завідувачкою рашівської аптеки була Серафима Остапівна Яловенко, яка пропрацювала тут 33 роки - з 1948 по 1981 рік. І донині вона проживає в будинку, де колись знаходилася аптека - по вул. Миру, 40. За сумлінну роботу відзначена 19-ма подяками, серед яких 2 почесні грамоти та 1 медаль за зразкову працю. Під її керівництвом рашівська аптека першою в Гадяцькому районі виконувала план роботи.

У 1975 році аптека починає працювати в новому приміщенні – будинку колишньої сільської ради по вул. Кириченка, 1а, де знаходиться і по сьогоднішній день. З 1981 року і по сьогоднішній день завідувачкою аптеки працює Кобізька Людмила Іванівна.

Експозиція[ред. | ред. код]

У 2019 році на базі старовинної аптеки створено музей історії сільської аптеки. Експозиція музею нараховує 3 зали.

  • Торговий зал. Огляд музейної експозиції розпочинається з Торгового Залу. Стеля прикрашена ліпниною – круг для люстри, виконана в середині XIX століття. Тут можна придбати лікарські препарати.
  • Матеріальна кімната. Другий зал – це колишня матеріальна кімната, де зберігались запаси медикаментів. Тепер тут відтворено вигляд старовинної аптечної лабораторії - виставлено робочий стіл асистента, обладнання для миття та сушіння аптечного посуду, шафи для зберігання медикаментів тощо.
  • Кімната історії аптеки в Рашівці. У третій кімнаті виставлено автентичні шафи першої половини XX століття, гербовані штангласи, етикетки, сигнатури, аптечні ваги та ступки, старовинні шприци, пілюльна машина, обладнання для приготування відварів та витягів з трав тощо. На окремій стіні вивішено грамоти та подяки працівникам аптеки. Вітрина зі старовинними фото та зібранням аптечних журналів.

Світлини[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]