Аранда (народність)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Художник Альберт Наматжира був представником західних аранда.

Аранда, арунта (англ. Arrernte) — австралійське плем'я, яке проживає в районі посушливих степів навколо озера Ері та міста Аліс-Спрингс. Чисельність близько 2 тис. чоловік (станом на початок XXI століття). Розмовляють мовами арандської групи пама-н'юнганської мовної сім'ї. Раніше були кочівниками-збирачами та охотниками. Розповсюджене малярство у вигляді геометричних композицій. Як традиційні форми соціально-політичної організації були характерні локальні групи в поєднанні з об'єднаннями культового характеру (тотемічні групи) та екстериторіальні екзогамні об'єднаннями (матрилінійні фратрії та шлюбні класи). Етнографи, що працювали серед аранда в період до втрати ними своєї автономії зафіксували виражену статеву нерівність (яскраво виражене домінування над жінками з боку чоловіків) і нерівність вікових груп. В наш час[коли?] аранда беруть активну участь у рухах австралійських аборигенів за свої права.

Відомі представники[ред. | ред. код]

Один найвідоміших представників аранда — художник Альберт Наматжира (1902-1959).

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Артёмова О. Ю. Австралийцы // Народы и религии мира / Глав. ред. В. А. Тишков. М.: Большая Российская Энциклопедия, 1999. С.23-25. (рос.)
  2. Коротаев А. В. Сведения о народах, данные по которым использованы в монографии // Мердок Дж. П. Социальная структура. М.: ОГИ, 2003. С. 440. (рос.)