Артродіри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
† Артродіри
Dunkleosteus terrelli
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Панцирні риби (Placodermi)
Ряд: Arthrodira
Woodward, 1891
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Arthrodira
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Arthrodira
EOL logo.svg EOL: 4655855
Fossilworks: 34302

Артродіри (лат. Arthrodira, від лат. arthro — зчленовується + лат. deire — шия), членистошейні[1] — ряд вимерлих риб класу Панцирні риби (Placodermi).

Опис[ред. | ред. код]

Відомі з верхнього силуру по верхній девону. На рубежі девонського і кам'яновугільного періодів відбулося їх масове вимирання. Повна довжина цих риб невідома, так як знайдені лише фрагменти екзоскелету голови, плечового пояса й хребта. Наводиться лише гадана довжина цих риб, розрахована (виходячи з розміру їх голови) за пропорціями сучасних риб.

Артродіри в більшості своїй хижаки-іхтіофаги і (особливо великі види, що мали потужні щелепи з величезною силою стиснення), за винятком титаніхтиса, який був планктофагом — його щелепи були досить слабо розвиненими. Особливістю будови черепа багатьох артродір було те, що верхня частина голови могла відкриватися під прямим кутом до нижньої щелепи на зразок кусачок, що швидше за все давало їм можливість відкривати рот з великою швидкістю, тим самим створюючи область розрідження (низького тиску) в ротовій порожнині. В результаті чого створювався потік води, всмоктуючий харчовий об'єкт (жертву) прямо в пащу, що говорить про те, що вони скоріше були засадними хижаками, ніж активними пелагічними переслідувачами.

Екзоскелет голови і плечового пояса складався з парних і непарних пластин, зрощених одна з одною. Кожен із рядів артродір мав свої характерні риси будови, властиві певному геологічному періоду. Так, більш архаїчні з артродір — арктолепітиди були поширені в верхньому силурі — нижньому девоні. Для середнього девону характерні представники ряду Coccosteiformes, у яких спостерігається більш прогресивна будова панцира (збільшується висота тіла, щелепи стають більш сильними). Для верхнього девону звичайні пахіостеїди.

Класифікація[ред. | ред. код]

Ряд ARTHRODIRA

Роди incertae sedis[ред. | ред. код]

Часова лінія родів[ред. | ред. код]

DevonianFamennianFrasnianGivetianEifelianEmsianPragianLochkovianTrachosteusStenosteusParamylostomaMylostomaHussakofiaHoldeniusGymnotrachelusGorgonichthysGlyptaspisBungartiusTitanichthysSelenosteusDiplognathusAfricanaspisTafilalichthysAspidichthysTrematosteusTapinosteusSynaucheniaRhinosteusPholidosteusParabelosteusPachyosteusMicrosteusLeptosteusErromenosteusEnseosteusCyrtosteusBraunosteusBrachyosteusBelosteusOxyosteusBrachydeirusOperchaliosteusHadrosteusDinichthysDeveonemaHeintzichthysGroenlandaspisCosmacanthusCallognathusTimanosteusRolfosteusPlatyaspisMegaloplaxMalerosteusLatocamurusDinomylostomaTubonasusTorosteusPlourdosteusPanxiosteusMelanosteusMcnamaraspisMachaerognathusKimberleyichthyesKimberiaKendrichthysIncisoscutumHarrytoombsiaGyroplacosteusFallacosteusEldenosteusCopanognathusCamuropiscisBullerichthysBruntonichthysDunkleosteusRachiosteusYinosteusTropidosteusRhenonemaKiangyousteusHollardosteusHeterosteusEastmanosteusSquamatognathusDeirosteusHolonemaGrazosteusBelemnacanthusArctonemaAtlantidosteusTaemasosteusLaurentaspisWilliamsaspisToombsosteusParabuchanosteusGoodradigbeeonErrolosteusBurrinijucosteusBuchanosteusArenipiscisStuertzaspisGemuendenaspisTiaraspisTaunaspisMurmurKweichowlepisWheathillaspisPrescottaspisOvertonaspisEskimaspisQataraspisДевонський періодFamennianFrasnianGivetianEifelianEmsianPragianLochkovian

Види[ред. | ред. код]

  • Incisoscutum ritchiei — древня риба з родини Incisoscutidae. Рештки риби зберігаються в лондонському Музеї природної історії. У 2009 році палеонтологи всередині риби виявили ембріон.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. = Биологический энциклопедический словарь Гиляров М. С. — М. : Сов. Энциклопедия, 1986. — 831 с.
  2. Палеонтологи знайшли стародавню хижу рибу[недоступне посилання з лютий 2019]
Артродіри
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2