Аскін Гайфутдін Гафіятович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аскін Гайфутдін Гафіятович
Народився 10 жовтня 1924(1924-10-10)
Чурашево, Байгільдінська сільська рада, Нурімановський район, Росія[1]
Помер 27 вересня 2007(2007-09-27) (82 роки)
Чурашево, Байгільдінська сільська рада, Нурімановський район, Башкортостан, Росія[1]
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Russia.svg Росія
Учасник німецько-радянська війна
Партія КПРС
Нагороди
Герой Радянського Союзу
орден Леніна орден Вітчизняної війни I ступеня орден Червоної Зірки

Гайфутдін Гафіятович Аскін (10 жовтня 1924 року2007 рік) — командир гармати 43-го гвардійського артилерійського полку (15-а гвардійська стрілецька дивізія, 5-а гвардійська армія, 1-й Український фронт), гвардії сержант.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 10 жовтня 1924 року в селі Чурашево Нурімановського району Башкортостану. Башкир. Освіта неповна середня. Член КПРС з 1944 року. Після закінчення ФЗН працював з січня 1941 року по липень 1942 року помічником оператора Уфимського нафтопереробного заводу.

В Червону Армію призваний в серпні 1942 року Сталінським райвійськкоматом міста Уфи і направлений у діючу армію. Гвардії сержант Аскін особливо відзначився 12 січня 1945 року при прориві оборони гітлерівців з Сандомирського плацдарму на річці Віслі (Польща) в районі села Паценув. Гайфутдін Аскін за день наступальних боїв знищив 3 станкових кулемета німців з прислугою і до 40 гітлерівців. Першим форсував річку Одер північніше міста Оппельн (Польща), брав участь у відбитті декількох контратак.

З нагородного листа на Гайфутдіна Аскіна: «25 січня 1945 р. на Одерському плацдармі воєн. заводу Біркенталь батарея була оточена німцями, особовий склад батареї був виведений з ладу і частково розсіяний, піхота супротивника нахабно рвалася до знарядь, тов. Аскін організував кругову оборону — перебігаючи від одного знаряддя до іншого, в упор розстрілював німців. До цього часу підійшла наша піхота. Товариш Аскін хоробрістю і мужністю відстояв знаряддя всієї батареї і при цьому знищив 4 станкових кулемети і до 60 гітлерівців».

Звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 8053) присвоєно Гайфутдіну Гафіятовичу Аскіну 27 червня 1945 року.

Після війни Гайфутдін Аскін повернувся на батьківщину, працював головою Укарлінської сільради Нурімановського району, секретарем Нурімановського райкому КПРС по зоні Нурімановської МТС. Жив у селі Чурашево Нурімановського району Башкортостану. Помер у 2007 році на 83-му році життя.

Нагороди[ред. | ред. код]

Пам'ять[ред. | ред. код]

В честь Гайфутдіна Гафіятовича Аскіна названа вулиця в Красному Ключі.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Аскін Гайфутдін Гафіятович. // Сайт «Герои страны» (рос.).