Астеріск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це стаття про комп'ютерну телефонію, див. також Зірочка.
Asterisk
Тип сервер IP-телефонії
Розробник Digium, спільнота
Стабільний випуск 13.5.0 (7 серпня 2015 року[1])
Операційна система Кросплатформне програмне забезпечення
Написано на Сі
Ліцензія GNU GPL
asterisk.org

Астеріск (англ. Asterisk — типографський знак *) — вільне рішення комп'ютерної телефонії (включно з VoIP) з відкритим вихідним кодом від компанії Digium, початково створене Марком Спенсером. Програмний комплекс працює у середовищі Linux, FreeBSD, OpenBSD іSolaris тощо. Назва проекту походить від назви символу «*» (англ. asterisk — «зірочка»).

Asterisk у поєднанні з необхідним обладнанням має всі можливості класичної АТС, підтримує багато VoIP-протоколів і надає широкі можливості керування дзвінками, як от:

Для розширення функцій можна написати план нумерації власною мовою Asterisk, написати модуль на мові Сі, чи скористатись AGI — гнучким універсальним інтерфейсом для інтеграції з зовнішніми системами обробки даних. Модулі, які виконуються через AGI, можуть бути написані будь-якою мовою програмування.

Asterisk розповсюджується на умовах подвійної ліцензії, завдяки якій одночасно з основним кодом, котрий розповсюджують за відкритою ліцензією GNU GPL, можливе створення закритих модулів, які містять ліцензований код, як от: модуль для підтримки кодека G.729.

Завдяки вільній ліцензії Asterisk активно розвивається і підтримується тисячами людей з усього світу.

Щоб уникнути труднощів, пов'язаних з подвійним ліцензуванням, було створено форк проекту, котрий назвали CallWeaver (на даний час розвиток проекту припинено).

Історія[ред. | ред. код]

Марк Спенсер, творець програми, заснував компанію Linux Support Services. Спенсер бажав організувати цілодобову службу голосової підтримки, однак обмежений початковий бюджет компанії ($4000) не дозволяв придбати надто дорогі системи кол-центрів. У зв'язку з кризою доткомів у 2001 у Linux Support Services почались труднощі, і Спенсер почав думати, що розробка програмної АТС відкритим вихідним кодом може виявитись цікавішою за підтримку користувачів Linux взагалі. Джим Діксон з Zapata Telephony запропонував бізнес-модель для Asterisk. Тоді ж і змінили назву компанії з Linux Support Services на Digium[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Asterisk 13.5.0 Now Available (en). asterisk.org. 2015-8-7. Процитовано 2015-8-7. 
  2. Історія створення подана згідно вступу з книги Asterisk™: The Future of Telephony, Second Edition by Jim Van Meggelen, Leif Madsen, and Jared Smith ISBN 978-0-596-51048-0 PDF