Перейти до вмісту

Asterisk

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Asterisk
ТипVoIP
АвторMark Spencerd
РозробникиDigium
Стабільний випуск13 (28 жовтня 2014; 10 років тому (2014-10-28))
Операційна системакрос-платформовий
Мова програмуванняC
ЛіцензіяGNU General Public License / Власницька
Репозиторійgithub.com/asterisk/asterisk
Вебсайтwww.asterisk.org
Компіляція Астериск на Raspberry Pi під FreeBSD

Asterisk (PBX) (Private Branch Exchange) — відкрита комунікаційна платформа, котра використовується для розгортання програмних АТС, систем голосового зв'язку, VoIP-шлюзів, організації IVR-систем (голосове меню), голосової пошти, телефонних конференцій і call-центрів.

Asterisk може взаємодіяти за стандартами Голос-по-IP [VoIP] (SIP, H.323, IAX та інші), а також з громадськими комутованими телефонними мережами (Public Switched Telephone Network — PSTN) за допомогою підтримуваного апаратного забезпечення.

Відкритий вихідний код від компанії Digium, початково створений Марком Спенсером. Програмний комплекс працює у середовищі Linux, FreeBSD, OpenBSD і Solaris тощо. Назва проекту походить від назви символу «*» (англ. asterisk — «зірочка»).

Для розширення функцій можна написати план нумерації власною мовою Asterisk, написати модуль на мові Сі, чи скористатись AGI — гнучким універсальним інтерфейсом для інтеграції з зовнішніми системами обробки даних. Модулі, які виконуються через AGI, можуть бути написані будь-якою мовою програмування.

Asterisk розповсюджується на умовах подвійної ліцензії, завдяки якій одночасно з основним кодом, котрий розповсюджують за відкритою ліцензією GNU GPL, можливе створення закритих модулів, які містять ліцензований код, як от: модуль для підтримки кодека G.729.

Щоб уникнути труднощів, пов'язаних з подвійним ліцензуванням, було створено форк проекту, котрий назвали CallWeaver (на даний час розвиток проекту припинено).

Історія

[ред. | ред. код]

Марк Спенсер, творець програми, заснував компанію Linux Support Services. Спенсер бажав організувати цілодобову службу голосової підтримки, однак обмежений початковий бюджет компанії ($4000) не дозволяв придбати надто дорогі системи кол-центрів. У зв'язку з кризою доткомів у 2001 у Linux Support Services почались труднощі, і Спенсер почав думати, що розробка програмної АТС відкритим вихідним кодом може виявитись цікавішою за підтримку користувачів Linux взагалі. Джим Діксон з Zapata Telephony запропонував бізнес-модель для Asterisk. Тоді ж і змінили назву компанії з Linux Support Services на Digium[1].

Підтримуване устаткування

[ред. | ред. код]
Установка та налаштування Asterisk на неттоп Intel NUC

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Історія створення подана згідно вступу з книги Asterisk™: The Future of Telephony, Second Edition by Jim Van Meggelen, Leif Madsen, and Jared Smith ISBN 978-0-596-51048-0 PDF

Посилання

[ред. | ред. код]