OpenBSD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
OpenBSD
Паффі, символ OpenBSD.
Розробник The OpenBSD Project
Родина ОС BSD
Стан проекту активний
Модель сирцевого коду Відкрите програмне забезпечення
Останній стабільний випуск 5.4/ 1 листопада 2013; 168 днів тому
Менеджер пакунків OpenBSD package tools та дерево портів
Платформи, що підтримуються AMD64, Alpha, i386, MIPS, 68000, PowerPC, SPARC 32/64, VAX, Zaurus та інші[1]
Тип ядра монолітне
Інтерфейс Модифікований pdksh, FVWM 2.2.5 для X11
Ліцензія Переважно BSD
Веб-сайт www.openbsd.org

OpenBSD — Юнікс-подібна операційна система, що бере своє коріння із Berkeley Software Distribution (BSD), варіанта Юнікс, створеного в Університеті Берклі, Каліфорнія. При розвитку OpenBSD основна увага приділяється переносимості (підтримується 21 апаратна платформа), стандартизації, коректній роботі, активній безпеці і інтегрованим криптографічним засобам.

Крім безпосередньо операційної системи, проект OpenBSD відомий своїми компонентами, які набули поширення в інших системах і зарекомендували себе як одні з найбезпечніших і якісних рішень. Серед них: OpenSSH, пакетний фільтр PF, демони маршрутизації OpenBGPD і OpenOSPFD, NTP-сервер OpenNTPD, поштовий сервер OpenSMTPD, мультиплексор текстового терміналу (аналог GNU screen) tmux, демон identd з реалізацією протоколу IDENT, BSDL-альтернатива пакету GNU groffmandoc, протокол для організації відмовостійких систем CARP (Common Address Redundancy Protocol).

Історія[ред.ред. код]

Наприкінці 1995-го року, Тео де Раадт створив відгалуження від операційної системи NetBSD, це відгалуження лягло в основу OpenBSD. Проект широко відомий пріоритетом на користь відкритого програмного коду та якісної документації; безкомпромісній позиції по відношенню до ліцензування програмного забезпечення; та зосередженості на безпеці та коректності сирцевих кодів. Проект координується із власного помешкання Тео де Раадта, в Калгарі, Альберта, Канада. Логотипом і символом проекту є рибка Паффі.

Опис[ред.ред. код]

OpenBSD має деякі можливості забезпечення безпеки, що є відсутніми або необов'язковими в інших операційних системах, має традицію аудита кодів розробниками з метою виявлення та усунення баґів і проблем безпеки. Проект підтримує суворі політики відносно ліцензування, та віддає перевагу відкритому коду з ліцензією BSD — в минулому, це призводило до широкого аудиту та вилученню кодів, що підпадали під дію менш бажаних ліцензій.

Як і в більшості інших основаних на BSD операційних системах, ядро OpenBSD та утиліти користувача (командна оболонка, звичайні програми на кшталт cat тощо) розробляються водночас і містяться у спільному репозиторії. Стороннє програмне забезпечення доступне у вигляді наперед зкомпільованих бінарних пакунків, або може бути побудовано із дерева портів.

На поточний момент, проект OpenBSD підтримує сумісність з 17 різними апаратними платформами, включаючи процесори DEC Alpha, Intel i386, Hewlett-Packard PA-RISC, AMD AMD64 та Motorola 68000, машини Apple PowerPC, комп'ютери Sun SPARC та основані на SPARC64, VAX та Sharp Zaurus.[1]

Графік поширеності систем родини BSD з дослідження використання BSD 2005 року[2] Кожен опитуваний міг назвати кілька варіантів BSD

Оскільки OpenBSD є традиційною Unix—подібною операційною системою, то вона буде дуже знайомою для тих, хто використовував інші Unix-подібні системи, але є важливі відмінності. Користувач повинен оцінити свій досвід: якщо ваше знання Unix — це робота лише з одним варіантом Linux, то вам OpenBSD може здатися «стороннім». Інші, хто починає з OpenBSD, вважають Linux трохи дивним. Ви маєте знати різницю між стандартом і вашим досвідом.

Одна важлива відмінність між OpenBSD і багатьма іншими операційними системами — це документація. Розробники OpenBSD пишаються системою man pages. Man pages — це авторитетне джерело документації OpenBSD — не FAQ, не незалежні сторонні технічно обслуговувані сторінки, не «HOWTO» тощо. Коли розробник робить зміни в системі, очікується, що оновиться man pages разом з відповідними змінами до коду не «пізніше» чи «коли знайдуть час на це» чи «коли хтось поскаржиться». Описова сторінка існує майже по кожній програмі, утиліті, драйверу, конфігураційному файлу тощо у головній системі. Очікується, що користувач перевірить man pages перед тим, як просити допомоги через пошту.

Визначимо деякі з головних відмінностей між OpenBSD від інших варіантів Unix

  • OpenBSD має достатньо чистий Unix «BSD-стиль», близько слідуючи дизайну 4.4BSD. Linux і SCO UNIX є системами стилю «System V». Багато Unix-подібних операційних систем (включаючи деякі дистрибутиви Linux) поєднують багато характеристик SysV і BSD. Загальне місце, де це може визвати сум'яття, це запуск програм, OpenBSD використовує традиційний стиль BSD4.4 rc(8)
  • OpenBSD — складна система, що має намір підтримувати синхронізацію. Це не «Ядро плюс утиліти», що можуть бути оновленими окремо один від одного. Відмова утримувати вашу систему (ядро, утиліти користувача та програми) в синхронізації — наслідок появи поганих речей.
  • Оскільки багато програм не розроблені для прямого компілювання і виконання в середовищі OpenBSD, OpenBSD має post tree, систему, де користувач може легко отримати код, прошити його для OpenBSD, встановити залежність, встановлювати і видаляти його стандартним і обслуговуваним шляхом. Наперед скомпільовані пакунки створені і поширювані командою OpenBSD.
  • OpenBSD використовує CVS, щоб утримувати послідовність змін сирцевого коду. OpenBSD проклав шлях анонімному CVS, що дозволяє будь-кому витягати повне дерево сирцевого коду для будь-якої версії OpenBSD (від 2.0 до поточної, та всі зміни всіх файлів між ними) в будь-який час, і ви можете дістатися до найновіших змін в межах години, це гарантується. Також є дуже зручний та легкий у використанні веб-інтерфейс до CVS.
  • Продукти OpenBSD як офіційний випуск доступна на CD та FTP кожні півроку по запланованому розкладі. Пілотні версії для всіх підтримуваних платформ випускаються майже регулярно з поточних розроблюваним кодом. Це має на меті, щоб дерево сирцевого коду мало змогу повністю налаштовуватись і результуюча система була годною для використання у всі часи. Дерево іноді ламається, але це екстраординарна ситуація, що виправляється моментально, це не така річ, що дозволяє собі продовжуватись.
  • OpenBSD містить сильне шифрування.
  • OpenBSD пройшов важку і тривалу гарантовану перевірку, щоб впевнитись в якості (а також в надійності) коду.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Список підтримуваних платформ на сайті OpenBSD
  2. The BSD Certification Group.; PDF з результатами

Дивись також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]