Балюк Святослав Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балюк Святослав Антонович
Балюк С.А.JPG
Народився 27 серпня 1946(1946-08-27) (75 років)
Вілегодський муніципальний район, Архангельська область, РРФСР, СРСР
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність професор
Alma mater Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва
Звання Q107290299?
Ступінь доктор сільськогосподарських наук
Нагороди
ювілейна медаль «20 років незалежності України»
Почесна грамота Кабінету Міністрів України Почесна відзнака Харківської обласної ради «Слобожанська слава»

Балюк Святослав Антонович (27 серпня 1946) — вчений у галузі сільськогосподарських і біологічних наук, сільськогосподарських меліорацій, доктор сільськогосподарських наук, професор, академік НААН.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Народився 27 серпня 1946 р. на ст. Вiледь Вілегодського району Архангельської областi (Росiя) в сім’ї службовців.. У 1973 р. закінчив Харкiвський сiльськогосподарський iнститут ім. В. В. Докучаєва (заочно) за фахом агрохімія і ґрунтознавство.

Iз серпня 1967 р. С. А. Балюк працює в Iнститyтi ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського: лаборант (1968–1973 рр.); інженер (1973–1975 рр.); старший інженер-грунтознавець (1975–1978 рр.); молодший науковий співробітник (1978–1983 рр.); старший науковий співробітник (1983–1990 рр.); провідний науковий співробітник (1990–1991 рр.); завідувач лабораторії (1991–2000 рр.); заступник директора (2000–2008 рр.). Розпочавши трудову діяльність на посадi лаборанта, він з 1991 р. — завідувач лабораторії родючості зрошуваних і солонцевих ґрунтів, а з 2000 р. — заступник директора зi стандартизації та метрології, з 2003 заступник директора з наукової роботи, а у 2008 р. Балюк С. А. очолив колектив Національного наукового центру «Iнститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського». Балюк С. А. у 1979 р. захистив кандидатську дисертацiю на тему: «Водно-сольовий режим темно-каштанових солонцюватих ґрунтів Пiвнiчно- Кримського зрошуваного масиву на фоні горизонтального дренажу» за спеціальністю агроґрунтознавство і агрофізика. У 1996 р. — захистив докторську дисертацiю на тему: «3рошуванi чорноземи Лісостепу i Пiвнiчного Степу України: оцінка степу, охорона i підвищення родючості» за тією ж спеціальністю. У 1999 р. його було обрано членом-кореспондентом УААН. Учене звання професора присвоєно у 2002 р. У 2007 р. Балюка С. А. обрано академіком НААН.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Основні напрями наукової дiяльностi пов'язані з вивченням еволюції ґрунтів при зрошенні, агроекологічним моніторингом, охороною, окультурюванням та управлінням родючістю ґрунтів, екологічним нормуванням антропогенного навантаження та ґрунтовий покрив, стандартизацією та метрологією в галузі ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів.

У 1979 р. Святослав Антонович захистив кандидатську дисертацію на тему: «Водно-сольовий режим темно-каштанових солонцюватих ґрунтів Північно-Кримського зрошуваного масиву на фоні горизонтального дренажу», а в 1996 р. – докторську на тему: «Зрошувані чорноземи Лісостепу і Північного Степу України: оцінка стану, охорона і підвищення родючості». Учене звання старшого наукового співробітника йому було присвоєно в 1990 р. Визнанням творчого авторитету Балюка С.А. стало його обрання НААН України у 1999 р. членом-кореспондентом, а у 2007 р. – академіком. Він є провідним ученим у галузі меліоративного ґрунтознавства, агроекології зрошених і солонцевих земель, охорони та родючості ґрунтів, cтандартизації і сертифікації земель. Його наукові інтереси: сучасні природні та антропогенні процеси еволюції ґрунтів при зрошенні, агроекологічний моніторинг меліоративних земель, охорона і родючість ґрунтів, екологічне нормування антропогенних навантажень на ґрунтовий покрив, стандартизація і метрологія в галузі ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів, сертифікація земель (ґрунтів) сільськогосподарського призначення. Основні положення наукової діяльності Балюка С. А. опубліковано у 350-ти наукових працях, у тому числі 10-ти книгах, 10-ти патентах. Учений створив свою наукову школу з питань меліоративного ґрунтознавства, агроекології і меліорації земель, охорони та родючості зрошувальних і солонцевих ґрунтів. Під його керівництвом підготовлено і захищено п’ять кандидатських і одну докторську дисертації. [1]

Балюк С.А. є фундатором нового наукового напряму — еколого-агромеліоративного ґрунтознавства, на основі встановлених закономірних зв'язків між властивостями ґрунту, складом та якістю поливних вод та меліоративним станом земель. Ним було розроблено і введено в дію комплекс нормативних документів щодо організації і ведення еколого-меліоративного моніторингу, одержано узагальнену оцінку агроекологічіного стану зрошуваних земель.

Основні напрями науково-органiзацiйної роботи: голова вченої ради в Нацiонального наукового центру «Iнститут ґрунтознавства та aгpoxiмiї імені О. Н. Соколовського» та спеціалізованої ради Д 64.354.01, член спеціалізованої вченої ради при НААН та науково-технічної ради Держводагентства України, генеральний секретар Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків, голова Технiчного комітету стандартизацй ТК 142 «Ґрунтознавство», член Міжнародної комісії з іригації і дренажу, член консультативної' ради при головi Держводагентства з питань перспективи розвитку водогосподарсько- мелiоративного комплексу України. Вiдповiдальний редактор журналу «Агроxiмiя i ґрунтознавство»; член редколегій журналiв «Вicник аграрної науки», «Вiсник ХНАУ», «Мелiорацiя та водне господарство» i «Ґрунтознавство». Академік С. А. Балюк бере активну участь у пiдготовцi й формуваннi спецiалicтiв та магістрів вищих навчальних закладiв, є завiдyвачем кафедри екологiчного факультету Харківського нацiонального унiверситету імені В. М. Каразiна, викладає курс охорона ґрунтів. За його участю пiдготовлено понад 100 дипломних робіт студентами Національного аграрного унiверситету імені В. В. Докучаева i Харківського національного університету імені В. М. Каразiна.

Учений започаткував свою наукову школу з питань еколого-агромелiоративного ґрунтознавства, агроекології, охорони та родючостi зрошуваних i солонцевих земель, екологічного нормування — підготовлено 7 кандидатiв i 1 доктор наук.

Членом-кореспондентом НААН обрано у 1999 р., академіком НААН — у 2007 р.

Почесні звання та нагороди[ред. | ред. код]

Лауреат Премії НААН "За видатнi досягнення в аграрнiй науці (2004).

  • Почесна грамота Кабінету Міністрів України (2006).
  • Почесна відзнака УААН (2006).
  • Почесна відзнака Держводгоспу України (2006).
  • Знак Пошани Міністерства аграрної політики України (2006).
  • Почесна відзнака «За заслуги» Держспоживстандарту України (2006).
  • Почесна відзнака Харківської обласної ради «Слобожанська слава» (2010).
  • Ювілейна медаль «Двадцять років незалежності України» (2011).

Публікації[ред. | ред. код]

Балюком опубліковано понад 600 наукових праць, у тому числі понад 100 книг, монографій, підручників та рекомендацій, 17 авторських свідоцтв та винаходiв, 93 нормативних документiв. Результати наукових досліджень С. А. Балюка знайшли широке впровадження у системі Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агентства з водних ресурсів України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Держспоживстандарту України тощо.

Посилання[ред. | ред. код]

ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» [Архівовано 4 липня 2020 у Wayback Machine.]

Джерело[ред. | ред. код]

Біографічний довідник «Національна академія аграрних наук України. Персональний склад 1990—2011»

  1. Кузьмич, Пузік Володимир; Іванович, Кравцов Анатолій; Михайлівна, Голікова Олена (2016). ДОКУЧАЄВЦІ (other). Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва.