Міністерство аграрної політики та продовольства України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міністерство аграрної політики та продовольства України
(Мінагрополітики України)
Flag of Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine.svg
Logo of Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine.svg Будинок міністерства.JPG
Загальна інформація
Країна Україна
Дата створення 2010
Попередні відомства Міністерство аграрної політики України
Штаб-квартира 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24
Річний бюджет 12.13 млрд. (2019)[1]
Відповідальний міністр Трофімцева Ольга Василівна (т. в. о.)
Код ЄДРПОУ 37471967
minagro.gov.ua/uk/ministry
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
України
 
Категорія КатегоріяІнші країни

Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України) — міністерство, центральний орган виконавчої влади України. Утворене 9 грудня 2010 року[2] шляхом реорганізації Міністерства аграрної політики України та реорганізовано постановою від 2 вересня 2019 року

Діяльність міністерства спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінагрополітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, державної політики в галузях рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, ветеринарної медицини, безпечності харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, лісового та мисливського господарства, нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Кабінет міністрів ухвалив постанову про оптимізацію органів центральної влади, згідно з якою перейменовано чотири міністерства та створено два нові.

Відповідний документ від 2 вересня 2019 року № 829 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» розміщено на сайті Урядового порталу.

Згідно з постановою, уряд реорганізовує Міністерство аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16 жовтня 2019 № 221 «Про утворення комісії з питань передачі об'єктів державної власності» та згідно з актами приймання-передачі, цілісні майнові комплекси державних підприємств, установ та організацій, а також повноваження з управління корпоративними правами держави, які належали до сфери управління Мінагрополітики, передані до сфери управління Мінекономіки.

Історія[ред. | ред. код]

Предтечею Міністерства аграрної політики та продовольства України був Генеральний секретаріат земельних справ, створений 15 червня 1917 року у рамках Уряду Центральної Ради на чолі з Володимиром Винниченком. Першим очільником відомства став Б. Мартос. Територіально воно розміщувалося у Києві по вул. Володимирській, 19. У різні періоди існування Центральної Ради посаду Генерального секретаря земельних справ, крім Б. Мартоса, обіймали М. Савченко-Більський, Б. Зарудний та ін[3].

22 січня 1918 року Генеральне секретарство земельних справ було перейменовано у Міністерство земельних справ, яке мало ті ж самі повноваження і функції, але більш розширену структуру. Першим міністром став М. М. Ковалевський.

На початкових етапах існування радянської влади керівництво галузевим виробництвом здійснювала спеціальна Земельна Комісія при Всеукраїнському ревкомітеті, яку згодом, із 20 лютого 1920 року, була трансформована у Народний комісаріат землеробства України. Починаючи з 1923 року, Комісаріат остаточно взяв на себе функції координатора-господаря на селі як у питаннях виробництва, так і науково-освітнього забезпечення. Законодавчо відповідаючи за всі перетворення на селі, цей наркомат, передусім, завдячуючи М. Вольфу, зумів довести необхідність існування плановості всіх важелів народного господарства навіть під час зміній ідеології у бік так званого колективізму.

У подальшому назва Міністерства еволюціонувала зі змінами, що відбувалися у суспільно-політичному та економічному житті країни, але залишилася незмінною основна теза, закладена ще на початковому етапі становлення відомства, — законодавча відповідальність за всі важелі перетворень стосовно землі та господарювання на ній.

У зв'язку з утворенням незалежної України (1991), на вимогу Конституції України (1996), яка дозволяє приватну власність, у державі було переглянуто норми державного регулювання економіки, змінене аграрну політику, здійснюється аграрна реформа, формуються нові аграрні відносини тощо. На цих підставах було утворено і діє Міністерство аграрної політики України. Відповідно до Указу Президента України Мінагрополітики України реорганізовано в Міністерство аграрної політики та продовольства України, затверджено відповідне Положення про міністерство. За часів незалежної України на посаді міністрів аграрної політики перебувало 12 посадовців [4]. Нинішній міністр — Швайка Ігор Олександрович працює на посаді з 27 лютого 2014 року.

У всі часи існування головного галузевого відомства відповідними провідниками всіляких змін були його очільники: міністри землеробства УЦР, Української Держави, УНР, народні комісари українського уряду радянської доби.

Структура[ред. | ред. код]

Керівництво[ред. | ред. код]

Підпорядковані центральні органи виконавчої влади[ред. | ред. код]

Структурні підрозділи[ред. | ред. код]

 • Управління патронатної служби Міністра
 • Управління внутрішнього аудиту
 • Департамент правової та законопроектної роботи
 • Сектор запобігання і протидії корупції
 • Департамент економічного розвитку аграрного ринку
 • Департамент фінансово-кредитної політики та бухгалтерського обліку
 • Департамент зовнішньоекономічних зв'язків
 • Департамент землеробства
 • Департамент тваринництва
 • Департамент продовольства
 • Департамент інженерно-технічного забезпечення та сільськогосподарського машинобудування
 • Відділ публічної інформації, взаємодії з Кабінетом Міністрів України та розгляду звернень громадян
 • Департамент роботи з персоналом
 • Департамент контролю апарату
 • Департамент науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій
 • Управління комунікацій із засобами масової інформації, зв'язків з громадськістю та інформатизації
 • Управління державного майна
 • Оперативно-режимне управління
 • Сектор охорони праці та пожежної безпеки.

Комісії міністерства[ред. | ред. код]

 • Комісія з питань розвитку сільських територій[5]
 • Комісія з питань розвитку аграрного ринку України[6]
 • Комісія з питань земельних відносин[7]

Наукові установи у сфері управління міністерства[ред. | ред. код]

 • Вищі навчальні аграрні заклади
 • Науково-дослідні установи
 • Підвідомчі організації
 • Інші заклади Мінагрополітики України

Дорадчі органи[ред. | ред. код]

При Мінагрополітики діє Громадська рада — як консультативно-дорадчий орган[8], дільність якої регулюється Положенням про Громадську раду при Мінагрополітики[9].

В жовтні 2014 започатковано створення при міністерстві Ради з питань європейської інтеграції. У складі ради будуть функціонувати експертні групи за відповідними напрямами, що відображають проблематику міністерства: з питань лісового господарства; регулювання земельних відносин; удосконалення альтернативних видів палива; з питань санітарних та фітосанітарних заходів; з питань виноробної галузі, розвитку виробництва алкогольних напоїв; з розвитку та регуляції галузі свинарства; безпечності харчових продуктів; з питань розвитку виробництва молока; функціонування ринку зерна; з питань насінництва; з питань освіти на сільських територіях; сільськогосподарської техніки; з питань підтримки малих та середніх фермерських господарств; з питань доступу сільських жителів до кредитних ресурсів; з питань соціального розвитку сільських місцевостей; інституційної розбудови АПК; з питань просування української продукції на ринку ЄС[10].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік (документ .xls), лист «dod3», рядок 424 — офіційний сайт Верховної Ради України
 2. Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої вла... | від 09.12.2010 № 1085/2010. zakon3.rada.gov.ua. Процитовано 2016-06-03. 
 3. Історична довідка Мінагрополітики України. Архів оригіналу за 23 квітень 2013. Процитовано 2 квітень 2013. 
 4. Народний депутат з Тернопільщини може очолити Міністерство агрополітики. yes-ternopil.com.ua (uk). Процитовано 2020-12-21. 
 5. Комісія з питань розвитку сільських територій. Архів оригіналу за 12 вересня 2014. Процитовано 2 квітня 2013. 
 6. Комісія з питань розвитку аграрного ринку України. Архів оригіналу за 12 вересня 2014. Процитовано 2 квітня 2013. 
 7. Комісія з питань земельних відносин. Архів оригіналу за 12 вересня 2014. Процитовано 2 квітня 2013. 
 8. Громадська рада при Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Архів оригіналу за 17 липня 2013. Процитовано 2 квітня 2013. 
 9. Положення про Громадську раду при Мінагрополітики. Архів оригіналу за 4 березня 2014. Процитовано 2 квітня 2013. 
 10. Урядовий портал :: Мінагрополітики запрошує до роботи в експертних групах Ради з питань європейської інтеграції. www.kmu.gov.ua. Процитовано 2016-06-03. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]