Перейти до вмісту

Батула-чінсан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Батула-чінсан
Народився14 століття
Монголія
Помер1416
Монголія
Країнаімперія Мін
Діяльністьполітик, вождь
ТитулPrince Shunningd
Конфесіятенгріанство
РідChorosd
БатькоQooqai tayud[1]
У шлюбі зSamur Gunjd[1]
ДітиТогон-тайши[1]

Батула-чінсан (*д/н — 1416) — 1-й очільник Дербен-Ойрата в 13991416 роках. В китайських джерелах відомий як Бахаму або Махаму.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Син Хуухай Тайу (Худай-Тайю, Хутхай Тафу), нойона ойратського племені чорос. Можливо Батула прийняв іслам під ім'ям Махмуд, звідси китайський варіант імені — Махаму.

За одними відомостями на бенкеті, організованому великим каганом Нігулесугчі-ханом на честь Хуухай Тайу (той допоміг каганові вбити власного брата) сталася сварка між ними, внаслідок чого кагана наказав схопити і стратити Хуухай Тайу. За іншою версією останній загинув внаслідок інтриг ханші Елзит — звинуватила Хуухай Тайу у спроби свого зґвалтування.

Для відшкодування загибелі батька Батула та його брат Угечі-Хашигу отримали по 2 тумени ойратів. Невдовзі Батула оженився на доньці кагана — Самур-гунджи та отримав титул чінсана (головного міністра).

У 1399 році Батула і Угечі-Хашигу раптово напали на великого кагана, якому завдали поразки й стратили. За іншою версією це зробив лише Угечі-Хашигу, який став новим великим каганом під ім'ям Оруг Темур-хан. В свою чергу Батула отримав повну владу над ойратами, заснувавши об'єднання Дербен-Ойрат.

У 1402 році Оруг Темур-хан призначив намісника з широкими повноваженнями, яким став Аргутай, що отримав титул чінсана. Це викликало невдоволення Батули, що на той час був єдиним чінсаном. Разом з тим останній намагався внутрішньо зміцнити ойратський союз, але переважно зусилля спрямував на підкорення оаз Хамі і Турфан, вступивши у протистояння з Мухаммадом, ханом Могулістаном. Початком війни стало захоплення 1408 року важливого міста Бешбалик.

Не підтримиав брата у боротьбі з Олдз Темур-ханом, що спричинило поразку Оруг Темур-хана. У 1409 році Батула очолив повстання ойратів проти нового кагана, якому завдав поразки, змусивши відступити за Керулен. Невдовзі отримав від мінського імператора Чжу Ді титул шунь-нін-вана (слухняний і мирний князь). Батула рушив до Ордосу на з'єднання з мінською армією.

У 1412 році в битві біля Керулену Батула завдав поразки Олдз Темур-хану, який потрапив у полон до ойратів й був страчений. захопив владу в західній Монголії, де оголосив Делбег-хана новим каганом Монгольської держави. Втім його влада була визнана не більше ніж на третині всіх монгольських земель. В центральній та східній Монголії отаборився Аргутай, що не визнав Делбег-хана.

У 1413 році почалася нова війна з Китаєм. Війська Батули перетнули Керулен, зайнявши центральну Монголію. Аргутай вступив у союз з династією Мін. У 1414 році Батула і Делбег-хана атакували Аргутая, який вимушений був утікати до Китаю. У відповідь китайське військо на чолі із імператор Че-цзу на початку 1415 року завдало поразки ойратам в долині між річками Туула і Керулен, проте через важкі втрати імператор був змушений повернутися до Китаю. Того ж року Дербег-хан загинув.

Батула продовжив боротьбу проти нового великого кагана Ойрадай-хана. Проте вимушений був відступити до Джунгарської улоговини. 1416 року в битві біля Хамі зазнав поразки від монголів, потрапив у полон й був страчений. Його син Тогон-тайши у 1417 році отримав владу над Дербен-Ойратом.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • GOODRICH, L. Carington; FANG, Chaoying, Dictionary of Ming Biography, 1368—1644, Volume II. New York: Columbia University Press, 1976. xxi + 1022 s. ISBN 023103833X, ISBN 978-0231038331
  • MAY, Timothy, a kol. The Mongol Empire: A Historical Encyclopedia [2 volumes]: A Historical Encyclopedia. Santa Barbara, California: ABC-CLIO, 2016. 650 s. ISBN 161069340X, ISBN 9781610693400. S. 232.

Примітки

[ред. | ред. код]