Безкоштовний магазин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Безкошто́вний магази́н чи безкоштовна крамниця (англ. freeshops, freemarket,Give-away shops) — магазини уживаних товарів, в яких різноманітні речі (від книг до меблів) віддають безкоштовно всім охочим.

Крамниці подібного роду роздають бідним прошаркам населення речі і одяг, що вже були в побуті родин. Західноєвропейська цивілізація пройшла декілька циклів надлишкового виробництва, перевиробництва товарів, коли з'явився їх надлишок, що не продається і захаращує склади.

Свій внесок в захаращення родинних помешкань вносить і шопінг, звичка купувати без необхідності, без дійсної потреби в речах чи одягу. Надлишки подібних речей безкоштовно віддають в благодійні організації чи безкоштовні крамниці. Це є давньою і поширеною традицією благодійності в сталих, буржуазних демократіях на зразок Великої Британії, Нідерландів, Бельгії, де не було великих суспільних катастроф, як в Росії. Показовим було виникнення першої безкоштовної крамниці в Голландії в місті Лейден.

«Покупцями», тобто відвідувачами подібних крамниць стають будні верства населення — пенсіонери, матері — одиначки, студенти тощо. В безкоштовній крамниці можна узяти одяг для дітей і дорослих, давні книги, старі меблі. Безкоштовні крамниці обслуговують волонтери, що не отримують платню за свою працю.

У деяких містах (Афіни) навіть існують вулиці, куди можна безкоштовно привезти старі меблі, які шкода ламати, але морально застарілі, немодні. Їх розбирають усі охочі.

Див. також[ред.ред. код]