Безступенева трансмісія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
CVT Toyota.

Безступенева трансмісія (англ. Continuously Variable Transmission, CVT) — вид трансмісії (передавального пристрою між двигуном і рушієм (колесами, гребним гвинтом і т. ін.)), яка здатна плавно змінювати коефіцієнт передачі (відношення швидкостей обертання і моментів, що обертають двигуна і рушія) у всьому робочому діапазоні швидкостей і тягових зусиль.

Типи безступінчатих трансмісій[ред. | ред. код]

Безступінчаті трансмісії, як правило, класифікуються за типом передачі, що забезпечує безступінчасте зміна коефіцієнта передачі:

  • Електрична передача — двигун обертає генератор, електромотори — колеса (автомобілі Белаз, трактор ДЕТ-250, ЗІС-154).
  • Гідрооб'ємна передача — двигун обертає регульований гідронасос, потік масла по трубках подається в гідромотори, що обертають колеса (зернозбиральні комбайни Дон-1500).
  • Гідродинамічна передача, або гідротрансформатор — пристрій з розташованих відповідно коліс з лопатками, перекидають масло між колесами. Добре поєднується з характеристиками ДВЗ, автоматично змінюючи передавальне число, однак збільшення моменту незначно (до 2,5) та вимагає додаткової коробки передач (застосовується в більшості автоматичних коробок передач легкових автомобілів і автобусів).
  • Варіатор — механічна передача, заснована для передачі обертання (моменту) тертям через проміжне тіло (ремінь, ролик, кулька), яке можна переводити в будь-яку точку змінного радіуса ведучого і / або веденого коліс, отримуючи зміну передавального відношення. Найбільшого поширення набув «клиноремінний варіатор» (застосовується в зернозбиральних комбайнах «Нива», деяких моделях сучасних легкових автомобілів, скутерах).
  • Комбінована трансмісія — основний момент передається через звичайні механічні передачі, а менша частина моменту — безступінчато, що дозволяє до певної міри поєднати якості різних типів передач.

Примітки[ред. | ред. код]