Бернардіно де Саагун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бернардіно де Саагун
ісп. Bernardino de Sahagún
Bernardino de Sahagún (2).jpg
Ім'я при народженні Бернардіно де Рівера
Народився 1498 або 1499
Саагун
Помер 5 лютого 1590
Мехіко
Підданство королівство Іспанія
Національність іспанець
Діяльність історик, перекладач
Відомий завдяки лігвіст
Alma mater Саламанкський університет
Знання мов іспанська і науатль
Magnum opus Флорентійський кодекс
Конфесія католицтво
Рід де Рівера
Автограф Unterschrift Bernardino de Sahagun.JPG

Бернардіно де Саагун (*Bernardino de Sahagún,1498 або 1499 — 5 лютого 1590) — іспанський священик-францисканець, мовознавець, перекладач, історик доколумбової Мексики.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі шляхетського роду де Рівера. Народився в містечку Саагун (провінція Леон, Іспанія), звідки і взяв собі прізвисько. У 1512 році поступив до Саламанкського університету. У 1516 році дав обітницю при вступі до ордену Святого Франциска (францисканців). У 1527 році стає ченцем.

У 1529 році перебрався до віце-королівства Нова Іспанія. Спочатку мешкав у монастирі Тламаналько. У 1535 році заснував монастир у Шочімілько, де стає аббатом. З 1536 року давав уроки в Королівському Коледжі Санта Крус в Тлателолько. В цей час він працював над збором відомостей, повідомлень і даних стосовно культури ацтеків. У 1547 році розпочав свої історичні праці. У 1558 році нетривалий час був вікарієм в Мічоакані. Втім незабаром повернувся до Тлателолько. Тут перебував до 1585 року. Після цього перебирається до монастиря Святого Франциска в Мехіко. Тут де Саагун помер у 1590 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Основною працею стала «Загальна історія речей Нової Іспанії» (відома як Флорентійський кодекс). Бернардіно де Саагун її створював з 1547 року двома мовами: науатль та іспанською. До 1569 році була готова версія на науатль, до 1577 року — іспанською.

Це значний твір в 12-ти томах, що включає огляд звичаїв, ідей, релігії, соціальних і політичних інститутів, флори і фауни, які утворюють оточення давніх мексиканців. Ним рухали головним чином релігійні цілі: він вірив, що необхідно зрозуміти хибних богів та їх вплив на народ ацтеків, щоб викорінити віру місцевого населення в цих богів і навернути їх у християнство. Саагун відкидав більшу частину місцевої культури, але при цьому захоплювався багатьма якостями ацтеків. Завдяки Саагуну сьогодні відбувається розуміння численних слів та терміні в мові науатль, розкриваються особливості доіспанського світу Мексики.

Також в доробку Саагуна є переклади на науатль католицького Біблії, Катехізіса, Псалтирів. В доробку є «Християнська псалмодія», що написано 1583 року. Крім написав «Трактат про реторику і еологія мексиканського народу».

Пам'ять[ред. | ред. код]

На честь Саагуна названо нове місто Сьюдад-Саагун (штат Ідальго).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hernández de León-Portilla, Ascensión (1997). Bernardino de Sahagún: Diez estudios acerca de su obra. Fondo de Cultura Económica. México, D.F., México. ISBN 968-16-3606-6.