Битва при Каллодені

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
The Battle of Culloden.jpg

Битва при Калодені (англ. Battle of Culloden) — битва, що відбулася в ході Другого якобітського повстання 16 квітня 1746 року в околицях селища Каллоден у північній Шотландії неподалік від м. Інвернес між шотландським військом претендента на британський престол Чарльза Едварда Стюарта і урядовими британськими військами відкликаного з материка Вільяма Августа, герцога Камберлендського. Шотландці були розбиті, але сам Чарльз і залишки його армії змогли врятуватися.

Хід битви[ред.ред. код]

Culloden battlefield6.jpg

Битва відбулась на болотистій, зарослій вересом місцині. Ішов холодний дощ.

Сили сторін були нерівними: шотладці мали близько 5000 війська, урядові війська — 9000.

Culloden Battle.svg

Шотландці ввійшли до битви змучені невдалим нічним маршем і вишикувалися в 2 лінії — у першій лінії стояли найбоєздатніші кланові полки горян, у другій — батальйони ловлендерів, ірландський і французький контингенти. В обличчя шотландцям дув сильний вітер.

Урядова армія розмістилася на полі в 3 лінії з драгунами позаду та на флангах.

Приблизно в 13:00, після нетривалого артилерійського обстрілу з обох сторін, шотландці перейшли в атаку на ліве крило першої лінії урядових військ на стику двох британських батальйонів. У короткій та рішучій рукопашній сутичці значним силам горян вдалося вклинитися в першу лінію. Але відсутність чіткого командування та ініціятиви призвели до того, що подальшого розвитку цей прорив не отримав. Резерви, вчасно підтягнуті з другої лінії урядової армії, зуміли зупинити прорив, і через 20 хвилин, після нетривалої, але вкрай згубної для шотландців перестрілки праве крило, а потім і вся шотландська армія почали відступ.

Британська кавалерія, переслідуючи втікачів, взяла багато полонених, а поранені шотландці були добиті прямо на полі битви. Утрати шотландців склали близько 1500 чоловік убитими та пораненими, урядові війська втратили 50 чоловік вбитими та 250 пораненими.

Бійня при Калодені поклала кінець п'ятдесятирічному конфлікту на релігійно-ідеологічному ґрунті в Британії і стала останньою польовою битвою на території острову Великобританія.

Посилання[ред.ред. код]