Блавацький Володимир Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Володимир Іванович Блавацький
Блавацький у ролі «Малахія», у п'єсі «Народній Малахій», поставленої Ансамблем Українських Акторів, Німеччина 1946
Блавацький у ролі «Малахія», у п'єсі «Народній Малахій», поставленої Ансамблем Українських Акторів, Німеччина 1946
Ім'я при народженні Трач Володимир Іванович
Народився 15 листопада 1900(1900-11-15)
Косів
Помер 8 січня 1953(1953-01-08) (52 роки)
Філадельфія
Національність українець
Діяльність актор, режисер
Дружина Дичко Євдокія
Нагороди та премії

CMNS: Володимир Іванович Блавацький у Вікісховищі

Володи́мир Іва́нович Блава́цький (справжнє прізвище Трач) (15 листопада 1900, Косів — 8 січня 1953, Філадельфія, США) — український актор, режисер, антрепренер.

Біографія[ред. | ред. код]

Володимир Трач народився у місті Косів на Івано-Франківщині. Театральну діяльність почав в дев'ятнадцять років. Швидко набрав майстерності і став знаним у Галичині актором. Він грав у трупах Василя Коссака, Петра Сороки, «Української бесіди», Йосипа Стадника, В. Демчишина, «Людового театру».

У сезоні 1927—1928 рр. пробує свої сили в театрі «Березіль». Долучення до досвіду театральних новацій великого реформатора української сцени Леся Курбаса надихає Блавацького на створення власного колективу. 1933 року він стає художнім керівником театру «Заграва» у Львові, багато в чому орієнтуючись на естетичні засади «Березіля». До того, що було напрацьовано в цьому театрі, зокрема репертуару, Блавацький повертатиметься все подальше життя.

Блавацький бачив розвиток української культури тільки в загальноєвропейському контексті. У своїх режисерських починаннях у 1930-х роках він намагався внести нові естетичні й етичні принципи в український театр, не залишаючи його замкнутим й однобоким. Для театру Блавацького характерний пошук втілення української класичної драматургії у нові сценічні форми, представлення найкращої сучасної української та західноєвропейської драматургії.

«Народний Малахій», поставлений Ансамблем українських акторів в Авґсбурзі 1946. Зліва направо: В. Карп'як (секретар), Є. Левицький, В. Блавацький (Малахій), Н. Горленко (Агапія)

З 1945 очолював Ансамблю Українських Акторів, а у 1949 Український театр В. Блавацького, сформований з колишнього Ансамблю Українських Акторів переїзді з Німеччини до США, з осідком у Філадельфії.

Але, мабуть, найголовнішим надбанням цього періоду стало згуртування кола однодумців, чий невгамовний дух творчості поєднав їх на довгі роки у справі служіння театру. Також свого часу очолював Раду Фізкультури.

Ці імена сьогодні вже увійшли в історію нашої культури: Кононів Юрій, Богдан Паздрій, Володимир Королик, Марія Степова, Віра Левицька, Євген Левицький, Євген Курило, Володимир Шашаровський, Ярослав Рудакевич, Ніна Горленко та інші. З ними Блавацький співпрацював у роки окупації Львова нацистами, коли він очолив Львівський оперний театр і першим на українській сцені створив образ Гамлета. Разом всі вони були й під час еміграції в Німеччині, Австрії та США.

Помер у 1953 році після тривалої хвороби.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]