Борзуй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Борзуй
Народився V-VI сторіччя
Абаршагр або Мерв[1]
Помер VI сторіччя
Сасанідська імперія
Діяльність перекладач, фізик, письменник, політик
Alma mater Академія Ґондішапура (можливо)
Галузь перекладознавство, медицина
Відомий завдяки: переклад «Панчатантри»

CMNS: Борзуй у Вікісховищі

Борзуй (також Борзуе) — перський лікар пізньої сасанідської епохи, у часи правління Анушармана. Він відомий тим, що переклав індійську збірку байок «Панчатантра» на пахлеві (середньоперську мову). Проте, і його переклад, і оригінальний санскритський текст — втрачені. Перед втратою, однак, його пехлавійська версія була перекладена арабською Ібн аль-Мукаффою, що він їй дав назву «Каліла і Дімна» чи «Байки Бідпаі» (твір став класичним твором арабської прози). Книга містила байки, в яких тварини комплексно взаємодіють між собою і таким чином в алегоричній формі дають настанову трьом принцам щодо того, як керувати державою.

Вступ до «Каліли і Дімни» надає нам автобіографію Борзуя.

Існують значні дискусії про те, що Борзуй — це Бозорґмегр (сасанідський аристократ).[2] Хоча, джерела вказують на те, що це двоє різних людей, Борзуй могло бути скороченням імені Бозорґмегр.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 грудня 2017. Процитовано 14 листопада 2015. 
  2. François de Blois (1990). Burzōy's voyage to India and the origin of the book of Kalīlah wa Dimnah. Routledge. ISBN 978-0-947593-06-3. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 14 листопада 2015. 
  3. Djalal Khaleghi-Motlagh, "BORZŪYA" in Encyclopaedia Iranica. Oneline link accessed in December 2010: BORZŪYA [Архівовано 24 грудня 2017 у Wayback Machine.].

Посилання[ред. | ред. код]