Брехун!

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брехун!
Liar!
Жанр наукова фантастика, оповідання і науково-фантастичне оповідання[d]
Автор Айзек Азімов
Мова американська англійська
Написано 1941
Опубліковано 1941
Цикл Роботи
Попередній твір Логіка
Наступний твір Загублений робот AL-76

Бреху́н! (англ. Liar!) — науково-фантастичне оповідання Айзека Азімова. Вперше було опубліковане в травні 1941 року у журналі «Analog Science Fiction and Fact», є третім оповіданням із циклу про позитронних роботів. Оповідання входило до складу авторських збірок «Я, робот» 1950, «Все про роботів» 1982 та «Мрії робота» 1990. Історія, описана в оповіданні, згадується в романі «Роботи ранкової зорі».

З ідеєю оповідання у грудні 1940 року Азімов звернувся до Джона Кемпбелла, із яким спільно при роботі над твором були розроблені «Три закони робототехніки».

В СРСР виданий друком 1964 року у збірнику «Я, робот» видавництвом «Знання», переклад Йорданського Олексія Дмитровича.

Сюжет[ред. | ред. код]

Через похибку, яка сталася під час конструювання робота РБ-34 «Ербі», ця модель набула телепатичних здібностей. Робота досліджують працівники «U.S. Robots and Mechanical Men, Inc.» з метою зрозуміти, де саме допущено помилку.

Під час досліджень робот говорить кожному із людей, у тому числі й роботопсихологу Сьюзен Келвін, що думають інші. Однак при цьому він бреше — кожному повідомляє те, що саме дана людина хотіла б почути. Келвін робить припущення, що робот так себе поводить, виконуючи непорушний для нього Перший закон робототехніки:

« Робот не може заподіяти шкоду людині, або своєю бездіяльністю дозволити, щоб людині була заподіяна шкода. »

Сьюзен вважає, що робот самостійно прийшов до висновку — люба неприємна новина чи якийсь жаль також є шкодою для людини. Аби перевірити це, Сьюзен ставить перед роботом завдання, що містить протиріччя — він повинен відповісти на питання, але кожен з варіантів відповіді є неприємний комусь із присутніх людей. РБ-34 виходить із ладу.

Екранізації[ред. | ред. код]

  • Другий епізод британського телесеріалу «Out of the Unknown», третій сезон, 1965—1971 (січень 1969), телеканал «BBC Two».
  • В СРСР — «Цей фантастичний світ», серія телеспектаклів (1979—1990), частина 12 — «З роботами не жартують» (1987).

Джерела[ред. | ред. код]