Бхішма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бхішма
санскр. भीष्म
Клятва Бхішми, картина Раджі Раві Варми.
Клятва Бхішми, картина Раджі Раві Варми.
Твір Магабгарата
Інформація
Статус персонаж
Стать чол
CMNS: Бхішма у Вікісховищі

Бхішма (санскр. भीष्म, Bhishma — грізний) — один з важливих персонажів Махабхарати, син короля Шантану і Ґанґи, дідусь як Пандавів, так і Кауравів. Бхішма — син раджі Шантану і богині-річки Ґанґа, земне втілення молодшого з восьми божеств Васу — бога неба Дьяуса (давня індоєвропейське божество, відповідне Зевсу еллінів). В юності Бхішма пройшов навчання військовому мистецтву у знавця військової справи самітника Парашурами — шостий аватари Вішну.

Бхішма у Магабгараті[ред. | ред. код]

Одного разу раджа Шантану вирішив посвататися до прийомної дочки рибалки прекрасну царівну Сатьяваті. Але її батько, засліплений гординею, заявив, що він проти цього шлюбу, оскільки діти, що народилися від Сатьяваті, ніколи не стануть спадкоємцями через те, що у Шантану вже є старший син. Тоді Бхішма, бажаючи ощасливити батька, прилюдно дав обітницю безшлюбності і присягнувся, що ніколи не претендуватиме на трон.

Для життя Бхішми (як, втім, і для всього розвитку сюжету «Магабгарати») обітниця, дана ним в молодості, мала величезне значення.

Раджа Шантану рано помер, залишивши двох малолітніх синів Вічітравірью і Чітрангаду. Останній став черговим правителем Місячної династії, але в дійсності регентом малолітніх царевичів і юного царя був могутній Бхішма, що наводив жах на ворогів (звідси його доросле, тобто ініціаційне ім'я; в дитинстві був названий Деваврата — «відданим богам») і що розширив межі імперії Кауравів. Але незабаром Чітрангада загинув, і Бхішма, бажаючи, щоб рід Кауравів продовжився, вирішив знайти дружин малолітньому Вічітравірї. Для цього він відправився в Варанасі, де проводилися змагання, на яких мали визначитися наречені для трьох дочок царя Каші — Амби, Амбіка і Амбалікі.

Смерть Бхішми від стріл

До приїзду Бхішми всі були впевнені, що дочки Каші дістануться єдиному реальному претенденту — молодому царю Шальві з Шальвапура. Але Бхішма безстрашно кинувся на колісничне змагання і разом переміг всіх конкурентів, після чого повіз сестер до свого зведеного брата-правителя — епічний мотив сватання заступника[1]. Амба сказала, що обрала нареченим царя Шальву, і була відпущена Бхішма, але наречений відкинув її, визнавши зганьбленою після умикання Бхішмою . Нещасна дівчина почала благати Шиву про помсту Бхішмі, і в наступному народженні стала дочкою царя Друпади по імені Шікхандіні, а потім перетворилася на юнака Шікхандіна, кому судилося повалити нездоланного Бхішму в битві. Тим часом її молодші сестри стали дружинами царя Вічітравірьі. Коли юний Вічітравірья помер, залишивши вдів бездітними, цариця Сатьяваті побажала, щоб Амбіка і Амбаліка справили потомство від дівера за звичаєм нійога. Бхішма відмовився це виконати, посилаючись на обітницю безшлюбності, і на допомогу був покликаний старший позашлюбний син Сатьяваті святий відлюдник В'яса. Так Амбіка народила старшого принца сліпого Дхрітараштру, а Амбаліка — могутнього Панду. Це покоління принців також було виховане Бхішмою, який керував державою. Бхішма помазав на царство Кауравів войовничого Панду, а після його смерті зробив царем сліпого Дхрітараштру, залишаючись військовим ватажком, радником царя і вихователем нового покоління принців: п'ятьох Пандавів (синів Панду) і ста Кауравів (синів царя Дхрітараштри).

Коли між Пандавами і Кауравами розгорілася ворожнеча, Бхішма усіма силами намагався помирити їх і дотримати інтереси ошуканих і скривджених Пандавів, постійно викриваючи підступи старшого з Кауравів Дурьйодхани і його побратима і радника Карни. Бхішмі від божественного Наради була відома таємниця народження Карни, старшого брата Пандавів, що ріс в родині візника, але Бхішма зберігав цю таємницю до самої смерті і став непримиренним ворогом Карни, так як той завжди виступав проти Пандавів. Бхішма наполягав на скасуванні фатальної гри в кості в залі зборів, затіяної царем Дхрітараштрою на догоду синові Дурьйодхані, але старого героя не послухали (пор. З безуспішними спробами престарілого Нестора запобігти сварці Агамемнона з Ахіллом в зборах царів в « Іліаді»). Коли повернулися з вигнання Пандави і мирними переговорами намагалися повернути свою частку царства, Бхішма підтримав їхні справедливі домагання, але Дурьйодхана з Карною відмовилися виконувати умови договору, і війна Пандавів з Кауравами стала неминучою. Незважаючи на співчуття Пандавам, Бхішма не покинув двору Кауравів і бився на їх стороні. Незадовго до битви на Курукшетрі Бхішма, призначений головнокомандувачем Кауравів, в черговий сварці в залі зборів образив Карну. Розгніваний Карна склав зброю, відмовившись битися, поки живий Бхішма. Поки могутній Бхішма, який володів небесним зброєю, бився на чолі війська Дурьйодхани, Пандави терпіли поразки. Вночі після дев'ятого дня битви цар Пандавів праведний Юдхиштхира прийшов до намету Бхішми і запитав діда, як його можна перемогти. І старець, серце якого боліло за Пандавів, але честь забороняла зрадити Кауравів або битися не на повну силу, дав внуку пораду. Наступного дня найбільший воїн з Пандавів середній брат Арджуна напав на діда, виставивши поперед себе Шікхандіна.

Оскільки Шікгандін раніше був жінкою, Бхішма не підняв зброї проти нього, і був розстріляний Арджуною. Повалений герой впав на «ложе з стріл», не торкаючись землі (був утиканий стрілами як дикобраз) і втішав Арджуну, зі сльозами згадуючи, як у дитинстві той грав на колінах у діда. До поверженого старця приходить приголомшений Карна і відбувається примирення витязів. Бхішма намагається умовити Карну перейти на сторону його братів шляхетних Пандавів, але Карна відмовляється залишити свого побратима Дурьйодхану. Тоді Бхішма визнає Карну своїм онуком і благословляє на битву, в якій той приречений загинути разом з Кауравами.

Використовуючи свій магічний дар, Бхішма вирішує відстрочити смерть на 48 днів до зимового сонцестояння, коли сонце поверне на північний шлях від екватора. Це сприятливий час для смерті, оскільки гарантує йому звільнення від майбутніх земних перероджень (сансари). Час, що залишився Бхішма використовує для настанови майбутнього переможця і царя Кауравів Юдхиштхири в питаннях етики і управління державою (цьому присвячені цілком XII і XIII книги « Магабгарати»).

Піст на честь Бхішми[ред. | ред. код]

У дев'ятій главі першої пісні Шрімад Бхагаватам розповідається про відхід патріарха Бхішми, найстарішого з роду Бхарати. Дід Бхишма є одним з 12 Махаджан, найвидатніших особистостей в історії, що володіють знанням про Істину. І покидаючи це тлінне матеріальне тіло за своїм власним бажанням, він підніс дивовижні молитви своєму Господу, який милостиво став перед ним в момент його смерті.

Четвертий місяць Чатурмасї, найсвященіший з чотирьох — Картіка (Дамодара-врата). Якщо ж з якихось причин віддані не здатні дотримуватися обітниці посту навіть протягом місяця Картік, то існують п'ять останніх днів місяця, починаючи з екадаші (11 дня) до пурніма (повного місяця), вони традиційно називаються Бхишма-Панчака або Вішну-Панчака. У ці дні пішов Бхішмадев. І так як у нього немає нащадків по народженню, віддані Крішни, що вважаються його духовними нащадками, в ці дні пропонують йому підношення. Також поклоняються махаджану Бхішмадеві наступним чином: кожен день приймають омивання в Гангу (матері Бхішмадеви) і 3 рази пропонують йому воду Ганги, вимовляючи мантру «ом бхішмадевая тріптатам» — «пропоную це підношення Бхішмадеві». (Вода зачерпується в складені долоні, пропонується цієї мантрою і потім виливається в Гангу з кінчиків пальців все також складених долонь). Гангу передає дідові Бхишмі це підношення води.

Якщо Ганг поблизу не протікає, то проробляють це ментально.

У «Гарі-бгакті-Віласа» говориться, що в Бхишма-Панчак, по можливості, слід дотримуватися посту на певні види їжі заради задоволення Господа. Хоча цей пост не є обов'язковим, але дотримання його в Бхишма-Панчак приносить таке ж благо, як і від дотримання посту протягом усієї чатурмасьі. Більш докладно про Бхишма-Панчак розповідається в таких писаннях, як Падма-Пурана (Брахма-Кханда, гл. 23), Сканда-Пурана (Вішну-Кханда, Картіка-Махатми, гл. 32), Гаруда-пурана (Пурва-Кханда, гл. 123).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Е. М. Мелетинський. Походження героїчного епосу. II вид. Москва, «Східна література» 2004 1000 екз., 461 с.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]