Бібліотека Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бібліотека Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова
Наукова бібліотека Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова
49°59′42″ пн. ш. 36°14′32″ сх. д. / 49.99519444447177818° пн. ш. 36.2422222222497723° сх. д. / 49.99519444447177818; 36.2422222222497723Координати: 49°59′42″ пн. ш. 36°14′32″ сх. д. / 49.99519444447177818° пн. ш. 36.2422222222497723° сх. д. / 49.99519444447177818; 36.2422222222497723
Країна: Україна Україна
Розташування Харків
Адреса Харків, 61002, вул. Маршала Бажанова, 17
Заснована 1922
Філії: 4
Директор: Євсюкова Надія Олександрівна
Сайт: library.kname.edu.ua

Мапа

Наукова бібліотека Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова — навчальний, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ вузу, який забезпечує повне, якісне і оперативне бібліотечно-бібліографічне та інформаційне обслуговування студентів, аспірантів, наукових і науково-педагогічних працівників, співробітників університету згідно з їх інформаційними запитами на основі широкого доступу до бібліотечних та інформаційних ресурсів.

Історія бібліотеки[ред. | ред. код]

Історія Наукової бібліотеки ХНУМГ ім. О. М. Бекетова розпочалася у 1920-х роках. Восени 1921 року у Харкові було відкрито Всеукраїнський музей комунального господарства, який мав у своєму розпорядженні невеличку (150 томів) бібліотеку профільної літератури.

У 1922 році музей увійшов до складу Всеукраїнського технікуму комунального господарства. Після низки реорганізацій наказом від 12 червня 1930 року Всеукраїнський технікум було перетворено на Харківський інститут комунального господарства (нині ХНУМГ ім. О. М. Бекетова), якому було передано бібліотеку закладу.

У 1939 році до фонду бібліотеки, на той час уже Харківського інституту інженерів комунального будівництва (ХІІКБ), було передано зібрання книг академіка архітектури О. М. Бекетова.

У довоєнний період бібліотека займала 2 кімнати в приміщенні інституту, їх загальна площа становила 90 кв. м. Штат бібліотеки налічував всього 5 осіб.

У роки окупації м. Харкова (1941—1943 рр.) постраждав навчальний корпус інституту, розграбовано або знищено обладнання кабінетів та лабораторій, спалено практично всі фонди бібліотеки. До 1949 року вдалося відновити лише 15 тис. екземплярів довоєнного фонду.

У 1974 році за проектом Г. В. Сіхарулідзе закінчилося будівництво нового корпусу інституту по вулиці Маршала Бажанова. Бібліотека отримала просторі приміщення, які на той час були одними з найкращих серед бібліотек міста. Площа бібліотеки збільшилася з 570 м² (разом з пунктами видачі в гуртожитках) до 2165 кв. м.

З 1999 року бібліотека увійшла в новий етап розвитку — етап автоматизації бібліотечних процесів. Завдяки участі університету у проекті Tempus — Tasis «Environment and Energy», бібліотека отримала 6 комп'ютерів і принтер. У серпні 2000 року з бюджету даного проекту для бібліотеки було придбано 5 робочих місць ліцензійної програми «Liber Media». Комп'ютерний клас отримав доступ до Internet.

У вересні 2000 року в бібліотеці було розпочато роботу по створенню електронного каталогу (ЕК) фонду нових надходжень. З 2001 року бібліотека почала ретроввід свого фонду.

У 2007 році на базі одного з читальних залів (на даний час — зал інформаційного сервісу) було створено електронний читальний зал з доступом до локальної мережі університету і Internet.

У березні 2015 року на міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти — 2015» ХНУМГ ім. О. М. Бекетова було нагороджено золотою медаллю та відзначено дипломом І ступеня у номінації «Упровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальну, наукову та управлінську діяльність навчального закладу» за інноваційну розробку «Упровадження вільного програмного забезпечення Koха для автоматизації бізнес-процесів бібліотеки вищого навчального закладу».

У вересні 2015 року у рамках відзначення річниці створення Українсько-польського культурно-освітнього центру ХНУМГ ім. О. М. Бекетова на базі читального залу гуманітарних наук було відкрито «Бібліотеку Українсько-польського культурного центру». 25 травня 2017 року у бібліотеці відкрито «Польський кіноклуб».

26 лютого 2016 року рішенням Вченої ради ХНУМГ ім. О. М. Бекетова бібліотеці було надано статус «Наукова бібліотека».

У 2017 році бібліотека стала повноправним членом Української бібліотечної асоціації (УБА) та приєдналася до започаткованого УБА проекту «Культура академічної доброчесності: роль бібліотек».

На сьогодні першочерговим завданням бібліотеки є задоволення інформаційних потреб користувачів, що пов'язані з навчальною та дослідницькою діяльністю студентів і викладачів університету. В інтересах свого користувача бібліотека шукає нових підходів до процесу обслуговування, вдосконалює свою діяльність, долучається до вітчизняних та світових проектів із метою забезпечення доступу до світової наукової інформації та популяризації власних академічних ресурсів.

Фонди бібліотеки[ред. | ред. код]

Як структурний підрозділ університету, бібліотека формує основні фонди відповідно до навчальних планів, програм і тематики наукових досліджень вузу. В рамках створення в університеті «Фонду історичної, освітньої, наукової, інтелектуальної та культурної спадщини ХНУМГ ім. О. М. Бекетова» у бібліотеці проводиться робота по формуванню фонду рідкісної і цінної книги.

Основу фонду складає зібрання книг академіка архітектури О. М. Бекетова, яке було передано до бібліотеки у 1939 році. Крім цього, до складу фонду увійшли книжкові пам'ятки, які мають загальнокультурну, наукову і естетичну цінність, а також документи, які набули значення унікальних джерел та пов'язані з історією університету, з галузями знань, відповідних профілю підготовки фахівців в університеті.

Структура бібліотеки[ред. | ред. код]

Якісне та оперативне задоволення інформаційних потреб користувачів забезпечує ефективна система обслуговування, яка складається з:

 • абонементів (абонемент навчальної літератури; абонемент наукової літератури; абонемент художньої літератури; абонемент для студентів заочного навчання);
 • читальних залів (читальний зал гуманітарних наук; читальний зал науково-технічної літератури; зал інформаційного сервісу; читальні зали у гуртожитках № 3, 4, 5, 6).

Інформаційна та довідково-бібліографічна діяльність[ред. | ред. код]

Бібліотека постійно розвивається, удосконалює свою структуру і внутрішньо-бібліотечні технології, впроваджує нові форми і методи обслуговування. На сьогодні в бібліотеці створено електронний каталог, який постійно поповнюється бібліографічними записами нових надходжень, в електронній формі ведеться картотека забезпеченості, в автоматизованому режимі здійснюється запис читачів до бібліотеки.

З 2008 року бібліотека працює на відкритому програмному забезпеченні «Koha». Працюючи через АБІС «Koha» в електронному каталозі бібліотеки[1], користувачі мають можливість через дружній вебінтерфейс у режимі on-line здійснювати простий і розширений пошук, зробити попереднє замовлення літератури.

На бібліотечній сторінці загального Web-сайту університету[2] представлено актуальну для користувачів інформацію про бібліотеку, її ресурси і послуги, проведення різноманітних інформаційних заходів: книжкових виставок, відкритих переглядів літератури, Днів інформації тощо.

До послуг читачів — безкоштовний Internet і зона Wi-Fi, які функціонують в усіх структурних підрозділах бібліотеки.

Проекти, підвищення кваліфікації[ред. | ред. код]

За останні роки бібліотека приєдналася до декількох корпоративних проектів, які сприяють впровадженню нових послуг та новітніх бібліотечних технологій:

 • «Культура академічної доброчесності: роль бібліотек»;
 • «Метабібліографія Харківщини»;
 • «Бібліотечна енциклопедія Харківщини»;
 • «Єдина картка читача»;
 • «Енциклопедія житлово-комунального господарства»;
 • «Ефективне управління енергією — перший крок до Зеленого Університету».
 • Наукова бібліотека є виконавцем проектів:
 • «Видатні вчені ХНУМГ ім. О. М. Бекетова у Вікіпедії»;
 • «Галерея вчених ХНУМГ ім. О. М. Бекетова»;
 • «Спадщина викладачів ХНУМГ ім. О. М. Бекетова» тощо.

Детальніше про участь Наукової бібліотеки в даних і нових проектах можна ознайомитися на бібліотечній сторінці Web-сайту університету[3].

Підвищення кваліфікації співробітників є одним із пріоритетних напрямків у роботі бібліотеки з кадрами:

 • 1 працівник бібліотеки у 2018 р. захистив дисертацію в Харківській державній академії культури;
 • 1 співробітник бібліотеки закінчив навчання у магістратурі НТУ «ХПІ» та одержав червоний диплом із присвоєнням кваліфікації менеджера з адміністративної діяльності (третя вища освіта);
 • 1 фахівець отримав ступінь магістра у ХДАК, один — отримав ступінь бакалавра та вступив до магістратури (друга вища освіта);
 • 2 бібліотекаря навчалися на мовних курсах Центру іноземних мов ХНУМГ ім. О. М. Бекетова та отримали сертифікати (польська та англійська мови;
 • 33 працівника бібліотеки навчалися на дистанційних курсах та отримали дипломи з підвищення кваліфікації на базі Інституту післядипломної освіти НАКККіМ у місті Києві;
 • 14 фахівців отримали свідоцтва Обласного навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів міста Харкова;
 • отримано 59 сертифікатів масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus»;
 • отримано 61 сертифікат Web of Science та Clarivate Analitics.

Колектив бібліотеки неодноразово ставав дипломантами конкурсу «Бібліотекар року», що проводить Методичне об'єднання бібліотек ЗВО Харківської зони. У 2016 році було отримано Гран-прі конкурсу «Бібліотекар року — 2016» за створення біобібліографічного покажчика «Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова: ректорський вимір». У 2017 році Наукова бібліотека відзначила 95-річний ювілей. Бібліотеку було відзначено: * Подякою від колективу ХНУМГ ім. О. М. Бекетова за підписом Ректора В. М. Бабаєва;

 • Подякою від Первинної профспілкової організації студентів за підписом голови ПКС ППОС О. І. Угоднікової;

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Очерки истории вузовских библиотек г. Харькова / Нар. укр. акад.; Под общ. ред. В. И. Астаховой. — Х., 2001. — с. 317—335.
 • Харківська державна академія міського господарства / Ред. колегія: т.п. Єлісеєва (керівник), О. Л. Рябченко, Н. П. Трипутіна, та ін. ; Голов. ред. Г. В. Стадник. -Х.: Золоті сторінки, 2002. — с. 229—236.
 • Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова: монографія / керівник вид. проекту: В. М. Бабаєв, редкол. : Л. М. Шутенко, Г. В. Стадник, Т. П. Єлісеєва, та ін. — Х.: Золоті сторінки, 2012. — с. 423—430.

Посилання[ред. | ред. код]