Аділ-шахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Біджапурський султанат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біджапурський султанат
Султанат
Бахмані Flag
1490 – 1686 Імперія Великих Моголів Flag
Розташування Біджапурський султанат
Біджапурський султанат у 1680 році.
Столиця Біджапур
Мови Дакхіні
Релігії Іслам
Форма правління Монархія
Історія
 - Заснування 1490
 - Захоплення 1686
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Аділ-шахи

Біджапурський султанат або Держава Аділ-шахів — султанат, що існував у 14901686 роках у Біджапурі в Індії. Керувався правителями з династії Аділ-шахів. Cултанат заснував намісник Біджапура Юсуф Аділ-шах. Його повалили Великі Моголи у 1686 році.

Історія[ред. | ред. код]

Цей султанат став однією з найвагоміших держав, що утворилися після розпаду держави Бахманідів. Намагаючись зміцнити свою владу перші султани в цілому м'яко ставилися до індуського населення, а Юсуф Аділ-шах одружився з представницею маратхського аристократичного роду.

В 16 столітті Аділ-шахи боролися з Віджаянагаром та Голкондою, Ахмеднагаром. У 1565 році Аділ-шахи в союзі з володарями Голконди та Ахмеднагару у битві при Талікоті знищили міць Віджаянагара, що призвело до остаточного занепаду останнього.

Найбільший представник — Ібрагім II Аділ-шах (1580–1626) був покровителем поетів, письменників, вчених. Разом з тим, цим султаном велася активна зовнішня політика. У 1600 році разом з могольською державою завдано поразки Ахмеднагару, розділивши з Великими Моголами територію цього султанату. Ібрагім II Аділ-шах у 1618–1619 роках захопив землі Бідарського султанату. У 1624 році була придушено спроба відродити Ахмеднагарський султанат.

При наступному володарі Мухаммад Аділ-шаху (1626–1657) держава вступила у конфлікт з падишахом Шах Джаханом, який скористався труднощами султанату у зв'язку з повстанням маратхів на чолі із Шиваджі. Тоді ще шах-заде Ауранґзеб завдав поразки Біджапуру, проте Аділ-шаху вдалося врятуватися, визнавши зверхність Великих Моголів. Після цього діяльність султанату була спрямована на південь — проти наяків колишньої Віджаянагарської держави. Територія Біджапуру розширилася до східного узбережжя Індостану (південна Карнатака, частина сучасного Тамілнаду).

Династію повалив могольський імператор Аурангзеб у 1686 році, який вважав Аділ-шахів не надто ревними мусульманами, що потурають індуським поганам. Після запеклого протистояння біджапурський султанат було знищено, а його землі приєднані до держави Великих Моголів.

Культура[ред. | ред. код]

Аділ-шахи були покровителями літератури та мистецтва. За часів правління цих володарів набуває розвиток літературна мова урду, особливо її діалект дакхіні. Відомими представниками її були поети Нусраті та Хашимі.

Гол-Гумбаз

У 1570-1630-х роках відбувається розквіт будівництва. Розбудовуються міста, особливо столиця, зводять чудові мечеті, палаци та громадські будівлі. Найцікавішою перлиною цього періоду є мавзолей Мухаммад Аділ-шаху — Гол-Гумбаз.

Султани[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Советская историческая энциклопедия, Москва, 1961