Бідула Василь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Васи́ль Біду́ла (1868, Лапшин, нині Бережанського району Тернопільської області — 1925, там само, похований у Бережанах) — український народний майстер-різьбяр.

Життєпис[ред.ред. код]

Василь Бідула народився 1886 року в с. Лапшин на Бережанщині в селянській сім'ї. Правдоподібно, навчався грамоти в сільського дяка Коріньовського, бо двокласну народну школу відкрили в Лапшині, коли йому було вже 16 років. На його неординарний художній талант випадково звернула увагу управителька графського маєтку пані Мачинська, яка своїм коштом послала навчатися у львівське художнє училище.

Василь Бідула став одним із найкращих народних умільців, майстер круглої різьби по дереву й каменю. Свою творчість присвятив простим людям, втіливши у свої творіння, як-от «Жінка з індичкою», «На ярмарок», «Селянин із телям», «Селянин з волами і возом», «Селянин везе сіно», «Селянка пасе корову», «Жінка із кошиком», «Мисливець», «Жебраки» та інші, їхні найкращі риси — простоту, скромність, людяність.

Під час Першої світової війни В. Бідулу мобілізували до австрійської армії. Командування, побачивши його талановиті роботи, навіть не посилало його на фронт.

Помер В. Бідула від епідемічного висипного тифу в 1925 році в матеріальних нестатках. Похований у спільній могилі на Бережанському цвинтарі, наразі не відомо точно місце спочинку його праху.[1]

Роботи[ред.ред. код]

Його скульптури з каменю мають характерну ознаку — вони оздоблені фризом з листків та віньєткою над надписом.

Василь Бідула автор численних скульптурних робіт із каменю. Зокрема,

Світлини робіт Василя Бідули[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Парацій В. Символ вічності та пам'яті: Бережанський цвинтар // Бережани. Місто біля Раю / Пам'ятки України. — К. — 2013. — спецвипуск № 2 (191) (лип.). — С. 68—69.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Бідула Григорій, Желінська Степанія. Лапшин. Мала історія отчого краю. Книга друга.  — Тернопіль : Джура, 2010.  — 484 с.
  • Будзан А. Різьба по дереву в західних областях України. — К., 1960.
  • Дуда І. Бідула Василь // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 125—126. — ISBN 966-528-197-6.
  • Моздир М. Українська народна дерев'яна скульптура. — К., 1980.
  • Петрович Василь. Лапшин. Мала історія отчого краю. Книга перша.  — Тернопіль : Джура, 2010.  — 276 с.
  • Селівачов М. Бідула Василь // ЕСУ
  • Чарновський О. Українська народна скульптура. — Л., 1976.
  • Українська радянська енциклопедія : [у 12-ти т.] / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.