Бій за Браунсберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій за Браунсберг
Війна четвертої коаліції
Карта Браунсберга з околицямии

Карта Браунсберга з околицямии
Дата: 26 лютого 1807[1]
Місце: Браунсберг, Східна Пруссія
Результат: перемога французів
Сторони
Пруссія Королівство Пруссія
Росія Російська імперія
Франція Французька імперія
Командувачі
Пруссія Август фон Плетц Франція П'єр Дюпон
Військові сили
11 батальйонів
11 ескадронів
2 кінні батареї
4 піхотні полки
1 стрілецький полк
2 гусарських полки
Втрати
700 убито[1]
6[1] (16[2]) гармат втрачено
2000 полонених
невідомо

Бі́й за Бра́унсберг (фр. combat de Braunsberg) — бій, що відбувся 26 лютого 1807 року між російсько-прусською та французькою арміями за володіння східнопрусським містом Браунсберг (сучасне Бранево, Польща). Закінчився перемогою французів. Складова війни Наполеона з Четвертою коаліцією.

Опис[ред. | ред. код]

Після битви під Пройсіш-Ейлау 8 лютого 1807 року Наполеон рушив навздогін за російсько-прусським військом на Кенігсберг, але потім повернув назад, аби стати на зимових квартирах за річками Алле й Пассаргою. Сили російсько-прусської коаліції виступили за ним; 25 лютого їхнє праве крило під командуванням прусського генерал-майора Августа фон Плетца в складі 11-ти батальйонів, 11 ескадронів та 2-х кінних батарей досягло міста Браунсберга. Пруссько-російський авангард у складі 2-х батальйонів і 5 ескадронів зайняв села Цагерн, Вілленберг і Штангендорф, а також міський ліс[1].

26 лютого 1807 року, о 2-й годині дня, пруссаки й росіяни отримали донесення про наступ французів з Лібштадта і Мюльгаузена на Браунсберг. Захисники вислали 4 батальйони для захоплення яру, розташованого поперед південного фронту при Родельсгофені, а інші 4 батальйони з 1-єю батареєю зайняли передмістя біля дороги на Ельбінг. Один батальйон обороняв обидва мости через Пассаргу[1].

Французьке військо під командуванням генерала П'єра Дюпона наступало 2-ма колоннами на Браунсберг, що був необхідний для захисту зимових квартир. Права колона у складі 1 піхотного і 1 стрілецького полків генерала Брюєра[2] йшли дорогою з Лібштадта на Цагерн; ліва колона з 3 піхотних й 2 гусарських полків — дорогою з Мюльгаузена. У перших сутичках французи відтіснили авангард противника до міста. Тоді генерал фон Плетц, який отримав наказ не вступати у серйозний бій, почав відступ. Спочатку відійшла кіннота, а потім рушив батальйон, що захищав мости. Під час виходу із тісних браунсберзьких воріт війська зупинилися. Тієї миті французи стрімголов ринулися до міста, й захопили його разом із греблею. Антинаполеонівська коаліція втратила 700 вояків і 6 гармат[1]. За французькими тріумфальними донесеннями місто переповнювали трупи російських солдатів; переможці здобули 16 гармат, 2 прапори і 2000 полонених[2].

У бою відзначився 9-й легкопіхотний полк, 32-й і 96-й лінійні піхотні полки, 9-й гусарський полк Великої армії[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е Браунсбергъ, сраженіе // Военная энциклопедия. — СПб.: Т-во И.Д. Сытина. Под ред. В.Ф. Новицкого и др.. 1911—1915.
  2. а б в г Osterode, 2 mars 1807. 64e Bulletin de la Grande Armée.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Osterode, 2 mars 1807. 64e Bulletin de la Grande Armée. Voici quelques détails sur le combat de Braunsberg
  • Браунсбергъ, сраженіе // Военная энциклопедия. — СПб.: Т-во И.Д. Сытина. Под ред. В.Ф. Новицкого и др.. 1911—1915.
  • Petre, F. Loraine. Napoleon's Campaign in Poland 1806-1807. London: Lionel Leventhal Ltd., 1976 (1907). P. 279.