Біологічний захист рослин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біологічний захист рослин — фундаментально-прикладна галузь знань, предметом досліджень якої є біоагенти та біорегулятори — природні та генетично змінені організми та їхні генні продукти. До агентів біометоду належать:

  • хижаки, паразити й ентомопатогени — проти шкідників;
  • рослиноїдні тварини та фітопатогени — проти бур'янів рослин;
  • антагоністичні мікроорганізми, їхні метаболіти та індуктори — стійкість рослин проти хвороб рослин.

Суть біологічного захисту рослин полягає у використанні проти шкідливих організмів їхніх природних ворогів (хижаки, паразити, гербіфаги) і продуктів їхньої життєдіяльності (антибіотики, гормони, феромони тощо).
Головна мета біологічного захисту рослин — отримання високоякісної (екологічно безпечної) продукції за умови збереження біологічного різноманіття біоценозів.
Серед піонерів пропагування, розробки та практичного використання біологічного захисту рослин - вчені, імена яких пов'язані з Україною: І.І. Мечніков, С.О. Мокржецький, Й.А. Порчинський, М.А. Теленга, М.П. Дядечко, М.Д. Зерова, О.І. Воронцов. На сьогодні в Україні значну роботу з біометоду проводять: Національний університет біоресурсів і природокористування України, Інститут захисту рослин НААН України, Інститут мікробіології, Інженерно-технологічний інститут «Біотехніка» та інші наукові установи та лабораторії.
В арсеналі біологічного захисту рослин на сьогодні є потрібний комплекс засобів, зокрема ентомофагів і біопрепаратів, які дають можливість отримувати безпечну рослинну продукцію.

Ентомофаги[ред. | ред. код]

Обмежувати чисельність багатоїдних шкідників успішно вдається ентомофагам:

  • степовий красотіл — Calosoma denticolle Gebl. Жук та личинка — хижаки дротяників, несправжніх дротяників, гусениць підгризаючих і листогризучих совок, вогнівок тощо;
  • рогас — Rogas dimiliatus Spin. — ендопаразит гусениць підгризаючих, зернової, пшеничної совок і карандрини, олігофаг;
  • банхус серпоподібний — Banchus falcatoris — ендопаразит гусениць молодших віків озимої та окличної совок;
  • габробракон затуплений — Habrobracon hebetor Say. — груповий ектопаразит гусениць бавовникової та інших совок, стеблового метелика, млинової вогнівки та інших лускокрилих, всього паразитує на 60 лускокрилих комахах.

В останні 20 років виявляють великий науковий і практичний інтерес до використання в Україні та за кордоном одного з ентомофагів — трихограми[1].

Набуває популярності захист від шкідників в теплиці виключно природним шляхом, за рахунок використання корисних комах. Попелиця та інші шкідники ефективно контролюються паразитичними осами, хижими кліщами та іншими ентомофагами. Для боротьби з білокрилкою на початку росту томатів використовують паразитичних ос Encarsia formosa, пізніше хижих клопів Macrolophus pygmaeus. Phytoseiulus persimilis для контролю за кліщем. А джмелів використовують для запилення. [2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Біологічні засоби в захисті рослин. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 3 жовтня 2014.
  2. Salyga, Volodymyr (2 грудня 2022). Сучасна геотермальна теплиця BIOhof. Agroinnovation (укр.). Процитовано 16 грудня 2023.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Біологічний захист рослин : навч. посіб. / Крамарець В. О., Мацях І. П. — Львів : Панорама, 2017. — 112 с. : іл. ; 21 см. — Бібліогр.: с. 105—111. — 300 пр. — ISBN 978-617-7227-21-1