Вайнерман Ханан Абрамович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вайнерман Ханан Абрамович
Народився 2 грудня 1902
Лугини, Житомирщина, Російська імперія
Помер 26 лютого 1979
м. Одеса, УРСР, СРСР
Громадянство СРСР
Діяльність поет

Ханан Абрамович Вайнерман (2 грудня 1902 — 26 лютого 1979) — єврейський радянський поет.


Біографія[ред. | ред. код]

Х. А. Вайнерман народився 2 грудня 1902 року в м. Лугини на Житомирщині  в сім'ї чеботаря.

Закінчивши 7 класів  школи, працював чоботарем разом з батьком, одночасно навчався живопису. Згодом працював декоратором в театрі. Перші вірші написав у 1923 році.

Спочатку навчався на робітничому факультеті, а згодом — в Одеському інституті професійної освіти (згодом - педагогічний інститут), якій закінчив у 1932 році.

Працював журналістом редакцій єврейських газет. В 1934 році був прийнятий у Спілку письменників СРСР.

В 1941 році був евакуйований разом з сім'єю в м. Орджонікідзе, де працював нештатним співробітником у радіокомітеті. Згодом переїхав у м. Ош, де працював літературним редактором у радіокомітеті. В 1945 році повернувся до Одеси. Займався літературною діяльністю. Писав на ідіш. Працював у єврейському антифашистському комітеті, після закриття якого був репресований. В 1956 році був реабілітований і повернувся до Одеси. Продовжив писати вірші, друкуватися в журналі «Советиш геймланд».

Помер 26 лютого 1979 року в м. Одеса.

Творчість[ред. | ред. код]

Основна тема творчості — життя єврейського села, праця його мешканців. Відомим є поетичний цикл «Аф херсонер степес» («У херсонських степах»).  

Є автором збірок віршів «До праці», «Бригада малят», «В жизнь влюбленный», «От всего сердца», «Люблю и верю», «Свет и тени», «Щедрая осень» та інші. Остання збірка віршів «А гутен ренг» («Добрий дощ») вийшла у 1976 році. Вірші перекладалися  українською та російською мовами.

Праці[ред. | ред. код]

  • Могила в катакомбі: Реквієм.//Одессе посвящается: Город-герой в художественной литературе. — Одесса: Маяк, 1971. — С. 208—209.

Література[ред. | ред. код]

  • Певец души: [Х. А. Вайнерман] // Дузь И. М. Сквозь тернии ГУЛАГа / И. М. Дузь. – Одесса, 1993. – С. 7- 26.
  • Вайнерман Ханан Абрамович//Енциклопедія Сучасної України. - Т. 4. - К.., 2005.
  • Букач В. М. З історії Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського: Випускники/ В. М. Букач. — Одеса: ПНПУ, 2012. — С. 4.

Посилання[ред. | ред. код]