Валі Ауранґабаді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Валі Ауранґабаді
Wali Mohammed Wali New.svg
Інші імена Валлі Декані, Валі Гуджараті
Народився 1667(1667)
Ауранґабад
Помер 1707(1707)
Ахмедабад
Ім'я при народженні Валі Мухаммад Валі
Діяльність поет
Конфесія іслам

Валі Ауранґабаді (* 1667 —1707) — індійський поет часів імперії Великих Моголів, що творив на мові урду.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з м. Ауранґабад (звідси його прізвисько). При народженні його звали Валі Мухаммад. Замолоду виявив хист до поезії та навчання. Багато подорожував Деканом, Малавою, у 1687 році перебрався до Гуджарату. У 1700 році відвідав делі, де представив перед поціновувачами поезії своїми вірші на урду. Цей візит Валі сприяв популяризації урду в Делі та на півночі Індії. Помер у 1707 році у Ахмедабаді (Гуджарат).

Творчість[ред.ред. код]

Творчість Валі нерозривно пов'язане з культурою фарсі, з філософією суфізму і з усім тим, що становило літературно-естетичний комплекс персомовної традиції, проте він зауважував рідність для себе Індії. Багато його віршів відтворюють картини близького йому Декана, а не далекого і невідомого Ірану, як того вимагала персомовна традиція, оспівують подвиги індусів — Рами, Лакшмани і Арджуни, а не героїв перської літератури, мова його газелей проста і ясна, лексика базується на місцевих діалектах, а не на арабо-перській лексиці. Розмовний урду звучав в його віршах так поетично і музично, що підкорив навіть переконаних прихильників перського стилю при делійському дворі.

Валі Ауранґабаді працював у жанрах газелей, касид, рубаї, маснаві, мухаммас. В його доробку 473 газелі, яким він віддав перевагу перед іншими жанрами.

Джерела[ред.ред. код]