Велика п'ятірка (психологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Велика п’ятірка рис особистості

Велика п'ятірка — ієрархічна модель особистості, що представляє п'ять основних рис, що складають особистість людини.

Для кращого запам'ятовування в англомовній літературі п'ять рис складають в акронім «OCEAN»:

  • Openness — відкритість досвіду. Схвальне сприйняття мистецтва, емоцій, пригод, незвичайних ідей, цікавість та різноманітність досвіду
  • Conscientiousness — сумлінність. Тенденція бути організованим та надійним, демонструвати самодисципліну, діяти слухняно, прагнути до досягнення і віддавати перевагу планованій, а не спонтанній поведінці. Висока сумлінність часто сприймається як упертість і одержимість. Низька сумлінність пов'язана з гнучкістю і спонтанністю, але може також виявлятися як неспроможність та відсутність надійності.
  • Extraversion — екстраверсія. Енергія, позитивні емоції, комунікабельність, та тенденція шукати стимуляцію в компанії інших та балакучість. Висока екстраверсія часто сприймається як шукання уваги і панування. Низька екстраверсія викликає захищену, відбивну індивідуальність, яку можна сприймати як віддалену або самопоглинаючу. Екстравертні люди мають тенденцію бути більш домінуючими в соціальній обстановці, на відміну від інтровертних людей, які можуть діяти більш сором'язливими і застереженими в цьому середовищі.
  • Agreeableness — доброзичливість. Тенденція бути співчутливим та кооперативним, а не підозрілим та антагоністичним щодо інших. Це також є показником довірливого і альтруїстичного характеру, а також, чи є людина загалом добре вихованою чи ні. Висока злагодженість часто розглядається як наївність або покірність. Низький показник, часто є індикатором конкурентності чи складності людини, які можуть розглядатися як любителі сперечатися або неблагонадійні.
  • Neuroticism — невротизм. Тенденція бути схильним до психологічного стресу. Тенденція легко відчувати неприємні емоції, такі як гнів, тривога, депресія та уразливість. Невротизм також відноситься до ступеня емоційної стійкості та імпульсного контролю, і його іноді називають «емоційною стійкістю». Висока стійкість проявляється як стабільна і спокійна особистість, але її можна розглядати як незворушливу та байдужу. Низька стабільність виявляється як реактивна і збудлива особистість, часто зустрічається в динамічних індивідів, але може сприйматися як нестабільна або небезпечна. Крім того, люди з більш високим рівнем невротизму, як правило, мають гірше психологічне благополуччя.

Оскільки інтерпретація тесту залежить від мови, якою мислить людина, у багатьох країнах світу створено власні версії тесту. Зокрема, російською Велика п'ятірка досліджена та адаптована А. Г. Шмельовим та В. І. Похилько починаючи з 1990х р., та її придатність підтверджена зокрема у праці «Оценка эффективности теста „Большая пятерка“ и пример его практического использования», Одинцова В. В., HT.RU, 2004 [Архівовано 21 лютого 2017 у Wayback Machine.]

Вимірювання[ред. | ред. код]

Існують декілька методологій вимірювання (визначення) Великої П'ятірки:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IPIP Home. ipip.ori.org. Архів оригіналу за 31 серпня 2010. Процитовано 1 липня 2017. 
  2. IPIP Big-Five Factor Markers. openpsychometrics.org. Архів оригіналу за 9 липня 2018. Процитовано 9 липня 2018. 


Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]