Перейти до вмісту

Весняне рівнодення

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Освітленість Землі Сонцем у день рівнодення (і в березні, і у вересні). Примітка: спостерігач знаходиться в площині земного екватора, тому нахилу площини екватора до площини орбіти тут не видно.
Спрощена схема обертання Землі та пори року, починаючи з нижнього лівого кута: вересневе рівнодення, грудневе сонцестояння, березневе рівнодення, червневе сонцестояння.
Ілюстрація березневого рівнодення, як видно з літака, близького до орбіти та напрямку сонячних променів

Весняне рівнодення — в даній півкулі — північній або південній — це є рівнодення, після якого Сонце протягом півроку буде сильніше освітлювати цю півкулю, а іншу — менше. Момент весняного рівнодення визначає початок астрономічної весни в даній півкулі, яка триває до літнього сонцестояння .

У північній півкулі весняне рівнодення відбувається приблизно 19-21 березня (березневого рівнодення), коли Сонце проходить через точку Барана . У південній півкулі, де пори року зсунутіі на шість місяців, весняне рівнодення відбувається приблизно 21–24 вересня (вересневого рівнодення). Коли весняне рівнодення відбувається в одній півкулі, це осіннє рівнодення в іншій півкулі.

Весняне рівнодення в Північній півкулі

[ред. | ред. код]

У північній півкулі весняним (березневим) рівноденням називають момент, коли Земля перетинає точку своєї орбіти, в якій сонячні промені падають перпендикулярно на екватор і водночас дотичні до її поверхні на полюсах, і з того часу на півроку північний полюс буде ближче до Сонця, ніж Південний (Сонце більше освітлює північну півкулю). Інакше мовлячи, березневе рівнодення — це момент, коли Сонце перетинає небесний екватор під час свого видимого шляху по екліптиці з південної півкулі в північну.

У стародавньому римському календарі початком року був день весняного рівнодення (місяць Марція). У 155 році до нашої ери початок офіційного року в Римі перенесли на 1 січня.

У 325 році нашої ери весняне рівнодення припадало на 21 березня, і ця дата була прийнята Нікейським собором для обчислення дати Великодня . Через неточність юліанського календаря в 16 столітті рівнодення було перенесено на 11 березня. У результаті введення григоріанського календаря в 1582 році і пропуску 10 днів на той час дата рівнодення завжди припадає приблизно на 21 березня.

У цей день відзначають свята:

Культура

[ред. | ред. код]

Календарі

[ред. | ред. код]

Вавилонський календар починався з першого молодика після весняного рівнодення, наступного дня після повернення шумерської богині Інанна (пізніше відомої як Іштар) з підземного світу, під час церемонії Акіту, з парадами через Ворота Іштар до храму Еанна і ритуальним відтворенням шлюбу з Таммузом, або шумерським Думузі.

Перський календар починає кожен рік під час рівнодення, яке спостережно визначається в Тегерані.[3]

Індійський національний календар починає рік наступного дня після весняного рівнодення 22 березня (21 березня у високосні роки) з 30-денного місяця (31 день у високосні роки), потім має 5 місяців по 31 дню, за якими йдуть 6 місяців по 30 днів.[3]

Вшанування

[ред. | ред. код]
Барельєф у Персеполісі, символ іранського Новрузу: бик (символізує Землю) і лев (Сонце) у вічному протистоянні мають рівну силу під час рівнодення.
Чичен-Іца під час весняного рівнодення — Кукулькан, знаменитий спуск змія

Авраамічна традиція

[ред. | ред. код]
  • Єврейська Пасха зазвичай припадає на перший повний місяць після весняного рівнодення в Північній півкулі,[4] хоча іноді вона може припасти на другий повний місяць.[5]
  • Християнські церкви обчислюють Великдень як першу неділю після першого повного місяця на чи після березневого рівнодення. Офіційне церковне визначення рівнодення - 21 березня. Східні православні церкви використовують старіший юліанський календар, тоді як західні церкви використовують григоріанський календар, і західні повні місяці наразі припадають на чотири, п'ять або 34 дні раніше східних. В результаті два Великодні зазвичай припадають на різні дні, але іноді збігаються. Найраніша можлива дата західного Великодня в будь-якому році - 22 березня за обома календарями. Найпізніша можлива дата західного Великодня в будь-якому році - 25 квітня.[6]

Іранська традиція

[ред. | ред. код]

Південна та Південно-Східна Азія

[ред. | ред. код]

Згідно з сидеричним сонячним календарем, святкування, які спочатку збігалися з березневим рівноденням, тепер відбуваються по всій Південній Азії та частинах Південно-Східної Азії в день, коли Сонце входить до сидеричного Овна, зазвичай близько 14 квітня.

Східна Азія

[ред. | ред. код]
  • Традиційні східноазійські календарі ділять рік на 24 сонячні терміни (节气, буквально "кліматичні сегменти"), і весняне рівнодення (Чуньфень) позначає середину весни. У цьому контексті китайський ієрогліф 分 означає "(рівний) поділ" (в межах сезону).
  • В Японії День весняного рівнодення (春分の日 Сюнбун но хі) є офіційним національним святом, який проводять, відвідуючи сімейні могили та проводячи сімейні зустрічі.[8][9] Хіґан (お彼岸) - це буддійське свято, яке відзначається виключно японськими сектами під час як весняного, так і осіннього рівнодення.[8]

Європа

[ред. | ред. код]
Рівнодення на місці Піццо-Венто, Фондакеллі-Фантіна, Сицилія

Америки

[ред. | ред. код]

Дивитися також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Resolution adopted by the General Assembly, International Day of Nowruz — na oficjalnej stronie Zgromadzenia Ogólnego ONZ (англ.)
  2. 21 marca - święto walki z dyskryminacją. 21 березня 2010.
  3. а б Bromberg, Irv. The Lengths of the Seasons. University of Toronto, Canada. Процитовано 6 липня 2013.
  4. Burnaby, Sherrard Beaumont (1901). Elements of the Jewish and Muhammedan calendars with rules and tables and explanatory notes on the Julian and Gregorian calendars. London. с. 13—14.
  5. Burnaby, Sherrard Beaumont (1901). Elements of the Jewish and Muhammedan calendars with rules and tables and explanatory notes on the Julian and Gregorian calendars. London. с. 9—10.
  6. Cooley, Keith (2001). Keith's Moon Facts. Hiwaay.net personal pages.Шаблон:Sps
  7. Navroz. The Ismaili. Islamic Publications Limited. Процитовано 4 липня 2011.
  8. а б Milton Walter Meyer (1993). Japan: A Concise History. Rowman & Littlefield. с. 246. ISBN 978-0-8226-3018-0.
  9. Yoneyuki Sugita (18 серпня 2016). Social Commentary on State and Society in Modern Japan. Springer. с. 23. ISBN 978-981-10-2395-8.
  10. Disablót. Nationalencyklopedin (швед.).
  11. Visitors Guide to the Woodhenge. 8 січня 2019. Процитовано 21 грудня 2019.
  12. Iseminger, William. Welcome the Fall Equinox at Cahokia Mounds. Illinois Department of Natural Resources. Процитовано 20 грудня 2017.
  13. Winter Solstice Sunrise Observance at Cahokia Mounds. Collinsville Chamber of Commerce. Процитовано 20 грудня 2017.
  14. Cahokia Mounds Mark Spring Equinox : The keepers of Cahokia Mounds will host a spring gathering to celebrate the vernal equinox. Indian Country Today. Indian Country Media Network. Процитовано 20 грудня 2017.