Весняне рівнодення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Освітленість Землі Сонцем у день рівнодення (і в березні, і у вересні). Примітка: спостерігач знаходиться в площині земного екватора, тому нахилу площини екватора до площини орбіти тут не видно.
Спрощена схема обертання Землі та пори року, починаючи з нижнього лівого кута: вересневе рівнодення, грудневе сонцестояння, березневе рівнодення, червневе сонцестояння.
Ілюстрація березневого рівнодення, як видно з літака, близького до орбіти та напрямку сонячних променів

Весняне рівнодення — в даній півкулі — північній або південній — це є рівнодення, після якого Сонце протягом півроку буде сильніше освітлювати цю півкулю, а іншу — менше. Момент весняного рівнодення визначає початок астрономічної весни в даній півкулі, яка триває до літнього сонцестояння .

У північній півкулі весняне рівнодення відбувається приблизно 19-21 березня (березневого рівнодення), коли Сонце проходить через точку Барана . У південній півкулі, де пори року зсунутіі на шість місяців, весняне рівнодення відбувається приблизно 21–24 вересня (вересневого рівнодення). Коли весняне рівнодення відбувається в одній півкулі, це осіннє рівнодення в іншій півкулі.

Весняне рівнодення в Північній півкулі[ред. | ред. код]

У північній півкулі весняним (березневим) рівноденням називають момент, коли Земля перетинає точку своєї орбіти, в якій сонячні промені падають перпендикулярно на екватор і водночас дотичні до її поверхні на полюсах, і з того часу на півроку північний полюс буде ближче до Сонця, ніж Південний (Сонце більше освітлює північну півкулю). Інакше мовлячи, березневе рівнодення — це момент, коли Сонце перетинає небесний екватор під час свого видимого шляху по екліптиці з південної півкулі в північну.

У стародавньому римському календарі початком року був день весняного рівнодення (місяць Марція). У 155 році до нашої ери початок офіційного року в Римі перенесли на 1 січня.

У 325 році нашої ери весняне рівнодення припадало на 21 березня, і ця дата була прийнята Нікейським собором для обчислення дати Великодня . Через неточність юліанського календаря в 16 столітті рівнодення було перенесено на 11 березня. У результаті введення григоріанського календаря в 1582 році і пропуску 10 днів на той час дата рівнодення завжди припадає приблизно на 21 березня.

У цей день відзначають свята:

Шаблон:Równonoce

Дивитися також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Resolution adopted by the General Assembly, International Day of Nowruz — na oficjalnej stronie Zgromadzenia Ogólnego ONZ (en)
  2. 21 marca - święto walki z dyskryminacją. 21 березня 2010.