Викрадення сабінянок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Викрадення сабінянок у живописі
Делакруа
Рубенс
Бамбіні
Наль

Ви́крадення сабі́нянок — акт масового викрадення мешканцями Стародавнього Риму жінок із племені сабінів у VIII столітті до нашої ери.

Причини[ред. | ред. код]

На початку існування Риму цар Ромул піклувався переважно про військову міць та обороноздатність. Тому після мілітаризації римського суспільства та збільшення його кількості за рахунок збіглих рабів, вимушених емігрантів та авантюристів з інших міст, що існували на території Апеннінського півострова, виник демографічний перекіс. Зокрема у Римі відчувався брак населення жіночої статі. Цар Ромул намагався вирішити проблему за рахунок шлюбних союзів з сусідніми містами, але на офіційну пропозицію всі сусідні міста-держави відповіли відмовою.

Історія викрадення[ред. | ред. код]

У Римі були влаштовані ігри на честь божества Нептуна Кінного (Консуалії). На свято були запрошені громадяни сусідиних міст. За твердженням Тита Лівія на святкуванні були представники усіх сусідиних народностей - ценінці, крустуминці, антемняни та сабіняни (сабіни). Спочатку римляни приспали увагу гостей, доброзичливо прийнявши їх, а коли почалися Ігри, одночасно і за спеціальним сигналом, римські чоловіки кинулись на жінок і відібрали їх у гостей.

Наслідки[ред. | ред. код]

Батьки викрадених дівчат та жінок згуртувались навколо царя сабінян Тита Тація. Однак ценінці вирішили не чекати доки сабіняни підготуються до війни і почали власну агресію проти римлян. Наслідком швидко початої та недостатньо підготованої війни стала їх повна поразка та захоплення їхнього міста військом під командуванням царя Ромула. Це послабило антиримську коаліцію міст та зміцнило становище Риму на Апеннінському півострові.[1]

Примітки[ред. | ред. код]