Ромул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ромул І
лат. Romulus
She-wolf suckles Romulus and Remus.jpg
Капітолійська вовчиця
1-й Цар
Початок правління: 753 до н. е.
Кінець правління: 717 до н. е.
Попередник: немає
Наступник:Нума Помпілій
Дата народження: 771 до н. е.(-771)
Місце народження:Альба-Лонга, Італія
Країна:стародавнього Риму
Дата смерті:невідомо
Місце смерті:Стародавній Рим
Батько:Марс
Мати:Рея Сільвія

Ро́мул (лат. Romulus; *771 до н. е. — †717 до н. е.) — син Марса й весталки Реї Сільвії, легендарний засновник і перший цар Риму (753 — 717 до н. е.).

Ромул і Рем[ред. | ред. код]

Докладніше: Рем і Ромул

Близнят Ромула і Рема вигодувала послана від Марса вовчиця, а виховав місцевий пастух Фаустул. Підрісши, хлоп'ята довідалися, що вони — діти Реї Сільвії. Згодом Ромул і Рем повернули владу своєму дідові Нумітору, а самі вирішили заснувати нове місто. Під час зведення міських мурів між ними виникла суперечка, в якій Ромул убив Рема.

Викрадення сабінянок[ред. | ред. код]

Ставши володарем у новозбудованому (Римі), Ромул приймав усіх прибульців, рабів-утікачів та засуджених. Однак у міста не було жінок. Римляни вирішили взяти для себе дружин із сусіднього племені сабінів, проте дістали відмову. Під час ігор на честь Нептуна римляни підступно викрали сабінянок і одружилися з ними.

Сабіни пішли походом на Рим, але жінки, щоб уникнути кровопролиття, замирили суперників. Було укладено договір, за яким римляни й сабіни об'єднались і стали називатися квіритами. Цей переказ у загальних рисах віддзеркалює найдавніші зв'язки між сабінами й римлянами, підтверджені археологічними розкопками.

Ромул і Рим[ред. | ред. код]

Після смерті Ромула римляни шанували його як бога під іменням Квірін.

Ромула вважали засновником Римської держави, йому приписували утворення сенату, встановлення курії, організацію армії, поділ громадян на патриціїв і плебеїв.

Див. також[ред. | ред. код]

  • 10386 Ромул — астероїд, названий на честь Ромула

Джерела[ред. | ред. код]