Первозванівська вулиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вулиця Первозванівська)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Первозванівська вулиця
Дніпро
вулиця Первозванівська ввечері (з боку проспекта Дмитра Яворницького)
вулиця Первозванівська ввечері (з боку проспекта Дмитра Яворницького)
вулиця Первозванівська ввечері (з боку проспекта Дмитра Яворницького)
МісцевістьПоловиця, Млини
РайонШевченківський
Назва на честьАндрій Первозваний
Колишні назви
Первозванівська, Короленка
Загальні відомості
Протяжність2,2 км
Транспорт
Найближчі станції метроЦентральна
Трамваї1, 5, 12
Тролейбуси1, 4, А
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'яткиБудинок Хреннікова
Державні установиУправління СБУ, Управління МНС, Управління Пенітенціарної служби
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMapпошук у Nominatim
Мапа

Первозванівська вулиця — вулиця у середмісті Дніпра, у місцевості Половиця, що у Шевченківському районі. Бере початок з перехрестя з проспектом Дмитра Яворницького та закінчується глухим кутом за 2150 метрів. Вулиця Первозванівська є продовженням половицької вулиці Володимира Мономаха. Після перетину з вулицею 93-ї Холодноярської бригади починається ухил угору у напрямку одного з трьох історичних пагорбів Дніпра.

Історія

[ред. | ред. код]

Перша відома назва вулиці — Первозванівська. До кінця ХІХ століття біля сучасної вулиці 93-ї Холодноярської Бригади вулицю перетинала річка з Довгого байрака — на межі ХІХ-ХХ століть річку сховано у підземний колектор. У 1860-х між вулицею Первозванівською та сучасною площею Героїв Майдану було зведено старогостинні торгові ряди (у народі «панські»)[1] за проєктом головного архітектора міста Андрія Достоєвського.

Вулиця Первозванівська, початок ХХ століття

1923 року вулицю перейменовано на Короленківську, на честь російського письменника Володимира Короленка[2].

Історична забудова вулиці (кінця ХІХ — початку ХХ століть) попри пошкодження під час Другої Світової війни збереглася відносно добре. Зокрема найбільш відома будівля вулиці — будинок Хреннікова, зведений у стилі українського модерну — є одним з візуальних символів Дніпра.

Будинок Нейштаба. Вулиця Первозванівська, 17

Серед інших визначних споруд вулиці — будинки Добрускіна (Первозванівська, 15) та Міщенка (2) у катеринославському цегляному стилі, модерновий будинок купця Сухотинського (1) та будинок Якова Нейштаба (17) у рідкісному для Дніпра псевдоготичному стилі[3]. Варто відзначити також будинок під номером 6 — дохідний будинок братів Бакк. Це одна з найменших у місті споруд такого призначення, що однак відрізняється багатим зовнішні декором[4].

На вулиці розташовано дві житлові будівлі, зведені у передвоєнні роки (1936-1938) архітектором Олександром Красносельським (на перетині з вулицями 93-ї Холодноярської Бригади і Святослава Хороброго). Сам архітектор з 1925 по 1941 також мешкав на цій вулиці — у будинку під номером 14[5].

На перехресті з вулицею Святослава Хороброго розташоване Головне управління Служби безпеки України. Будівля зведена за проєктом архітектора Володимира Самодриги у 1935 році як обласне управління НКВС. У роки німецької окупації тут розташовувалося управління Гестапо[6], у повоєнні роки — КДБ.

У 20192020 роках тривав капітальний ремонт кварталу вулиці (між проспектом Яворницького та вулицею 93-ї Холодноярської Бригади) з облаштуванням пішохідного бульвару. Ця частина вулиці набула назви «Бульвар мистецтв» і отримала декілька артобєктів, зокрема PixelWall та інтерактивний медіаекран[7].

26 липня 2024 року Дніпропетровська обласна військова адміністрація повернула вулиці Первозванівській її історичну назву.[8]

Перехресні вулиці

[ред. | ред. код]
Перехрестя з вулицею Старокозацькою

Будівлі

[ред. | ред. код]
  • № 2 — Гранд-готель «Україна»,
  • № 3 — Будинок побуту «Центральний»,
  • № 4 — Дніпропетровське облуправління МНС,
  • № 87 — Військкомат Шевченківського району.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 9 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Про перейменування вулиць м. Катеринослава - Дніпропетровська в 1920-1930-х рр (ru-RU) . Архів оригіналу за 22 вересня 2018. Процитовано 22 вересня 2018.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 9 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 лютого 2020. Процитовано 9 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 лютого 2020. Процитовано 9 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. https://gorod.dp.ua/history/house/?bid=64
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 9 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  8. В рамках процесу деколонізації Дніпропетровська облдержадміністрація перейменувала 292 об’єкта топонімії населених пунктів області - ДніпроОДА. adm.dp.gov.ua (ua) . Архів оригіналу за 3 серпня 2024. Процитовано 5 серпня 2024.

Джерела

[ред. | ред. код]