Вушна раковина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вушна раковина
Gray904.png
Латеральна поверхня вушної раковини.
Латинська назва auricula
Анатомія Грея subject #229 1034
Артерія Задня вушна артерія Передня вушна артерія
Нерв Трійчастий нерв
Великий вушний нерв
Малий потиличний нерв
Лімфа Пре- та завушні лімфатичні вузли, лімфатичні вузли привушної залози

Commons-logo.svg Вушна раковина у Вікісховищі

Вушна раковина — зовнішня частина слухового аналізатора ссавців і людини, утворена еластичним хрящем, покритим шкірою.[1][2]

Анатомія (людина)[ред. | ред. код]

Хрящ визначає зовнішню форму внутрішньої раковини і її виступи: вільно заломлений край — завиток, і паралельно йому — противозавиток, передній виступ — козелок, і лежачий ззаду нього — противокозелок, човноподібну ямку, що не містить хряща мочку і ін. У глибині вушної раковини за козелком відкривається отвір зовнішнього слухового проходу. Шкіра вушної раковини покрита волосками, в товщі її залягають сальні і потові залози.

У одних ссавців вушні раковини забезпечені особливою мускулатурою і рухливі, в інших рухливість мають і окремі її частини, в третіх, як і у людини, рухливість вушної раковини різко обмежена. У багатьох форм, які ведуть водний (китоподібні, бузкові, тюлені, моржі) або підземний спосіб життя (вихухоль, кріт), вушні раковини спрощені або повністю зредуковані.

Вушні раковини у тварин[ред. | ред. код]

Вушні раковини добре розвинені в нічних тварин (кажани), в деяких видів лісових копитних, пустельних видів собачих і ін. Вушна раковини сприяє уловлюванню, посиленню або віддзеркаленню звуків залежно від їхніх частот, визначенню просторового положення джерела звуку, захищає слуху органи від механічних пошкоджень при ритті або від попадання води при пірнанні, а також від звукових перевантажень за допомогою особливих захисних волосків, перекривання слухового проходу або згортання всієї раковини (деякі кажани).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельского А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7. 
  2. Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091.