Вікіпедія:Прес-реліз/30К

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Проект

[ред. код]

Активісти української Вікіпедії повідомляють, що відповідно до офіційного лічильника проекту, кількість статей в україномовній Вікіпедії досягла тридцяти тисяч.

Про Вікіпедію

[ред. код]

Україномовна Вікіпедія є підпроектом багатомовного довідкового ресурсу Вікіпедія. Проект Вікіпедія виник 15 січня 2001 року як англомовний проект для створення онлайн-енциклопедії, де будь-який користувач може редагувати існуючі статті і додавати власні. Проект набув популярності серед користувачів мережі, і пізніше з'явилися розділи Вікіпедії іншими мовами, з українською включно.

Вікіпедія — це унікальний міжнародний проект, що доступний на безлічі мов світу. Переважна більшість статей, у всіх мовних розділах Вікіпедії, пов'язані між собою перехресними посиланнями і розвиваються паралельно й у тісній взаємодії один з одним. У цьому значенні можна говорити про єдину всесвітню енциклопедію, доступну одночасно на більшості поширених мов світу. Багато учасників Вікіпедії роблять внесок у різних мовних розділах.

На сьогодні, кількість статей в англомовній вікіпедії [1] перевищила один мільйон, кількість статей у всій вікіпедії — п'ять мільйонів. Найрозвинутішу енциклопедію серед наших сусідів мають поляки [2]— об'єм польськомовної енциклопедії становить приблизно 300 тисяч статей. Існують вікіпедії на мертвих мовах: латинській, санскриті, готській, на штучній мові еперанто та ін. 1 жовтня відкрилась Вікіпедія сибірською мовою, створеною на основі сибірських діалектів російської мови — [3], яка вже нараховує більш ніж 6 тис. статей.

Вікіпедія відкрита для всіх, і будь-який читач може без попередньої реєстрації внести зміни в кожну з її статей. Відкритість Вікіпедії не обмежується лише цим — вона вільна і для використання: усі матеріали проекту можуть використовуватись безкоштовно будь-якими людьми й організаціями, у тому числі й у власних комерційних цілях, за умови дотримання вільної ліцензії GNU FDL.

Історія української Вікіпедії

[ред. код]

Перша стаття в україномовній Вікіпедії, — Музичний конкурс Євробачення, з'явилась 4 січня 2003 року, а перша тисяча статей — 4 квітня 2004. 30 листопада 2004 в українській Вікіпедії було 10 000 статей, а 1 жовтня 2005 — 20 тисяч.

Починаючи з 16 листопада 2004, з'явилась рубрика «обраних статей». До цієї рубрики належать статті високої якості, котрі слугують взірцем для інших статей. Вибрана стаття обирається щотижня і розміщується на першій сторінці, крім того, на першій сторінці розміщуються найцікавіші факти з нових статей — рубрика «Чи ви знаєте, що?..» З якої ви можете дізнатись, що …

  • найменше місто в Україні Угнів нараховує лише 999 мешканців
  • першим Дон та Волгу спробував з'єднати каналом син Роксолани турецький султан Селім II у 1569 році
  • вперше у світі кінь був приручений на території України 6000 років тому, що підтверджують розкопки неподалік села Деріївка
  • термін спам походить від назви популярних у США консервів «spiced ham» («пряна шинка»)
  • Чарльз Дарвін є нащадком київської княжни Анни Ярославни
  • син львівського єврейського адвоката, онук чернівецького рабина, Леопольд Вейс після прийняття ісламу взяв ім’я Мухаммед Ассад, був представником Пакистану в ООН.

Популярність української вікіпедії постійно зростає, приходять нові дописувачі, покращується якість статей, вікіпедія охоплює все більше різних галузей знань.

Тенденції розвитку української вікіпедії

[ред. код]

Українська вікіпедія ставить за мету створення повноцінного динамічного інформаційного ресурсу українською мовою, доступного необмеженому колу користувачів. Вікіпедія прагне до об'єктивного та всебічного висвітлення широкого спектру інформації, що була б корисною для людей різних спеціальностей та інтересів. В своєму розвитку українська вікіпедія значною мірою орієнтується на вікіпедії іншими мовами, передусім англійської, а також кращі традиції вітчизняних енциклопедій.

Проблеми

[ред. код]

Проте українська вікіпедія стикається з низкою проблем. Сил дописувачів поки що замало для повноцінного охоплення всіх галузей науки і техніки, й окремі галузі до сих пір залишаються не покритими, бракує відомостей про найбільші країни світу, про окремі галузі мистецтва тощо. Певною перепоною для розвитку вікіпедії стає також авторське право, оскільки статті на сайті вікіпедії розповсюджуються виключно у відповідності до «відкритої» ліцензії GNU FDL.

Також українська вікіпедія не застрахована від діяльності окремих вандалів, які знищують або спотворюють статті. В той же час механізм wiki дозволяє відслідковувати та попереджувати діяльність вандалів, а також відновлювати віндалізовані статті.

Користувачі

[ред. код]

Для здійснення плідної роботи активні дописувачі вікіпедії перебувають в постійному контакті між собою. Окрім віртуального спілкування, вже було проведено три «вікізустрічі» — серед активних дописувачів української вікіпедії, на яких обговорювались нагальні питання проекту. Одним із свідчень росту спільноти є створення розсилки для обговорення нагайних питань проекту.


Однак, велика кількість інформації доступна на сторінках іншомовних проектів. Декотрі користувачі навіть «спеціалізуються» на перекладі статей з інших мов. Не дивлячись на те, що кількість статей в україномовній вікіпедії вже більша, ніж у багатьох друкованих енциклопедіях, кількість цитувань залишається малою. Пошуковий ресурс Google знаходить лише тільки 1400 сторінок в домені .ua, що посилаються на статті україномовної вікіпедії, в той час, як аналогічний запит для польської — 500 000.

В даний час щодня розділ поповнюється в середньому 30—50 новими статтями, щодня вноситься 500-700 редагувань. Також ведуться численні обговорення змісту статей та адміністрування проекту. Велику роль грають активні учасники, «ветерани». Але основний рушій розвитку Вікіпедії — нові учасники. Ми завжди їм раді.

Приєднуйтесь!

Дивіться також

[ред. код]