Роксолана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гюрем Султан
Гасекі Гюрем Султан
Гюрем Султан
портрет Роксолани («La Rossa»), невідомий автор, 1550
Гасекі Султан
Спадкоємець: Селім ІІ
 
Ім'я при народженні: Анастасія Гаврилівна Лісовська
Народження: близько 1505 Україна
невідомо
Смерть: 15 квітня 1558(1558-04-15)
Стамбул, Османська імперія
Поховання: Сулейманіє Джамі
Національність: українка
Країна: Османська імперія
Релігія: християнкамусульманка
Рід: Османи
Батько: Гаврило Лісовський
Мати: Олександра Лісовська
Шлюб: Сулейман I Пишний
Діти: Мехмед, Селім II, Баязид, Джихангір, Міхрімах Султан, Абдулла

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Гасекі Гюрем Султан (лат. Haseki Hurrem Sultan, італ. la Hurrem[1], тур. Hürrem Sultan, осман. خرم سلطان‎, справжнє ім'я Анастасія Гаврилівна Лісовська з'явився в пізній літературній традиції[2]; близько 1502 або 1505, Рогатин — 15 квітня 1558, Стамбул[3]) — привілейована хатун, пізніше законна дружина Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії, меценатка та філантропка. Перша Хасекі Султан, засновниця епохи жіночого султанату, одна з найвпливовіших жінок в історії Османської Імперії. У 15151520[4] роках потрапила до татарського полону, привезена в гарем[3] як подарунок, стала коханою дружиною Сулеймана І, з яким вела віршоване листування. Власним коштом будувала мечеті, школи, лікарні для жінок, караван-сараї та кухні в Стамбулі, Едірне, Єрусалимі, Мецці й Медині, опікувалася становищем жінок у гаремах. Сприяла сходженню на престол свого сина Селіма II. Оспівана в літературі, образотворчому мистецтві, музиці та кіно. Входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України[5].

Біографія[ред. | ред. код]

Народилася близько 1504[6] або 1505[4][7] року в місті Рогатин. Була, згідно з поемою Самуеля Твардовського «Велике Посольство» (написана між 1621 і 1623, видана в 1633), дочкою православного священника з Рогатина (згодом у художніх творах з'явилося його прізвище — Лісовський[1].):

Ця, що Соліман зве королівською сестрою. Підлого з Рогатина православного священика була дочкою.

За версією ж польського поета Мавриція Гославського, Роксолана родом із містечка Чемерівці (сучасної Хмельницької області). Олександр Галенко вважає, що припущення про таке її походження теж належать до XIX століття і не спирається на надійні докази[7]. Першоджерела XVI століття не фіксують дошлюбного імені й прізвища Хюррем Султан[7]. Пізня польська традиція XIX століття називає її Олександрою, а українська — Анастасією. Американська дослідниця Галина Єрмоленко припускає, що ім'я Анастасія або Настя з'явилося в літературі під впливом фольклору і, посилаючись на Михайла Орлича, наводить буковинську народну пісню:

В Рогатині, на зарінку

Там татари вкрали дівку

Вкрали дівку Настусеньку

Чорнобриву, молоденьку

Та й забрали в Туреччину

Та й продали до гарему.[8]

Полон[ред. | ред. код]

У 15151520[4] роках (після 10 років) потрапила до татарського полону. Про те, що Роксолана була полоненою татар, свідчить і її сучасник Михайло Литвин у памфлеті «Про звичаї татар, литовців і московитян» (1550). Він вказує, що Хюррем «то бранка, яку захоплено з нашої землі»[9].[4]. Імовірно, її привезли до невільничого ринку в Кафі, звідки дівчинка потрапила на Аврет Пазари (Жіночий Ринок) у Стамбулі, на якому й була куплена. Шейх Кутб аль-Дін аль-Нахравалі, один з релігійних діячів Мекки, був у Стамбулі наприкінці 1557 року й записав у спогадах, що Хюррем стала служницею при дворі Ханчерлі Фатьми-Султан (дочки принца Махмуда, сина султана Баязида ІІ). Ханчерлі Султан подарувала свою служницю в гарем Сулеймана ще до того, як він став султаном[10].

У султанаті[ред. | ред. код]

Сулейман I Пишний, син Селіма І Грізного, був одним з найвідоміших османських султанів. У Європі його звали Пишний, в Османській імперії — Кануні (Законодавець) — за створення законів, спрямованих на захист інтересів феодалів, закріплення селян за їхніми земельними ділянками, які належали поміщикам — фактично, це було введення кріпацтва[11].

Спочатку — хатун, Роксолана стала великим коханням султана. Сулейман адресував їй свою любовну поезію (писав під псевдонімом Мухіббіт)[12]. У гаремі Бабус-сааде («Брами блаженства») їй дали ім'я Гюррем (по-перськи — радість)[3].

Махідевран, мати принца Мустафи, рабиня албанського чи черкеського походження, почала ревнувати султана до Роксолани. Сварку між Махідевран і Гюррем у своєму звіті за 1553 описав венеціанський посол Бернардо Наваджеро:

« … Гордовита черкешенка напала на Гюррем, стала ображати її, навіть подряпала їй обличчя, роздерла сукню і стала рвати їй волосся. Через якийсь час Гюррем покликали в спальню до султана. Хатун відмовилася йти до падишаха, сказавши, що в такому вигляді вона з'явитися перед повелителем не може. Однак султан наказав їй прийти і розповісти особисто, що сталося. Після цього в опочивальню до султана була запрошена Махідевран. Вона повинна була дати своє пояснення події. Махідевран заявила, що їй зобов'язані підкорятися всі в гаремі і що Гюррем ще легко відбулася. Слова Махідевран розлютили султана. Гордовита Махідевран впала в немилість, а Гюррем після цього випадку стала коханою дружиною. »

Першого сина Роксолана народила в жовтні 1522 року[13]. За законами віри, султан міг мати чотирьох законних дружин та стільки наложниць, скільки міг утримувати. До Сулеймана османські султани не брали офіційних шлюбів уже близько століття, всіх дітей їм народжували наложниці. Наложниці, що народжували синів, приймали іслам і ставали фаворитками.

 • Четвертою фавориткою Сулеймана стала Хюррем Султан.

Шлюб та гучне весілля Сулеймана і Хюррем відбулися в 1530 році. Султан призначив їй посаг у 5 тисяч золотих[3]. Також Сулейман запровадив спеціально для Хюррем титул хасекі султан (осман. «султана, особисто відзначена султаном»‎), другий за значимістю в гаремі після валіде[15] — щоб позбавити першості титул баш кадин (осман. «головна пані»‎), який за традиційною гаремною ієрархією належав матері старшого сина султана — Махідевран[3].

Венеціанські дипломати у Стамбулі називали султану la Rossa або la Rosa — прізвиськом, утвореним від традиційного італійського означення населення Русі — і вказували на її національність: руського народу (П'єтро Брагадін, 1526), вона з Русі/русів (А. Реньєр, 1550). Ця ідентифікація відповідала тодішній османські назві українців — рус. Ім'я Роксолана дав їй посол імператора Священної Римської імперії в Стамбулі барон Ож'є Гіслен де Бусбек у своєму творі «Чотири листи про турецьке посольство» або «Турецькі листи» (1581). Описуючи змагання між наложницями Сулеймана, де Бусбек дав їм імена Роксолана та Боспорана, від античних назв сарматських племен — роксолани та боспорани. Численні перевидання твору де Бусбека вже в XVI столітті посприяли поширенню і популяризації вигаданого імені в європейських країнах[3].

Після смерті матері султана Айше Хавси Султан у 1534 році Роксолана стала управителькою гарему[16]. Після пожежі 25 січня 1541 в Старому палаці, де розташовувався гарем, домоглася його перенесення до султанської резиденції Топкапи, місця засідань уряду[3].

У дні розлуки (Сулейман зробив 13 військових походів) Роксолана і султан листувалися віршами перською, турецькою і арабською[17]. Збереглося 8 листів Хюррем до Сулеймана, написаних між 1528та 1557 роками. Писали їх палацові писарі, але деякі — мають оригінальні автографи султани[3].

Роксолана запропонувала султанові збудувати мечеть, названу його ім'ям — Сулейманіє-Джамі. У ній і похована.

Suleiman bas-relief in the U.S. House of Representatives chamber.jpg Suleiman Empire.jpg Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
Барельєф Сулеймана Пишного
на Капітолії
Османська імперія за доби Сулеймана
Апартаменти валіде в палаці Топкапи
валіде і її служниці — сучасна експозиція
2008

В останні роки життя Роксолана намагалася не розлучатися з чоловіком. Зиму кінця 1557- початку 1558 року вони провели в Едірне, разом повернулися до Стамбулу. За переказами, ще до її смерті султан присягнув не мати інших жінок[3].

Хюррем Султан померла 15 або 18 квітня 1558 року. Похована в мавзолеї, збудованому на подвір'ї мечеті Сулеймана. Сулейман проводив активну діяльність на її честь, по всій імперії збудував велику кількість об'єктів, присвячених Гюррем.

Султан помер в ніч з 5 на 6 вересня 1566 під час військового походу на Угорщину. Тіло падишаха перевезли до Стамбулу і поховали поруч з Роксоланою.

Suleimaniye Mosque afar.jpg Istanbul - Süleymaniye camii - Foto G. Dall'Orto 26-5-2006 - 15.jpg Solimano il Magnifico e Rosselana.JPG Istanbul - Süleymaniye camii - Türbe di Roxellana - Foto G. Dall'Orto 28-5-2006.jpg
Мечеть зблизька, 2006
Мавзолей (тюрбе) Роксолани на кладовищі мечеті
2009
Гробниця Роксолани, 2006

Хюррем народила султану 6 дітей — 5 синів (четверо з яких загинули, борючись за трон (як і Мустафа, син Махідевран)) і доньку Міхрімах.

EmperorSuleiman.jpg Tizian 121.jpg Selim II.jpg Şehzade Bayezid.jpg
«Камерія»
(ймовірно, портрет Міхрімах)
Тиціан, приблизно 1555
Селім II
невідомий автор
невідомий рік
Сулейман з сином Баязидом
мініатюра, 1560-ті

Описи сучасників[ред. | ред. код]

Сучасники Роксолани описували її скоріше як милу, ніж красиву. Венеціанський посол Бернардо Наваджеро у 1553 році доповідав:

« Його величність султан так сильно кохає Роксолану, що в османській династії іще не бувало жінки, яка б тішилася більшою повагою. Кажуть, в неї милий, скромний вигляд, і вона дуже добре знає натуру Великого володаря.[19] »

Венеціанський посол Домініко Тревізано казав, що Роксолана молода, але не красива (італ. «giovane, ma non bella»), а стамбульський люд вважав її за відьму[20].

У 1554 році Тревізано писав про Роксолану із Стамбулу:

« Для його величності султана це така кохана дружина, що, — переказують, — відколи він її спізнав, відтоді вже не захотів знати якоїсь іншої жінки: ну, а чогось такого не робив ще ніхто з його попередників, бо в турків є звичай — міняти жінок.[19] »

Політична діяльність[ред. | ред. код]

З початку правління Роксолани розпочався період, який історики називають правлінням привілейованих жінок[21], правлінням султан або жіночим султанатом[3][22] — коли дружини султанів значно впливали на політичні дії своїх чоловіків (друга половина XVI — перша половина XVII століття).

Згідно із протоколом османського двору, Хюррем разом із донькою Міхрімах написала листи до польського короля Сигізмунда II Августа (1548 і 1549 рік) і відповіла на листи дружини та сестри перського шаха Тахмаспа I (1555 і 1557 рік)[3].

Ймовірно, як дружина султана, сприяла безпечному перебуванню в Стамбулі Дмитра «Байди» Вишневецького у 15531554 роках.[23]

Деякі історики вважають, що Роксолана піклувалася і про свою батьківщину — докладала зусиль для звільнення співвітчизників, запобігала набігам татар. Натомість, український письменник Павло Загребельний, автор роману «Роксолана», на питання «Як Роксолана допомагала Україні через Сулеймана?» в інтерв'ю відповів:

« Ніяк. Почитайте історію Грушевського: за час його (Сулеймана Пишного) правління татари (ними фактично керували турки) здійснили 38 набігів (майже по одному кожного року). В султана до Роксолани були душевні симпатії, але вони мали домашній характер. Не потрібно тішити себе ілюзіями. Вона просто боролася за себе як за особистість. До речі, її розум та характер нагадує Тимошенко. З деяких джерел відомо, що вона була невисокого зросту, не була красунею, але була дуже чарівною. В неї був якийсь особливий ніс, який хвалив навіть Вольтер. Він говорив, що «заради нього Сулейман міг би віддати всю Європу.[20] »

На питання журналістів, чи вважає він Роксолану національною гордістю, Загребельний відповів:

« Її життєвий шлях і досягнення — це її особиста гордість. Я ж особисто не став би називати її національною гордістю.[20] »

Михайло Грушевський, описуючи період між 1500 і 1574 роками, справді писав про 38 набігів татар. Однак, саме на часи правління Роксолани (1520-1558) припадає лише 9 набігів, з яких вдалими виявились — 7[24].

З ім'ям Роксолани пов'язано спорудження в Стамбулі та інших містах Османської імперії багатьох історичних пам'яток. Збереглося багато дарчих листів Сулеймана для Гюррем, а також кілька закладних грамот на доброчинні фундації, створені нею[3].

На особисті кошти Роксолани збудовані:

Letter of Roxelane to Sigismond Auguste complementing him for his accession to the throne 1549.jpg Bath of Roxelane Istanbul 2007.jpg Mimar Sinan 1556 Hurrem Sultan Hamami.jpg Haseki-Huerrem-Sultan-waqf Jerusalem.png
Лист Роксолани до Сигізмунда Августа
1549
Громадська лазня — Хасекі Хюррем Султан хамам,
побудована в Стамбулі за наказом Роксолани, 2007
Пам'ятна табличка на стіні хамаму, 2012
1-а сторінка вакфійя
на комплекс Хасекі
Хюррем Султан
в Єрусалимі
XVI століття

Боротьба за владу[ред. | ред. код]

Відомо, що Роксолана хотіла, щоб один з її синів став спадкоємцем Сулеймана, тому деякі історики припускають, що вона причетна до страти візира Ібрагіма, місце якого зайняв Рустем-паша (Роксолана віддала за нього свою доньку Міхрімах), та страти шехзаде Мустафи[25]. Ймовірно, Роксолані спільно з Рустем-пашею вдалося переконати Сулеймана в зазіханнях Мустафи на султанський трон, що призвело до страти останнього за наказом батька у військовому таборі в місті Ереглі 6 жовтня 1553 року[3]. За однією з версій, великий візир Рустем-паша запропонував Мустафі вступити до армії свого батька і в той же час попередив Сулеймана, що Мустафа йде до нього, щоб убити[26].

Посол імператора Священної Римської імперії Гізлен Бузбек (у іншому прочитанні — Бусбег[27] або Ож'є Гіслен де Бусбек[3]) доповідав:

« Сулейман, відділений стіною шатра від місця, де розігрувалася трагедія, висовував з нього голову й кидав жахливі і грізні погляди на «німих»[28][29], дорікаючи їм за повільність гнівними жестами"[20]. »

Семирічного сина Мустафи — Мехмеда — стратили кількома тижнями пізніше в місті Бурса[3].

Турецький історик Тальха Угурлуель вважає, що до страти Мустафу привели його власні амбіції і негативний вплив оточення — він відпустив бороду (шехзаде це дозволено тільки після сходження на престол) і створив власну тугру (персональний знак правителя), бо його переконали, що Сулейман вже старий (у 1553 йому було 58 років) і хоче посадити на престол саме Мустафу[30].

Турецький історик Мустафа Армаган теж вважає, що Мустафа був необережний і амбітний — у нього був свій палац, своє військо, свої поети та письменники[31]. У одному з інтерв'ю дослідник зазначив, що шехзаде Мустафа готувався до боротьби:

« Кануні повинен був відправитися в похід на Іран, і, помітивши, що його син в таких обставинах налаштований проти нього, у Падишаха не залишалося іншого виходу, окрім як прибрати його.[31] »

Щодо інтриг Хюррем Армаган відзначив:

« Є запис в книзі, написаній одним італійським шпигуном, коли Кануні говорить Джихангіру: «Дивися, Джихангіре, якщо Мустафа зійде на престол, то він уб'є всіх вас, я цього боюся». Тобто, не було такого, що Мустафа був у всьому чистий, а проти нього стояла Гюррем зі своєю командою. Ні, це була боротьба за престол. Ймовірно, якби у Мустафи була можливість, то він убив би братів, і, швидше за все, Гюррем. У зв'язку з цим не варто виправдовувати сторону, що потерпіла, і чорнити ту, що перемогла. Найбільша Імперія на цьому світі — це далеко не дитяча іграшка і не родинний інцидент… Махідевран Султан в Амасьї плела не менше інтриг, ніж Гюррем Султан, щоб посадити на трон свого сина. Кожна мати, кожен батько бажає, щоб їх син був головним, і зроблять для цього що завгодно. Тобто, ніхто не має права говорити: «Чому Гюррем Султан зробила це?» Гюррем Султан справедливо хоче, щоб на престол зійшов Баязид (старший син Гюррем, шехзаде Мехмед, помер ще у 1543 році[3] — ред.), інакше, якщо на трон сяде син Махідевран, то вона не буде упевнена в безпеці свого сина. Для цього вона починає грати проти Махідевран. Причиною того, що інтриги Гюррем були більш видимими і ефектними, є знаходження Гюррем в столиці, а Махідевран — в Амасьї.[31] »

Після страти Мустафи, яничари вимагали покарати великого візира Рустема-пашу, вважаючи його причетним до смерті свого улюбленого шехзаде[32]. Роксолана просила султана помилувати їхнього зятя заради дочки, що той і зробив[33].

Існує версія, що Роксолана причетна і до смерті валіде Хафси, матері Сулеймана. Нібито її отруїли — за наказом Гюррем[20].

Sebald Beham - Pargali Damat Ibrahim Pascha ca 1530.jpg Ruestem presumably.jpg Hunername H.1524, f.176b Kara Ahmed Pasa.jpg Hunername 170a Mustafa (cropped).jpg BustOfAyseHafsaSultan ManisaTurkey.jpg
Імовірно, Рустем-паша
на мініатюрі XVI століття
Задушення Мустафи
(шехзаде зображено з бородою)
мініатюра XVI століття
Труна з тілом Мехмеда, сина Мустафи
мініатюра XVI століття

Роксолана у мистецтві[ред. | ред. код]

Життя та діяльність Хюррем Султан-Роксолани привернули увагу численних митців, зокрема, письменників, живописців та композиторів, які присвятили їй чимало творів.

Література[ред. | ред. код]

Про султану Хюррем написано декілька романів та десятки історичних досліджень різними мовами. Вперше про неї повідомив Ніколас де Моффан у памфлеті про вбивство шехзаде Мустафи (Базель, 1555; Париж, 1556)[3]. Про неї також писали венеціанські (Наваджеро і Тревізано) та австрійські (Бусбег) дипломати, що були при османському дворі, і навіть Вольтер. А також османські історики — Алі-Челебі (XVI століття), Печеві і Солак-заде (XVII століття)[27].

Фламандський письменник і дипломат Ож'є Гіслен де Бусбек в «Турецьких листах» (1581) перший представив Роксолану як чаклунку, інтриганку та авантюристку, яка керувала на власний розсуд справами в державі Османів[34].

У наступні два століття, через часті війни з Османською імперією, історія Гюррем в європейських країнах здебільшого переосмислювалася як перемога розумної європейської дівчини над силою деспотичного азійця, чим послужила темою численних драматичних або пригодницьких творів[34].

Австрійський сходознавець Йозеф фон Гаммер-Пургшталь у «Історії Оттоманської імперії» (нім. «Geschichte des osmanischen Reiches» [1], 18271835) продовжив Бусбекові звинувачення Роксолани у зловживанні владою, але, оскільки знав про її походження з Рогатина, що відносився тоді до Австрійської імперії, то висловив прихильність до талантів співвітчизниці[34]. І навіть зробив з неї символ, що віщував падіння Османської імперії від рук русин[34].

За чотири з половиною століття образ султани вкрився такою кількістю чуток, легенд, суперечливих оцінок, що фактично неможливо розгледіти справжню подобу цієї жінки. Павло Загребельний з цього приводу писав:

« Не маючи точних свідоцтв, не сподіваючись на встановлення істини, іноземні посли, мандрівники, літописці, полемісти гарячково хапалися за будь-які чутки, ставали жертвами малозначних і не дуже достовірних пересудів. Так з невизначеності, таємничості, пліток і наклепів, якими дуже щільно була оточена фігура Роксолани під час її життя, вже для сучасників, особливо ж для нащадків, ця жінка явилася не лише всемогутньою, мудрою і незвичайною в своїй долі, але і злочинною, отакою леді Макбет з України. Цьому сприяли неперевірені, а деколи і просто вигадані донесення з Цареграда венеціанських послів Наваджеро і Тревізано, листи австрійського посла Бусбега, повідомлення французького посла у Венеції де Сельва, позбавлена якого б то не було наукового значення компіляція бургундця Миколи Моффанського, видана у Франкфурті-на-Майні в 1584 році, і ілюстрована праця Буасарда «Життя і портрети турецьких султанів» (Франкфурт-на-Майні, 1596). Ми не дивуємося з османських істориків Алі-Челебі (XVI ст.), Печеві і Солак-заде (XVII ст.), які вільно і просторікувато переказують неперевірені чутки про підступність Роксолани, тому що не в традиціях мусульманських компіляторів було дошукуватися істини тоді, коли йшлося про жінку, та ще і чужоземку. Відомо ж, що коли складається яка-небудь традиція, ламати її вже ніхто не хоче…[27] »

Сучасний французький історик Андре Кло («Сулейман Прекрасний», 1983) не розділяє багатьох звинувачень на адресу султанки[35][36].

У турецькій літературі Роксолана трактується переважно як пристрасна жінка, яка прагне влади[34].

Українські автори у оцінці Роксолани і її місця в історії теж розділилися. Одні — Осип Назарук, Микола Лазорський, Любов Забашта та деякі інші поети — робили з неї патріотку, яка думала про український народ, православну віру і ненавиділа османців[35]. Інші ж — Юрій Винничук, Павло Романюк — звинуватили в національній зраді[35]. Євген Маланюк 1926 року у вірші «Діва-Обида» провів паралель між Україною і Роксоланою:

Під сонні пестощі султана
Впивала царгородський чар
Це ж ти — попівна Роксолана,
Байстрюча мати яничар![37]

Зарубіжні твори[ред. | ред. код]

La Soltane Gabriel Bounin 1561.jpg Turkish letters-cover.jpg Racine - Bajazet, Le Monnier, 1672.djvu
Перша сторінка трагедії „Султана“ (фр. «La Soltane»)
Габріель Бунен, 1561
Титульний аркуш
„Турецьких листів“
Гіслен де Бусбек, 1595
Титульний аркуш трагедії
„Баязет“ (фр. Bajazet)
Жан Расін, 1672

Українські твори[ред. | ред. код]

Назарук Осип Роксоляна.jpg Svoboda children books 1937 210.png Roksolana - Pavlo Zagrebelnyj -1993-.jpg
Обкладинка аудіозапису повісті
„Роксоляна“ Осипа Назарука
Реклама книжок для дітей, в тому числі
і оповідання Антіна Лотоцького „Роксоляна“
газета „Свобода“, США, № 210, 10 вересня 1937

В образотворчому мистецтві[ред. | ред. код]

Існує кілька портретів Роксолани, найперший з яких належить невідомому автору, хоч на портреті вказано ім'я Матео Паґані (1550). Всі вони уявні, жоден не написаний з натури[34] — гарем був закритий для художників. Щоправда, на всіх прижиттєвих портретах Роксолана виглядає майже однаково. Також можливо, що портрети створювалися зі слів венеційських послів, які неодноразово бачили Роксолану.

Mathio Pagani 001.jpg Tizian 123.jpg Lorichs RVZIAE.png Sultan Roxelana.jpg
„La Rossa“
невідомий автор, 1550
„La Sultana Rossa“
Тиціан, 1550-ті
Портрет Роксолани
гравюра Мельхіора Лорка
1581
Портрет Роксолани
гравюра Теодора де Брі
(фотокопія з книжки Буасарда
„Життя і портрети
турецьких султанів“), 1596
Rossa, Wife of Suleiman the Magnificent.jpg Roxelana.jpg Haseki Huerrem Sultan Roxelane.jpg Anton Hickel 001.JPG
„Роксолана, дружина
Сулеймана Пишного“
невідомий автор
біля XVI століття
„Роксолана, дружина
Сулеймана Пишного“
невідомий автор
між XVIII і XIX століттям
„Роксолана, дружина Сулеймана“
невідомий автор, Венеція
XVIII століття
„Роксолана і султан“
Антон Хікель, 1780

У музиці[ред. | ред. код]

Про Роксолану написано низку музичних творів, зокрема:

Роксолано, Роксолано,
Україну продають.
В ріднім домі, в ріднім домі
Яничари ростуть.
Роксолано, Роксолано,
Твоє ім'я, мов дзвін.
Піднімає, піднімає
Мій народ з колін.
Навіщо матуся мене породила?
І розуму батько навіщо навчав?
Навіки прощай, Українонько мила,
О, роде мій грішний, навіки прощай!
 • двоактний балет Дмитра Акімова „Роксолана“ (2009)[53],
 • пісня Олени Єрсак „Роксолана“ на слова Олександра Балабка, музика — Леоніда Нечипорука (2009):
Султанша, султанша,
Зелене покривало,
Султанша, султанша,
В палаці — наче пава.
Солодкі губи та звабливий стан,
Утратив спокій Пишний Сулейман.
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Турецький кліп на пісню про Роксолану. Композитор — Джан Атілла
 • альбом „Кохання Гюррем“ турецького співака і композитора Джана Атілли, у кліпі до головної пісні викрадена татарами Настя Лісовська пливе з Криму в Стамбул, щоб стати султаною. Куплет з пісні:


Rogatina'da yagmurda
dans eden küçük bir kizin
rüyalarinin gerçek olmasi üstüne
and içiyorum…
У Рогатині, під дощем
Я присягаю
Дівчинці, яка танцює,
Що її мрії збудуться…

Кіно[ред. | ред. код]

Художні фільми
Документальні фільми
Телесеріали

Театр[ред. | ред. код]

Пам'ять[ред. | ред. код]

 • На честь Роксолани також названий 4-й курінь УПЮ імені Насті Лісовської.
Stamp of Ukraine s148.jpg Roxelana Rohatyn Jul 2008151.JPG Roxelana Rohatyn Jul 2008150.JPG
Українська марка
з Роксоланою, 1997
Площа в Рогатині з пам'ятником Роксолані, 2008
Постать на пам'ятнику, 2008
Напис на пам'ятнику, 2008

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Гордієнко, 2014, с. 24–27..
 2. Abbott E. A history of mistresses. — HarperFlamingoCanada, 2003. — 510 p. — P. 53.
 3. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ Галенко, 2012, с. 273..
 4. а б в г Yermolenko, Galina (2010). Roxolana in European Literature, History and Culture. Ashgate. с. 2. ISBN 978-1-4094-0374-6. 
 5. Найвідоміші жінки давньої та сучасної України
 6. Uluçay, Mustafa Çağatay (2011). Padişahların Kadınları ve Kızları. ÖTÜKEN NEŞRİYAT. с. 60. ISBN 978-975-437-840-5. 
 7. а б в Галенко, 2012, с. 272..
 8. Galina Yermolenko. Roxolana: «The Greatest Empresse of the East», p. 234, 245
 9. Кримський, Агатангел (1924). Історія Туреччини. Київ. с. 183. 
 10. Blackburn, Richard (2005). Journey to the Sublime Porte: the Arabic memoir of a Sharifian agent's diplomatic mission to the Ottoman Imperial Court in the era of Suleyman the Magnificent; the relevant text from Quṭb al-Dīn al-Nahrawālī's al-Fawāʼid al-sanīyah fī al-riḥlah al-Madanīyah wa al-Rūmīyah. Orient-Institut. с. 200, 201. ISBN 978-3-899-13441-4. 
 11. Рощина, 2009, с. 26..
 12. Носовский, Фоменко, 2007, с. 81..
 13. а б в Yelçe, Nevin Zeynep (2009). The making of sultan Süleyman: A study of process/es of image-making and reputation management. с. 256. 
 14. а б Тиктопулос, 2013, часть 9..
 15. Leslie P. Peirce, 1993.
 16. Турянська, 2008, с. 16..
 17. Полищук, 1997, с. 42..
 18. Миллер Ю. Искусство Турции [Архівовано 16 травня 2017 у Wayback Machine.]. — М.-Л.: Искусство, 1965. — С. 29-30.
 19. а б Кримський, 1996, с. 204..
 20. а б в г д CITY LIFE, 2005, № 5, с. 18–25..
 21. Рощина, 2009, с. 92..
 22. Термін жіночий султанат ввів османський історик Ахмет Рефік Алтинай у 1916 році у своїй книзі з однойменною назвою. Перевидання — Ahmet Refik Altınay. Kadınlar Saltanatı. — Tarih Vakfı Yayınları, Mayıs 2005. — 400 p. — ISBN 975-333-192-4
 23. Сергійчук В. Дмитро Вишневецький. — К. : Україна, 2003. — С. 78. — ISBN 966-524-129-X.
 24. Кабачинська, 2013, 22 серпня..
 25. Турянська, 2008, с. 17..
 26. Beosch, 1904.
 27. а б в Загребельный, 1980, Кн. 2..
 28. «Німими» або «без'язикими» називали пажів, які стояли на варті коло дверей султанового кабінету або покоїв, коли султан приймав відвідувачів. Між собою спілкувалися і від султана отримували накази не словами, а жестами, звідси і назва.
 29. Кримський, 1996, с. 209..
 30. Інтерв'ю Тальха Угурлуеля на турецькому каналі Habertürk TV
 31. а б в Mustafa Armağan, 2014, 13 лютого..
 32. Ibrâhîm P. Tārīḫ-i Peçevī. — Istanbul: Maṭbaʿa-ʾi ʿĀmire, 1866. — Т. 1. — С. 303. (тур.)
 33. Harem'den Mektuplar. Siehe Brief Roxelanes an Süleyman, Topkapı Sarayı Arşivi Evrak № 5038; teilweise und in Umschrift veröffentlicht / Çağatay Uluçay. — Istanbul: Ötüken Neşriyat, 2011. — С. 80. — ISBN 978-975-437-833-7. (тур.)
 34. а б в г д е ж и к Галенко, 2012, с. 274..
 35. а б в г д е ж и к л м н п р с Кочубей, 2013, с. 3–19..
 36. а б Clot André. Soliman le Magnifique. — Paris: Fayard, 1983. — P. 209. — ISBN 2-213-01260-1. (фр.)
 37. Діва-Обида // Маланюк Є. Невичерпальність. — К.: Веселка, 1997. — С. 87.
 38. а б в Гавришков Б. М. Славянская тематика в произведениях Лессинга // Советское славяноведение. — 1982. — № 6, ноябрь — декабрь. — С. 93. — ISSN 0132-1366. (рос.)
 39. Lessing G. E. Sämtliche Schriften. — Bd. 2. — Leipzig, 1853. — S. 416—420.
 40. Ahmet Refik Altınay. Kadınlar Saltanatı. — Tarih Vakfı Yayınları, Mayıs 2005. — 400 p. — ISBN 975-333-192-4. (тур.)
 41. Рощина, 2009, с. 6..
 42. Uluçay Çağatay M. Osmanli Sultanlarina Aşk mektuplari. — Istanbul, 1950.
 43. Павлищева Н. П. Врата блаженства. — М.: Яуза-пресс, 2013. — 320 с. — ISBN 978-5-9955-0524-2. (рос.)
 44. Павлищева Н. П. Роксолана и султан. — М. : Яуза-пресс, 2013. — 320 с. — ISBN 978-5-9955-0523-5. (рос.)
 45. Павлищева Н. П. Дом счастья. Дети Роксоланы и Сулеймана Великолепного [Архівовано 26 березня 2014 у Wayback Machine.]. — М. : Яуза-пресс, 2013. — 256 с. — ISBN 978-5-9955-0701-7. (рос.)
 46. Павлищева Н. П. Прощальный поцелуй Роксоланы. „Не надо рая!“ [Архівовано 26 березня 2014 у Wayback Machine.]. — М. : Яуза-пресс, 2014. — 224 с. — ISBN 978-5-9955-0718-5. (рос.)
 47. Кримський, 1996, с. 201–213..
 48. Корнюшин Ф. Не вір очам своїм // Комуніст — 1926. — 8 липня.
 49. Назарук О. Роксоляна: Жінка халіфа і падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця: Історична повість з 16-го ст. — Львів, 1930. — 301 с.
 50. Крамар Є. Славетна українка в султанському дворі// Дослідження з історії України. — Торонто-Балтімор, 1984. — С. 137—163.
 51. Роксолана //Романюк П. Галицький меморандум: Розкол. Анатомія лихварства. Роксолана. [Есе]. — Л.: Каменяр, 1999. — 222 с. : фото — ISBN 5-7745-0799-8.
 52. Костін О. Сулейман і Роксолана [Ноти]: опера на 3 дії / лібрето Б. М. Чіп. — Музична Україна, 2004. — 372 с.
 53. Акімов Д. Роксолана: балет в 2 актах, 10 сценах: увертюра I сцена, II сцена, III сцена. — К. : Задруга, 2009. — 336 с.
 54. Richard P. J. Aspects de Chamfort. — Paris, 1959. — 189 p. (фр.)
 55. «Смоляк П. О.» Історичні постаті в сценічній інтерпретації В'ячеслава Хім'яка / П. О. Смоляк // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Мистецтвознавство. — 2019. — № 1 (Вип. 40). — С. 181. — ISSN 2411-3271
 56. Музичка І. Роксолана повернулась в Рогатин [величним пам'ятником. Автор — львівський скульптор Р. Романович] // Нова Зоря. — 1999. — 27 жовтня.
 57. Хай святиться ім'я твоє, Рогатине!: [Встановлено бронзовий пам'ятник Роксолані. Автори: скульптор Р. Романович, архітектори О. Скопа, Ю. Луговський] // Рідна земля. — 1999. — 29 жовтня.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Додаткова література[ред. | ред. код]

 • Бенуа С. Хюррем. Знаменитая возлюбленная султана Сулеймана. — Москва: Алгоритм, 2013. — 256 с. — ISBN 978-5-4438-0266-4.
 • Боднарук І. Про Настю Лісовську, славну Роксоляну // Літопис Голготи України. Т. 4. Славні дочки України-Русі. — Л., 1999. — С. 73–76.
 • Брязгунов Ю. Байда та Роксолана: дійсність, що розвіює міфи [Роль Роксолани в історії] // Молодь України. — 1998. — 7 серпня.
 • Воронович З. Леді Макбет з України? [Про портрет Роксолани, який знаходиться у Львівському історичному музеї] // Високий Замок. — 2002. — 4 вересня.
 • Гаврилів Б. Документальний портрет Роксолани зберігається в Луврі (Париж) // Краєзнавець Прикарпаття. — 2004. — № 4. — С. 49–50.
 • Гаврилів Б. Роксолана таки має документальний портрет: [Про зображення Роксолани на картині Паоло Веронезе] // Галичина. — 2004. — 28 серпня.
 • Галенко О. Витівки українського орієнталізму: [Наукова розвідка про Роксолану та критичні зауваження щодо фільму про неї фахівця з історії Османської імперії] // Критика. — 1999. — № 4. — С. 11–17.
 • Шутко О. Роксолана: життєпис / Тернопіль, 2020. — 176 с.
 • Гамбльтон Р. «Роксолана» в Канаді: [Рецензія на виставу опери Д. Січинського «Роксолана» у Канаді] // Культура і життя. — 1993. — 6 лютого.
 • Грабовецький В. Роксолана в історії. — Івано-Франківськ, 1993. — 44 с.
 • Грабовецький В. Роксолана в історії: Іст. портр. — Івано-Франківськ, 1997. — 38 с.
 • Грабовецький В. Роксолана-Хуррем та її історична доля. — 2-ге вид., доп. — Івано-Франківськ: Плай, 2004. — 55 с.
 • Гусак О. І все ж: Роксолана чи Роксоляна? [Автор стверджує, що правильно писати «Роксоляна»] // Молодь України. — 1997. — 21 серпня.
 • Де було дворище Лісовських?: [Про Роксолану з Рогатина] // Федорів Р. Колиска з яворового дерева. — Л., 1970. — С. 166—167.
 • Дерменжи О. Султанша двух держав: Хюррем // Да (Диалог. Евразия). — 2005. — № 16. — С. 30-34.
 • Дмитрів І. Роксолана: міфи і факти життя та діяльності // Демократична Україна. — 2004. — 15 грудня.
 • Допоки існуватиме світ — образ Роксолани не потьмяніє… : [З науково-теоретичної конференції в Рогатині «Настя Лісовська-Роксолана: міфи і факти життя та діяльності»] // Рогатинська земля. — 2004. — 2 жовтня.
 • Драбчук І. Міф про Роксолану // Дністрова хвиля. — 2001. — 27 квітня.
 • Дроботько Н. Від Рогатина до Палацу Топкапи в Стамбулі // Українська культура. — 1997. — № 1. — С. 30–31.
 • Зощук С. Роксоляна — Султанка Туреччини // Літопис Голготи України. Т. 4. Славні дочки України-Русі. — Л., 1999. — С. 63.
 • Зубков А. Роксоляна повертається додому [пам'ятником в Рогатині] // Літопис Голгофи України. Т.4. Славні дочки України-Русі. — Л., 1999. — С. 76–82.
 • Качкан В. Володарка Стамбула … з Рогатина: [Дівчинка з Рогатина — прообраз героїні опери Д. Січинського «Роксолана»] // Зоря. — 1967. — 1 січня.
 • Кісь Я. Легенди і факти про Роксолану // Архіви України. — 1970. — № 6. — С. 25–31.
 • Коваль К. Тисяча і одна Роксолана [Про долю Насті-Роксолани, дружини султана Сулеймана II Великого] // Вечірній Київ. — 2005. — 5 квітня.
 • Космолінська Н. Роксолана з Роксоланії // Міжнародний туризм. — 2004. — № 6. — С. 92–95.
 • Кочубей Ю. Роксолана: доля, образ, символ // Політика і час. — 2005. — № 2. — С. 79–87.
 • Крайній І. Загадкова султанша Роксолана-Хурем [Розмова з акад. В. Грабовецьким про постать Роксолани] // Україна молода. — 2005. — 12 лютого.
 • Крамар Є. Славетна українка в Султанському дворі // Дослідження з історії України. — Торонто, 1984. — С. 137—163.
 • Кузнєцов Ю. Стамбул. Мавзолей Роксолани // Освіта України. — 2003. — 20 вересня.
 • Лісовська Настя // Абліцов В. Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті. — К. : КИТ, 2007. — 436 с.
 • Любов, мудрість і птахи не знають Вітчизни: До 500-річчя від дня народження Роксолани // Знаменні дати: Календар 2005. — К., 2005. — С. 222—225.
 • Маркусь Д. Роксоляна // Енциклопедія української діяспори. Т. 4. — К.-Нью-Йорк-Чикаго-Мельбурн, 1995. — С. 170—171.
 • Мазур О., Киричук Ю. Роксолана і набіги орд кримських і османських феодалів на українські землі у 20–50 роках XVI століття // Рогатинська земля: історія та сучасність. — Л.; Рогатин, 1995. — С. 102—104.
 • Морозюк В. Бранка Роксоляна: [Про оперу Д. Січинського. Лібрето до опери написав В. Луцик. Диригував на її прем'єрі М. Коссак] // Галичина. — 1997. — 27 травня.
 • Музичка І. Роксолана повернулась в Рогатин [величним пам'ятником. Автор — львівський скульптор Р. Романович] // Нова Зоря. — 1999. — 27 жовтня.
 • Набитович Г., Набитович І. Роксолана [Дослідження] // Літопис Червоної Калини: Скрипторій історичної прози. Т. 8. — Л., 1998. — С. 341—344.
 • Нев'януча красуня. Двірцеві інтриги і таємниці. Зв'язки з Україною // Грабовецький В. Ілюстрована історія Прикарпаття. Т.1. — Івано-Франківськ, 2002. — С. 321—331.
 • Озгюрель А. История заметила ее… // Да (Диалог. Евразия). — 2005. — № 16. — С. 23–27.
 • Онишкевич Л. Чи існує пам'ятник Роксолані?: [Про три «пам'ятники» Роксолані в Стамбулі] // Голос Опілля. — 1994. — 29 червня.
 • Онуфрик П. Через віки не потьмяніє образ Роксолани: [Про науково-теоретичну конференцію] // Галичина. — 2004. — 4 листопада.
 • Пастух Х. Знаменита галичанка повернулася у рідний Рогатин [пам'ятником] // За вільну Україну. — 1999. — 29 жовтня.
 • Пелехатий І. Чи зраділа б Роксоляна «правдою» про себе? [Про «Роксоляну» О. Назарука та критичні зауваження щодо кіноверсії за твором] // Нова Зоря. — 1997. — 18 червня.
 • Пелещишин М. Роксолана // Довідник з історії України. А-Я. — К., 2001. — С. 663—664.
 • Роксолана в історії і легендах. Невільничими шляхами. Прикарпатська бранка. Хто вона і як її звати? // Грабовецький В. Ілюстрована історія Прикарпаття. Т.1. — Івано-Франківськ, 2002. — С. 308—320.
 • Роксолана в світі / Автор-укладач Б. Гаврилів. — Івано-Франківськ: Тіповіт, 2004. — 28 с.
 • Роксолана: [Лісовська Настя (1505, м. Рогатин — 1561, м. Стамбул)] // Геник С. 150 видатних українок. — Івано-Франківськ, 2003. — С. 166.
 • Роксолана: міфи і факти життя: [Про наук.-теорет. конф. в Рогатині] // Урядовий кур'єр. — 2004. — 6 листопада. — С. 16.
 • Роксолана // Муромов И. А. 100 великих любовниц. — М. : Вече, 2010. — 368 с. — ISBN 978-5-9533-4568-2. (рос.)
 • Роксолана: Пісня: [Слова Д. Кременя; Музика Т. Ярової] // Мистецтво та освіта. — 1999. — № 4. — С. 32.
 • Роксолана: Портрет // Фіголь М. Альбом. — К., 1989. — С.6.
 • Роксолана: Портрет Луки Долинського // Рогатинська земля. Т. 2. — Нью-Йорк; Париж; Сидней; Торонто, 1996. — С. 225.
 • Роксолана: Рейтинг «Золота Фортуна» // Золота Фортуна. — 2000. — № 1. — С. 64-65.
 • Роксолана — унікальна жінка світової історії: [В Рогатині відбулася науково-теоретична конференція] // Демократична Україна. — 2004. — 20 листопада.
 • Рощина Н. Роксолана. — Х. : Антологія, 2013. — 122 с.
 • Селезінка В. Знову про Роксолану // Молодь України. — 1998. — 1 вересня.
 • Селезінка В. Роксолана повернулася додому: [Про пам'ятник Роксолані у Рогатині] // Українська музична газета. — 2001. — № 1–2. — С. 9.
 • Селезінка В. Чи пам'ятає Стамбул Роксолану [Роздуми після подорожі до Туреччини] // Культура і життя. — 1990. — 30 грудня. — С. 6.
 • Селіна Л. І побачать українці дійсний портрет Роксолани…: [З мініатюри, що носив при собі султан Сулейман II Пишний] // Голос Опілля. — 1995. — 23 грудня.
 • Сергійчук В. Роксолана в літературі та історії // Наука та суспільство. — 1988. — № 7. — С. 28–32.
 • Середа М. Європейські наречені: Українки на престолах Європи [зокрема, Роксолана] // Літературна Україна. — 2002. — 7 березня. — С. 7.
 • Скаврон Б. Султанша з Рогатина: [Є зображення Роксолани, яке зберігається в Луврі] // Експрес. — 2004. — № 40 (березень). — С. 13.
 • Сом М. Роксолано, звідки ти? // Вечірній Київ. — 1998. — 27 листопада.
 • Султанша // Козуля О. Жінки в історії України. — К., 1993. — С. 45–50.
 • Сумская О. Благодаря Роксолане я полюбила Турцию и турецкий народ: [Розмова з українською актрисою, виконавицею головної ролі у кінофільмі «Роксолана»] // Да (Диалог. Евразия). — 2005. — № 16. — С. 28–29. (рос.)
 • Туранли Ф. Роксолана в Стамбулі // Краєзнавчий збірник на пошану Б. Гавриліва. — Івано-Франківськ, 2003. — С. 35–40.
 • Туранли Ф. Роксолана — це наша спільна історія: Виступ на науково-практичній конференції в Рогатині // Рогатинська земля. — 2004. — 9 жовтня.
 • Утевська П., Горбачов Д. Подорож у Ренесанс: [Про портрет Роксолани у тюрбані] // Радянська жінка. — 1990. — № 12. — С. 16–17.
 • Хай святиться ім'я твоє, Рогатине!: [Встановлено бронзовий пам'ятник Роксолані. Автори: скульптор Р. Романович, архітектори О. Скопа, Ю. Луговський] // Рідна земля. — 1999. — 29 жовтня.
 • Penzer N. M. The Harem. — London, 1936 // Ceviri, Sahin D. — Istanbul, 2000. — P. 37–39. (англ.)
 • Sokolnicki M. La Sultane ruthene // Belleten TTK. Cilt XXIII. — 1959. — P. 229—239.
 • Ulucay Cagatay M. Padisahlarin Kadinlari ve Kizlari. — Ankara, 1992. — 220 p. (татар.)
Османська династія
Новий титул
Хасекі Султан
1533/1534 – 15 квітня 1558
Наступник:
Нурбану Султан