Вітаутас Бубніс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вітаутас Бубніс
лит. Vytautas Jurgis Bubnys
Народився 9 вересня 1932(1932-09-09) (86 років)
Čiudiškiai[d], Пренайський район, Каунаський повіт, Литва
Громадянство Литва Литва
Діяльність письменник, громадсько-політичний діяч і колишній член Литовського Сейму
Alma mater Вільнюський педагогічний університет
Володіє мовами литовська
Жанр проза
Посада Member of the Seimas[d]
Партія КПРС
Нагороди Орден Великого князя Литовського Гедиміна

Вітаутас Бубніс (лит. Vytautas Jurgis Bubnys; *9 вересня 1932 в нині Пренайський район, Каунаський повіт, Литва) — литовський письменник, громадсько-політичний діяч і колишній член Литовського Сейму.

Біографія[ред. | ред. код]

Син селянина. У 1957 закінчив Вільнюський педагогічний інститут. У 1957-1966 — викладач литовської мови і літератури.

З 1966 редагував журнал «Moksleivis». З 1976 по 1980 працював в Союзі литовських письменників, після чого присвятив себе літературній творчості.

У 1988 в складі ініціативної групи Литовського руху за перебудову (Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinė grupė) з 35 відомими діячами культури, мистецтва, науки, журналістики взяв участь у створенні «Саюдісу».

На виборах 1992 представляв Демократичну партію праці Литви і був обраний депутатом Шостого Сейму від одномандатного виборчого округу Пренайського району.

Творчість[ред. | ред. код]

Дебютував як прозаїк в 1953. Перші твори Бубніса були опубліковані в 1956. Ім'я талановитого письменника добре відомо литовським читачам. Бубніс пише як для дітей так і для дорослих.

До 2012 опублікував понад 30 книг, деякі з яких перекладені багатьма мовами.

Автор романів, повістей, оповідань, ряду книг для дітей і юнацтва. Багато творів письменника присвячені литовському селі. Деякі його твори екранізовано («Розколоте небо» (1974)). За власною оцінкою Бубніса, в цілому видано 6 мільйонів екземплярів його книг.

Трилогія Бубніса стала значним етапом не тільки в творчій біографії письменника, а й у розвитку сучасної литовської літератури. Роман «Спрагла земля» переносить читача в суворі і драматичні післявоєнні роки, показує складність обстановки того часу, гостроту класової боротьби і болісну ломку у свідомості сільської людини, життя якої перебудовується на засадах колективної праці. У романі «Три дні в серпні» розповідається вже про нове литовське село і про нові проблеми, що постають перед колгоспним селянством. Герої роману «Цвітіння несіяного жита» — вчорашні селяни, які переселилися в місто і стали кваліфікованими робітниками. Автор зображує процеси, що відбуваються в сучасній литовській дійсності, досліджує, як змінюється психологія сільської людини в умовах міста.

Нагороди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Литературный энциклопедический словарь. — М.: Советская энциклопедия. Под редакцией В. М. Кожевникова, П. А. Николаева. 1987.
  • Энциклопедический словарь. 2009.