Гематокрит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зліва кров відстоялася і відбувся розподіл на плазму та форменні елементи, справа — свіжонабрана кров.

Гематокри́т (гематокри́тна величина́, гематокри́тне число́) — відношення об'єму формених елементів крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити) до об'єму крові. Гематокрит (Ht) виражають у відсотках до загального об'єму крові (тоді його позначають в%), або в літрах на літр (л/л) — тоді його позначають десятковим дробом (з точністю до сотих), що відповідає частці формених елементів в 1 літрі крові (450 мл клітин в 1 літрі крові = 0,45 л/л = 45 %). Також гематокритом називають той прилад, за допомогою якого визначають гематокритне число.

У нормі гематокрит у чоловіків дорівнює 0,41—0,53, а в жінок — 0,36—0,46. У новонароджених гематокрит приблизно на 20 % вищий, а у маленьких дітей — приблизно на 10 % нижчий, ніж у дорослого.

Визначення гематокриту проводять за допомогою спеціальної скляної градуйованої трубочки — гематокриту, яку заповнюють кров'ю і центрифугують. Після чого вимірюють, яку її частину займають формені елементи крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити). На сьогоднішній день все частіше використовують визначення гематокритного числа в напівавтоматичних або автоматичних аналізаторах.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Большой медицинский энциклопедический словарь. (под редакцией Владимира Бородулина) Рипол Классик. 2007. — 960 с. (Серия «Библиотека энциклопедических словарей») ISBN 978-5-7905-5017-1 (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]