Геопарк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта світу з позначками геопарків, що увійшли до Глобальної мережі геопарків ЮНЕСКО (GGN) станом на 2008 рік

Геопарк (англ. geopark) — це єдина зона, яка просуває охорону і використання геологічної спадщини у сталий спосіб, і сприяє економічному добробуту людей, які там живуть.[1] Існують глобальні геопарки і національні геопарки.

Поняття[ред. | ред. код]

Визначення «глобального геопарку» згідно з ЮНЕСКО — «єдина зона з геологічною спадщиною міжнародного значення».[2] Геопарки використовують цю спадщину для підвищення обізнаності про ключові питання, що стоять перед суспільством в умовах нашої динамічної планети. Багато геопарків підвищують обізнаність про геологічні небезпеки, в тому числі вулкани, землетруси і цунамі, і багато які допомагають підготувати стратегії пом'якшення наслідків катастрофи з місцевими громадами[en]. Геопарки є свідченнями минулих змін клімату та індикаторами поточних змін клімату, а також демонструють «найкращі практики» використання відновних джерел енергії і використання найкращих стандартів «зеленого туризму». Сприяння туризму в геопарках, як географічно стійкої і застосовної моделі туризму, прагне підтримувати і навіть посилювати, географічний характер місця.

Геопарки також інформують про стале використання і потребу у природних ресурсах, які добувають чи інакше отримують з навколишнього середовища, водночас пропагуючи дбайливе ставлення до довкілля і цілісності ландшафту. Геопарки не є юридичним терміном, хоча ключові пам'ятки спадщини в межах геопарків часто перебувають під захистом місцевого, регіонального або національного законодавства. Міждисциплінарний характер концепції геопарків і туризму в геопарках відрізняється від інших моделей сталого туризму. Зокрема, розвиток сталого туризму в геопарках включає багато особливостей сталого туризму, включаючи геотуризм (з геологічною пам'яткою в ролі основного фактора), туризму, заснованого на спільноті, і комплексного сільського туризму (як життєвої необхідності), екотуризму та культурного туризму.

Глобальна мережа і ЮНЕСКО[ред. | ред. код]

Глобальна мережа геопарків (GGN) підтримується ЮНЕСКО. Існує також багато національних геопарків та інших місцевих проєктів геопарків, ще не включених у Глобальну мережу геопарків.

ЮНЕСКО запустила ініціативу геопарків у відповідь на виниклу потребу в міжнародній ініціативі, яка б визнала пам'ятки, що становлять інтерес для наук про Землю.[3] Глобальна мережа геопарків спрямована на підвищення цінності таких пам'яток, і водночас створення зайнятості та підтримку регіонального економічного розвитку. Глобальна мережа геопарків діє спільно з Центром Світової спадщини ЮНЕСКО і Всесвітньою мережею біосферних заповідників «Людина і біосфера».

Кваліфікації[ред. | ред. код]

Глобальна мережа геопарків (GGN) як діяльність ЮНЕСКО започаткована у 1998 році. За даними ЮНЕСКО, щоб геопарк міг подати заявку на включення в Глобальну мережу, він повинен:

  • мати план управління, розроблений для сприяння соціально-економічному розвитку, що є стійким, на основі геотуризму[en],
  • демонструвати методи збереження і зміцнення геологічної спадщини та надавати засоби для навчання геонакових дисциплін і ширших екологічних питань,
  • мати спільні пропозиції органів державної влади, місцевих громад і приватних інтересів, що діють разом, які демонструють найкращі практики зі збереження спадщини Землі та її інтеграції в стратегії сталого розвитку.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Patrick J. Mc Keever and Nickolas Zouros (2005). Geoparks: Celebrating earth heritage, sustaining local communities. EPISODES, December 2005, pp. 274—278 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 8 березня 2016. Процитовано 13 червня 2018.
  2. What is a Global Geopark? | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. UNESCO. Архів оригіналу за 8 лютого 2016. Процитовано 16 серпня 2015.
  3. About—UNESCO's role in geopark initiative. Geopark Iskar Panega website. Geopark Iskar Panega. 2007. Архів оригіналу за 19 березня 2014.
  4. 'April 2010 GEO4B/PM Advanced Level Examination — Advanced Information Booklet'

Посилання[ред. | ред. код]